۱۳۹۷/۲/۱۷ دوشنبه
(1)
(1)
مدرس کارگاه داستان نویسی جشنواره بین المللی سیمرغ: نظام آموزشی مدرس زبان نوشتاری است
مدرس کارگاه داستان نویسی جشنواره بین المللی سیمرغ: نظام آموزشی مدرس زبان نوشتاری است
محمدجواد جزينی در کارگاه داستان نویسی نهمین جشنواره سیمرغ معتقد است ابزار کار یک نویسنده زبان است و اگر کسی می تواند حرف بزند، باید مهارت نوشتن هم داشته باشد و مدرس زبان نوشتاری، نظام آموزشی است.

به گزارش روابط عمومی جشنواره بین المللی سیمرغ، محمدجواد جزينی نویسنده و مدرس کارگاه داستان نویسی نهمین جشنواره بین المللی سیمرغ که امروز(دوشنبه 17 اردیبهشت) در پردیس تئاتر تهران برگزار شد، درباره نظریه های موجود درباره داستان نویسی اظهار کرد: در یونان قدیم، فلاسفه معتقد بودند که نوشتن کاری تجربی نیست، بلکه کلمات از عالمی دیگر به انسان منتقل می شوند. در دوره ای دیگر نویسندگی را استعدادی می دانستند که در برخی افراد وجود دارد. امروزه بسیاری از نظریه پردازان معتقدند که نویسندگی مقوله عجیب و غریبی نیست و مانند بسیاری از امور یک مهارت است.
وی ادامه داد: در همین راستا، نظام آموزشی غرب، تاکید ویژه ای بر آموزش نویسندگی دارد و توانسته راه حل هایی برای نوشتن ارائه دهد و افراد جامعه را در این مسیر کمک کند. در حالیکه نظام آموزشی کشورمان هنوز بر این مساله به درستی کار نکرده است.
جزینی خاطرنشان کرد: برای ما نوشتن کاری به مراتب دشوارتر از حرف زدن است و نظام آموزشی باید این مشکل را حل کند.
سرپرست «مدرسه داستان» همچنین گفت: سوسور، زبان‌شناس و نشانه‌شناس سوییسی، می گوید که ابزار کار یک نویسنده زبان است و اگر کسی می تواند حرف بزند، باید مهارت نوشتن هم داشته باشد. مدرسان زبان گفتاری پدران و مادران هستند و مدرس زبان نوشتاری، نظام آموزشی است. چند اصل وجود دارد که وجه تمایز زبان گفتار از نوشتار را مشخص می کند. به طور مثال وقتی حرف می زنیم، جمله هایمان کوتاه و ساده است. کلمات در زبان گفتار شکسته می شود و ارکان جمله را به هم می ریزیم.
این داستان نویس با تاکید بر این که برای نویسندگی، بنا بر گفته سوسور باید به زبان معیار رجوع کرد؛ گفت: در زبان معیار، که زبانی بین گفتار و نوشتار است، جمله ها کوتاه، نشانه ها و کلمات ساده هستند. نحو قانون مندی وجود ندارد و واژه های غریب به کار نمی بریم. زبان معیار در ساده ترین شکل ممکن به کار می رود.
جزینی با اشاره به این موضوع که اغلب برنامه های خبری تلویزیون کشور از زبان معیار پیروی نمی کنند؛ عنوان کرد: متاسفانه متن هایی که برای گویندگان خبر صدا و سیما تنظیم می شود، متن های معیار نیستند و توصیفات و کلمات سخت بسیاری در این متون یافت می کنید که باعث دلزدگی مخاطب از خبر می شود.
جزینی تصریح کرد: اگر به زبان معیار تکیه کنیم، می بینیم که نویسندگی کار دشواری نیست و تنها احتیاج به تمرین دارد تا پله به پله بالا برویم و بر کیفیت آثارمان افزوده شود.
جشنواره بین‌المللی سیمرغ که نامش برگرفته از سیمرغ افسانه‌ای در ادبیات ایران به عنوان مرغ درمانگر و نماد جدید جامعه پزشکی است در پنج بخش تئاتر، فیلم، ادبی، هنرهای تجسمی و موسیقی به دبیری امیر لـله‌گانی از 14 تا 19 اردیبهشت‌ماه در پردیس تئاتر تهران در حال برگزاری است.
 
نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
طراحی سایتطراحی سایتسایت سازسایت سازفروشگاه سازفروشگاه ساز