داغ ترین ها:

اخبار و رویداد ها

news photo

برنده دیپلم افتخار سومین جشنواره فیلم سلامت : سیمرغ نگاه دانشجویان را به حوزه های بهداشت و درمان باز می کند.

نفر نخست رشته پویانمایی نهمین جشنواره سیمرغ و برنده دیپلم افتخار سومین جشنواره فیلم سلامت در بخش دانشجویی، نقش جشنواره‌های فرهنگی همچون سیمرغ را در تغییر نگاه دانشجویان علوم پزشکی به بهداشت و درمان پررنگ دانست.

مینا باغبانی، دانش‌آموخته رشته اتاق عمل از دانشگاه علوم پزشکی آبادان است که با ساخت یک اثر پویانمایی به تازگی موفق به کسب دیپلم افتخار جشنواره فیلم سلامت شده است؛ اثر وی چندی پیش نیز موفق به کسب جایزه نفر نخست نهمین دوره جشنواره بین المللی سیمرغ شده بود.

آنچه در ادامه می خوانید، متن کامل گفت‌و‌گویی است که با یکی از دانش‌آموختگان فعال پیراپزشکی و دانشجوی نمونه کشوری سال 1396 ترتیب داده‌ایم.

لطفا خودتان را معرفی کنید؛

مینا باغبانی هستم؛ متولد سال 1372 و دانش آموخته کارشناسی اتاق عمل از دانشکده علوم پزشکی آبادان هستم. بهمن 1392 در دانشکده آبادن پذیرفته شدم و بهمن 96 نیز از مقطع کارشناسی این دانشکده فارغ التحصیل شدم. هم اکنون نیز در حال سپری کردن دوران طرح هستم.

فعالیت هنری را از چه سنی آغاز کردید؟

زمینه های علاقمندی ام به فعالیت های فرهنگی ریشه در دوران دانش آموزی دارد. با ورود به دانشگاه و تلاش مسوولان، زمینه خوبی برای فعالیت‌های هنری، فرهنگی و مذهبی شکل گرفته بود و من نیز خیلی زود با این فضا مانوس شدم و فعالیتم را آغاز کردم.

دانشگاه آّبادان برای فراهم کردن بستر فعالیت های فرهنگی تلاش زیادی می کند و برای دانشجویان سنگ تمام می گذارد. بدین معنا که هم کلاس های آموزشی مناسبی در طول سال برای فعالیت های فرهنگی نظیر جشنواره سیمرغ برگزار می کند و هم با فراهم کردن سایر زمینه های مورد نیاز توجه و اهتمام فراونی نشان می دهد.

با ورود به دوران دانشجویی و زمینه مساعدی که برای فعالیت های فرهنگی و هنری وجود داشت، فیلم سازی را به بهانه حضور در هشتمین دوره جشنواره فرهنگی وزارت بهداشت آغاز کردم و یک فیلم کوتاه موبایلی با رویکرد سلامت روان ساختم. اثری که خوشبختانه موفق به کسب رتبه دوم کشوری شد؛ این اتفاق سبب شد تا به فیلم سازی به عنوان ابزاری برای انتقال ایده ها و پیام‌هایی که در ذهن دارم بیش از پیش علاقمند شوم.

فعالیت در رشته کاریکاتور و همزمانی آن با برگزاری کلاس ساخت پویانمایی در دانشگاه سبب شد که به این رشته نیز علاقمند شوم و با تلاش استادم بتوانم یک اثر خوب در این رشته تولید و به نهمین دوره جشنواره سیمرغ و سپس جشنواره فیلم سلامت ارسال کنم.

از آخرین اثرتان بگویید؛ اثری که با آن در جشنواره های «سیمرغ» و «فیلم سلامت» موفقیت‌هایی را کسب کرده کرده اید؟

«آقا گرگه»، یک پویانمایی سه دقیقه‌ای در حوزه سلامت روان کودکان است و به آسیب شناسی تنبیهات کلامی و اثر آن بر سلامت روان کودکان می پردازد؛ تولید این اثر در مدت چهار ماه و به تنهایی صورت گرفته است. داستان این انیمیشن برگرفته از صحبت های مشاور دانشگاه علوم پزشکی آبادان در خصوص یک کودک بیمار است.

