۱۳۹۶/۸/۱۱ پنج شنبه
(6)
(4)
ثبت نام آثار در جشنواره بین المللی «سیمرغ» آغاز شد
ثبت نام آثار در جشنواره بین المللی «سیمرغ» آغاز شد
ثبت نام در سامانه جشنواره بین المللی سیمرغ (نهمین جشنواره فرهنگی وزارت بهداشت) از دهم آبان ماه آغاز شد.

به گزارش روابط عمومی نهمین جشنواره فرهنگی وزارت بهداشت، علاقمندان برای ثبت نام در 5 بخش تئاتر، فیلم، ادبی، هنرهای تجسمی و موسیقی با مراجعه به سایت جشنواره و مطالعه فراخوان می توانند در این جشنواره شرکت کنند.
این جشنواره در بخش آزاد ویژه دانشجویان، کارکنان، اعضای هیئت علمی دانشگاه‌های علوم پزشکی و جامعه پزشکی کشور، بخش فرهنگ سلامت ویژه دانشجویان تمام دانشگاه‌ها، مراکز و موسسات آموزش عالی کشور و بخش بین الملل با موضوع فرهنگ سلامت ویژه دانشجویان سراسر دنیا برگزار خواهد شد.

بر اساس اعلام دبیرخانه دائم جشنواره فرهنگی وزارت بهداشت، مهلت ثبت نام و ارسال آثار از 10 آبان‌ماه تا اول بهمن‌ماه 96 در نظر گرفته شده است. علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به سایت جشنواره www.festivalf.ir مراجعه کنند.
 
جشنواره بین المللی سیمرغ که نامش برگرفته از سیمرغ افسانه‌ای در ادبیات ایران به عنوان مرغ درمانگر و نماد جدید جامعه پزشکی است در پنج بخش تئاتر،‌ فیلم، ادبی، ‌هنرهای تجسمی و موسیقی، بهار ۱۳۹۷در شهر تهران برگزار خواهد شد.
 
نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

10 نظر
علیخانی
سه شنبه پنجم دی ۹۶
پاسخ
()
()
علیخانی
سلام. وقت بخير. سامانه ثبت اثر گويا مشکل داره و نميشه آثار رو ثبت کرد. لطفا پيگيري بفرمائيد.ممنون.
معصومه فلاحیان
دوشنبه چهارم دی ۹۶
پاسخ
()
()
معصومه فلاحیان
Fallahian M .:معصومه فلاحيان شهرزاد توانا آناهيتا توانا تاريخچه سزارين در ادبيات پزشکي و اسطوره هاعمل جراحي سزارين يکي از پيروزيهاي‏ بزرگ انسان امروز محسوب مي‏شود و تاکنون‏ جان مادران و نوزادان زيادي را نجات داده و از بسياري عوارض جلوگيري نموده است.عمل‏ سزارين يکي از عوامل مهم و موثر در کاهش‏ مرگ ‏ومير در حين زايمان مادران و نوزادان محسوب مي‏شود.تاريخچه‏ و سابقه عمل جراحي سزارين ريشه در تاريخ‏ کهن و اسطوره ‏ها دارد؛ اغلب بر اين باورند که زايمان سزارين نام خود را از امپراتور روم باستان "ژوليوس سزار" گرفته است، زيرا او اولين کسي بود که به شکل سزارين به دنيا آمد و وقتي مادرش از دنيا رفت، طبيبان مجبور شدند تا با شکافتن و برش شکم مادرش او را به دنيا بياورند.اما حقيقت اين است که او اولين فرد براي به دنيا آمدن به اين شيوه نبوده است.۱. اولين دليل براي اثبات اين ادعا اين است که فرآيند برش دادن و شکافتن شکم زنان باردار براي به دنيا آوردن نوزاد در فرهنگ هاي مختلف جهان حتي پيش از ژوليوس سزار وجود داشته و جزئي از قانون امپراتوري روم باستان که به آن قانون سزاري Lex Caesaria گفته ميشد نيز بوده است. اين قانون از زمان " نوما پومپيليوس" در (۶۷۳ - ۷۱۵ ق.م) يعني خيلي پيشتر از ژوليوس سزار وضع شده بود. بر اساس اين قانون اگر زن بارداري از دنيا مي رفت، بايد جنين از رحم مادر خارج ميشد. برخي مي گويند اين قانون به دليل اغراض ديني وضع شده و بر اساس آن کودک متوفا هم به مانند مادر از دنيا رفته اش به شکل جداگانه اي خاکسپاري ميشد.اطباء پس از اين قانون دريافتند که با چنين روشي مي توانند زندگي کودک سالم را با وجود از دنيا رفتن مادرش نجات بدهند.بنابراين عمل سزارين نام خود را از قانون "سزاري" و قانون مدني روم باستان گرفته است.۲. از سوي ديگر مادر ژوليوس سزار "آورليا کوتا" آنطور که مي گويند زماني که او را باردار بود از دنيا نرفت بلکه بزرگ شدن ژوليوس سزار را ديد و يکي از مشاوران سياسي او نيز به شمار مي رفت. مادر ژوليوس سزار ۱۰ سال پيش از قتل پسرش از دنيا رفت و در هنگام خاکسپاري اثر هيچ گونه برشي بر روي شکم مادر سزار ديده نمي شده است.بر اساس شواهد تاريخي، اولين مورد جراحي سزارين که در آن مادر و نوزاد هر دو زنده مانده اند در اوايل قرن نوزدهم و در بريتانيا بوده است و پيش از اين تاريخ هر عمل سزاريني به دليل خونريزي، التهاب و عفونت منجر به مرگ ميشده است. در نتيجه احتمال اينکه ژوليوس سزار با اين روش به دنيا آمده و مادرش زنده مانده باشد هم ممکن نيست. در اسطوره هاي ايران باستان هم، چنانکه در شاهنامه فردوسي آمده است ؛ تولد اولين فرد از راه برش روش شکم به تولد رستم منتسب مي شود ـ رودابه يک شبانه روز درد کشيد تا با مدد سيمرغ به زال الهام شد که بعد از بيهوش کردن رودابه با مي، با شکافي از راه شکم تا پهلوي رودابه، پسري سالم متولد شود که نام او را رستم و شکاف رستمي گفتند ـ بنابر مندرجات خداينامک، چون باروري رودابه زنِ زال سپهدار زابل به 9 ماهگي رسيد و از درد فراوان رنج ميبرد، سيمرغ (سئنامرو)، فرمان داد تا رودابه را با جامهاي پياپي از شراب خواباندند و با دشنه اي پهلوگاه او را شکافته، کودک را بيرون آوردند و سپس جايگاه زخم را دوخته و آميخته اي از گياه و شير و مُشک را بر آن نهاده و بستند ـ نام اين عمل را رستمي زادن گذاشتند ـکليد واژه سزارين- رستمي زادن - سزار - رستم -سيمرغ
طراحی سایتطراحی سایتسایت سازسایت سازفروشگاه سازفروشگاه ساز