داغ ترین ها:

اخبار و رویداد ها

news photo

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در اختتامیه نهمین جشنواره بین المللی سیمرغ: دانشجویان موفق از مزیت نسبی سرمایه فرهنگی برخوردارند.

معاون فرهنگی دانشجویی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور در اختتامیه جشنواره بین المللی سیمرغ عنوان کرد: دانشجویانی در آینده موفق هستند که با فرهنگ، هنر و ادبیات ملی آشنا و از مزیت نسبی سرمایه فرهنگی برخوردار باشند.
به گزارش روابط عمومی جشنواره بین المللی سیمرغ، این جشنواره عصر امروز(چهارشنبه 19 اردیبهشت) در پردیس تئاتر تهران با معرفی برگزیدگان بخش های تئاتر و تجسمی به کار خود پایان داد. پس از قرائت قرآن کریم و پخش سرود جمهوری اسلامی ایران، تیزر جشنواره پخش شد. در ادامه فرزاد حسنی مجری مراسم روی سن رفت و گفت: با این شور و حال دانشجویی باید این مراسم را به شکل غیر تریبونی اجرا کنم.
در ادامه وحید مهراد به یاد زنده یاد ناصر چشم آذر پیانو نواخت. محمد طباطبایی مقدم از دانشگاه علوم پزشکی گناباد از شرکت کنندگان خوانندگی پاپ بخش موسیقی به اجرا پرداخت. این خواننده جوان بابک زرین دبیر بخش موسیقی جشنواره را به عنوان آهنگساز قطعه خود معرفی و از وی تشکر کرد. 
در بخش بعدی کلیپی از روزهای برگزاری جشنواره نمایش داده شد. 
در ادامه محمدرضا فراهانی رئیس نهمین جشنواره بین المللی سیمرغ ضمن خوشامد گویی و تشکر از دانشجویان، داوران و مسئولان حاضر در اختتامیه سوم این رویداد بیان کرد: بعد از گذشت 8 ماه از اعلام فراخوان جشنواره و یک هفته برگزاری، امروز به ایستگاه آخر جشنواره رسیده ایم. امیدوارم هفته ای پرنشاط و خاطره انگیز را سپری کرده باشید. 
وی افزود: این چهارمین دوره جشنواره بین الملی سیمرغ است که در دولت تدبیر و امید برگزار می شود. به همت همه دانشگاهیان و به لحاظ کیفیت آثار ارسال شده هر ساله شاهد ارتقای جشنواره بوده ایم. 
معاون فرهنگی دانشجویی وزارت بهداشت ادامه داد: امسال 52 اثر به جشنواره ارسال شد و این نشان می دهد جشنواره بین المللی سیمرغ به جشنواره ای مردمی تبدیل شده است. این جشنواره در دوره اخیر به یک رویداد بین المللی تبدیل شد. 
وی عنوان کرد: علیرغم تبلیغات علیه ایران شاهد حضور 93 کشور در جشنواره بین المللی سیمرغ بودیم. جالب است که به لحاظ تعداد آثار آمریکا دومین کشور شرکت کننده در جشنواره بود. این نشان داد دانشجویان سیاست ها را برنمی تابند و نخبگان فرهنگی به تعامل می اندیشند نه جنگ تمدن ها و این یکی از نتایج جشنواره بود. 
رئیس جشنواره بین المللی سیمرغ گفت: متاسفانه در رسانه های معدودی گفته شد که این جشنواره چه ارتباطی با رسالت جشنواره دارد و بیشتر به یک دورهمی فرهنگی می ماند ونباید منابع زیادی مصروف آن شود اما یکی از اهداف ما افزایش نشاط در دانشگاه ها و سرمایه فرهنگی دانشجویان است، دانشجویانی در آینده موفق هستند که با فرهنگ و هنر و ادبیات ملی آشنا باشند و سرمایه فرهنگی را در اختیار داشته باشند. 
فراهانی خاطر نشان کرد: شاید در ابتدا این جشنواره آماتور دیده می شد اما مرحوم افشین یداللهی و بسیاری دیگر از هنرمندان پزشک ثابت کردند که جامعه پزشکی هم می تواند هنرمندان زیادی را بپروراند. مزیت نسبی دانشجویان پزشکی ضریب هوشی، جوانی و ذهن خلاق در عالم هنر است. جشنواره بین المللی سیمرغ می تواند آثار هنری و ایده هایی را ارائه کندکه نه تنها حال دانشجویان را خوب بلکه به هنر نیز خدمت کند. 