از چه زمانی با جشنواره سیمرغ آشنا شدید؟

دانشگاه تبلیغات مناسبی برای جذب دانشجویان به جشنواره های مختلف و به ویژه جشنواره سیمرغ دارد؛ من از هفتمین دوره جشنواره سیمرغ و از طریق تبلیغات محیطی، کارشناسان دانشگاه و دوستانم در دیگر دانشگاه های علوم پزشکی با جشنواره سیمرغ آشنا شدم و از همان دوره به عنوان مخاطب در رشته های مختلف جشنواره شرکت کرده ام.

در دوره هفتم جشنواره در بخش گویندگی و اجرا شرکت کردم که حائز رتبه نشدم؛ در جشنواره هشتم نیز در دو رشته شرکت کردم که در رشته گویندگی و اجرا حائز رتبه نشدم اما در رشته فیلم کشوری موفق به کسب رتبه کشوری شدم و در نهمین دوره جشنواره نیز در رشته های پویانمایی، فیلم کوتاه و کاریکاتور در جشنواره شرکت کردم که موفق به کسب رتبه نخست کشوری در بخش پویانمایی شدم.

حضور در جشنواره های فرهنگی و هنری چه کمکی به دانشجویان می کند؟

جشنواره ای نظیر سیمرغ باعث شده است که دانشجویان و به ویژه دانشجویان علوم پزشکی، فرصتی برای رشد فرهنگی و پرداختن به فعالیت های هنری بیابند؛ خاصه اینکه دانشجویان از ظرفیت های خوب فرهنگی و هنری برخوردارند و تنها کافی است فضا و فرصتی برایشان فراهم شود تا استعدادشان را در یک مسیر مشخص قرار دهند و به سمت هدفی که در پیش دارند، گام بردارند.

تداوم و استمرار رمز و راز اثرگذاری جشنواره های فرهنگی و هنری است. معتقدم دانشجویان رشته های علوم پزشکی باید به فعالیت های هنری همچون فعالیت های آموزشی و پژوهشی بنگرند و بدانند که هدف نهایی همه این فعالیت ها، خدمت بهتر و با کیفیت تر در حوزه های بهداشتی و درمانی به جامعه است. حضور در فعالیت های فرهنگی این چنینی می تواند نگاهمان به امر بهداشت و درمان را تغییر دهد و با دید بازتری به مقولات این حوزه ها بنگریم.

در سه دوره از جشنواره فرهنگی وزارت بهداشت شرکت کرده ام؛ در دوره هفتم اثرم را به جشنواره ارسال کردم برگزاری جشنواره در دو شهر مختلف مشکلاتی به دنبال داشت که خوشبختانه در دو دوره بعدی و با تجمیع و تمرکز جشنواره در یک مکان این مشکل برطرف شد. افزوده شدن بخش بین المللی به دوره نهم جشنواره نیز یک امتیاز خوب برای جشنواره سیمرغ است و برگزاری کارگاه های آموزشی نیز نقطه قوت دیگر جشنواره سیمرغ در خلال سال های اخیر است.

یکی از مسائلی که دانشجویان برای تولید آثار فرهنگی و هنری با آن مواجهند، کمبود زمان است؛ برای نمونه در نظر گرفتن ساعتی مشخص به صورت سراسری برای انجام فعالیت های فرهنگی می تواند به دانشجویان کمک کند.

در طول دوران دانشجویی در بیشتر جشنواره های علمی، فرهنگی و هنری حضور داشته‌ام و معتقدم حضور در این رویدادها بر ارتقاء اطلاعات و دانش یک دانشجو اثر مستقیمی دارد؛ تبادل اطلاعات فرهنگی، رشد شخصیتی و منش اجتماعی از دیگر دستاوردهای جشنواره های فرهنگی و هنری همچون سیمرغ است.  

تاریخ انتشار: ۱۲ شهریور، ۱۳۹۷
۰۵:۳۸ - ۹۸/۰۳/۳۰