۱۳۹۷/۲/۱۶ یکشنبه
(0)
(0)
دومین کارگاه خوانش و نقد آثار ادبی جشنواره بین المللی سیمرغ برگزار شد
دومین کارگاه خوانش و نقد آثار ادبی جشنواره بین المللی سیمرغ برگزار شد
دبير بخش ادبي نهمين جشنواره بين المللي سيمرغ در کارگاه خوانش و نقد آثار ادبی معتقد است برابري تعداد آثار نو و سنتي در جشنواره به منزله احياي سبک کلاسيک در خلق اثر ادبي است.

به گزارش روابط عمومي جشنواره بين المللي سيمرغ، دومين کارگاه خوانش و نقد آثار با حضور عبدالجبار کاکایی دبير بخش ادبي، نيلوفر لاري پور  و غلامرضا طريقي از ساعت 10:30 الي ١٣در پلاتو ١ پردیس تئاتر تهران برگزار شد.
کاکایی: تعدد آثار ادبي نو و سنتي در جشنواره
عبدالرضا کاکایی دبير بخش ادبي نهمین جشنواره بین المللی سیمرغ ضمن تاکيد بر لزوم برگزاري کارگاه هاي تخصصي در جشنواره بين المللي سيمرغ  گفت: ايجاد فضايي انتقادي به منظور بررسي آثار ادبي به ویژه موضوعات سلامت مي تواند خلق اثر را با تجربه بيشتري همراه کند. اين در حالي است که تصور افراد از يک اثر ادبي به مرور زمان تغيير کرده و از الهام ذهني و تراوش ذهن مولف به استنباط حالات دروني خالق و استنباط معنا در مخاطبان رسيده است .
وي افزود: امروزه عقل نوين بر شعر مسلط شده و محتواي اثر را به مبنايي براي ارزش آثار تبديل کرده است.
دبير بخش ادبي در ادامه خاطرنشان کرد: در نهمين جشنواره بين المللي سيمرغ تعداد آثار نو و سنتي تقريبا برابر بوده است که اين اتفاق به معناي تلاش نسل جديد شاعر براي احياي سبک کلاسيک است.
*لاري پور: اشکالات عروضي ضعف ترانه هاي جديد است
نيلوفر لاري پور، شاعر و منتقد ادبي در اين کارگاه اظهار کرد: توجه متمرکز به سليقه عمومي منجر به خلق ترانه هاي صرفا عاشقانه مي شود در حالي که توجه به مخاطب خاص به انگيزه اي براي خلق اثر با ويژگي هاي متفاوت مي شود بنابراين شاعر ملزم مي شود قبل از خلق اثر جديد حد واسطي را براي سلايق مخاطبان در نظر گيرد .
این منتقد ادبي ادامه داد: از لحاظ ادبي انتخاب سوژه مناسب در کنار توجه به توصيف کامل و انتقال پيام مي تواند اثر هنري خوبي را به وجود آورد در حالي که متأسفانه در بسياري از آثار، سوژه هاي مناسب انتخاب شده اما به محتوا در حد مطلوبی پرداخته نمي شود. تلفظ اشتباه واژه ها براي تطبيق با وزن شعر، گفتار اشعار را برهم زده و به ايرادات شعر اضافه شده است.

*طريقي: وزن گرايي غزل را به هجوگويي مي کشاند
غلامرضا طريقي شاعر و منتقد ادبي در وصف شيوه درست غزلسرایی گفت: غزل بايد جاذبه داشته باشد. این قالب شعری به کمي سهل انگاري زباني نياز دارد. توجه به انتخاب مطلع مناسب از جمله ويژگي هاي يک اثر است که در آثار جديد ناديده گرفته شده و وزن قافيه در نظر گرفته می شود.
وي افزود: از زماني که وزن گرايي در شعر رخنه کرده، توجه به زبان فراموش شده است. متاسفانه بسياري از اشعار پرمخاطب سرشار از غلط هاي زباني است که ارزش ادبي اين آثار را کم و منجر به هجو گويي کرده است.
در ادامه کارگاه، محمد پور مرادي غزل سرا، عباس عرب زاده شاعر، متين آقايي فر شاعر، کاظم حکمت شاعر، عيسي خسروي غزل سرا، حامد غلامي شاعر، امير حسين اثني عشري شاعر، سولماز رستم پور شاعر، احمد شيرواني شاعر، نگار ميرنجفي زاده نثر نويس آثار خود را خوانده و مورد ارزیابی قرار گرفتند.

جشنواره بین‌المللی سیمرغ که نامش برگرفته از سیمرغ افسانه‌ای در ادبیات ایران به عنوان مرغ درمانگر و نماد جدید جامعه پزشکی است در پنج بخش تئاتر،‌ فیلم، ادبی، ‌هنرهای تجسمی و موسیقی به دبیری امیر لـله‌گانی از 14 تا 19 اردیبهشت‌ماه در پردیس تئاتر تهران در حال برگزاری است.

 
نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
طراحی سایتطراحی سایتسایت سازسایت سازفروشگاه سازفروشگاه ساز