وی با اعلام حمایت معاونت فرهنگی دانشجویی از فعالیت هنری دانشجویان عنوان کرد: در این دوران لازم است دانش و معرفت دانشجویان افزایش یابد. این در حالی است که فضای مجازی ذائقه ما را به مطالعه مطالب کوتاه و غیر متقن تغییر داده است اما مطالعات واقعی باید هدفمند باشد. مورد دوم که به وزارت بهداشت بر می گردد، آموزش های هنری است که در دستور کار معاونت فرهنگی و دانشجویی قرار دارد. به نظر ما باید فضای آموزشی برای دانشجویان هنرمند فراهم باشد. همچنین بودجه دولت در این بخش صرفا باید در حوزه فرهنگ و هنر استفاده شود. همه دانشگاه ها را بدین ترتیب رصد می کنیم تا این امر به طور کامل محقق شود. 
فراهانی همچنین بیان کرد: جشنواره بین المللی سیمرغ جشنواره موفقی است و مرهون حضور تک تک 52 هزار نفری است که آثار خود را ارائه داده اند، ستاره های فرهنگی و هنری دانشگاه های کشور و کسانی که تحت عنوان سفیران جشنواره به ما کمک کردند. 
بعد از اهدای جوایز دو رشته علیرضا جعفر دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی شاهرود و راه یافته به مرحله نهایی مسابقه خوانندگی پاپ جشنواره به اجرای قطعه افسوس پرداخت.  
در ادامه جوایز رشته های نمایشنامه نویسی و اجرا به برگزیدگان اهدا شدند. صبا راد عضو هیات انتخاب بخش مجری گری نهمین جشنواره بین المللی سیمرغ گفت: این جشنواره یکی از معتبرترین جشنواره هاست و برای برگزار کنندگان آرزو می کنم در این مسیر ثابت قدم باشند. 
همچنین سپهر سویزی از دانشگاه علوم پزشکی شاهرود که به مرحله نهایی رقابت خوانندگی پاپ جشنواره راه یافته است، قطعه مرد تنها را خواند. 
بعد از اهدای جوایز تئاتر خیابانی بخش های فرهنگ سلامت و آزاد، فرزاد یادمهر منتخب رقابت خوانندگی پاپ در مرحله نهایی به اجرای قطعه نفس پرداخت. 
در ادامه این اختتامیه جوایز بخش های نمایشنامه خوانی اهدا شد و کاظم خموش از دانشگاه علوم پزشکی مشهد به اجرای قطعه «بوی باران» پرداخت. 
در ادامه جوایز بخش موسیقی اهدا شد. مانی رهنما با خواندن رتبه های اول و دوم بخش موسیقی درباره جشنواره بین المللی سیمرغ گفت: این جشنواره به نظرم از جشنواره موسیقی فجر چه بسا مهم تر است. زیرا دانشجویان با نگاه علمی در این جشنواره شرکت می کنند. این که همه آن ها برای نمایش توانمندی هایشان در این رویداد دور هم جمع شده اند، ارزشمند است. 
وی در پایان از مسئولان جشنواره درخواست کرد تا به حمایت از انتشار آلبوم موسیقی برگزیدگان بپردازند یا اجازه حمایت او و بابک زرین را برای تحقق این امر فراهم کنند. 
کاظم خموش از دانشگاه علوم پزشکی مشهد که موفق به دریافت رتبه اول این رشته شد، پس از دریافت جایزه خود از زحمات بابک زرین دبیر بخش موسیقی، هیات داوران و گروه نوازندگان تشکر و علی حسن زاده شرکت کننده دیگر این بخش را به روی سن دعوت کرد. حسن زاده مورد تشویق ممتد دانشجویان و حاضران در جمع قرار گرفت. 
بابک زرین نیز از انتشار آلبومی به حمایت وزارت بهداشت از برگزیدگان خوانندگی پاپ دوره هشتم و نهم جشنواره بین المللی سیمرغ خبر داد. 
جوایز رشته های تک نوازی، گروه نوازی و گروه سرود نیز اهدا شد و برگزیدگان سایر بخش ها نیز جوایز خود را از داوران و مسئولان دانشگاه های علوم پزشکی دریافت کردند.

تاریخ انتشار: ۱۹ اردیبهشت، ۱۳۹۷
۰۶:۲۸ - ۹۸/۰۳/۳۰