۱۳۹۷/۲/۱۸ سه شنبه
(1)
(0)
کامران شهلایی: جشنواره بین المللی سیمرغ روزنه اي براي کشف مهارت هاي هنري است
کامران شهلایی: جشنواره بین المللی سیمرغ روزنه اي براي کشف مهارت هاي هنري است
مدرس کارگاه تئاتر نهمین جشنواره بین المللی سیمرغ معتقد است جشنواره بين المللي سيمرغ فرصت مناسبي براي کشف استعدادها و معرفي آن به مسير پيشرفت است.

به گزارش روابط عمومي جشنواره بين المللي سيمرغ، کارگاه تئاتر پنجمین روز از نهمین جشنواره بین المللی سیمرغ با حضور کامران شهلايي، نويسنده کارگردان و مدرس تئاتر صبح امروز(سه شنبه 18 اردیبهشت) در پلاتو 2 پردیس تئاتر تهران برگزار شد.
شهلايي با اشاره به گستردگی نهمین جشنواره بین المللی سیمرغ گفت: جشنواره امسال گستردگي خوبي داشته و برای هنر و هنرمند اهميت زيادي قائل بوده است. ورود بخش بين الملل و داوري هاي برون مرزي فرصت مناسبی را براي معرفي توانايي دانشجویان و پيشرفت در عرصه هنر فراهم کرده است بنابراين بايد به اين فضا ديدگاهي تجربه گرا داشته باشيم .
وي افزود: دانشگاه به عنوان محيطي آموزشي براي کسب تجربه در این جشنواره به فضاي مناسبي براي ارتقای هنر و استعداديابي دانشجویان تبديل شده است .
این نويسنده و کارگردان تئاتر خاطر نشان کرد: شکست جزئي از راه هاي کسب مهارت است و جديت در تصميم گيري در قبال هنر منجر به خلق آثار فاخر مي شود. اين در حالي است که عدم حمايت از تئاتر، اين عرصه را با مشکلات زيادي روبه رو کرده و به همت قوي نياز دارد.
وي همچنین عنوان کرد: در شرايطي که تامين بودجه براي شروع کارهنري به يک الزام تبديل شده، همچنان مهمترين امکانات تئاتری، وجود مهارت و انگيزه براي تئاتر است و بدون وجود امکانات مالی هم مي توان هنر تئاتر را در افراد پرورش داد.
شهلايي با بیان این که هنر روزنه اي براي پرورش بنيان هنر است، بیان کرد: بايد به هنر بیش از این ها بها داده شود. يکي از  شاخه هاي هنر، تئاتر است که مسير را برای خلق اثري حرفه اي هموار می کند.
وي با اشاره به این که شنيدن، فني مهم در تئاتر است، عنوان کرد:  يک هنرمند بايد از فن شنیدن بهره مند باشد زیرا شنیدن منجر به انتقادپذيري مي شود درحالي که توهم نسبت به استعدادهاي دروني و غرور مانع پيشرفت افراد است. داشتن روحیه انتقادپذيري، کسب نظر از افراد حرفه اي و استفاده از تجربه آنها  در تئاتر اهميت دارد.
اين نويسنده و کارگردان تئاتر در ادامه گفت: متاسفانه هنر در کشور ما در اولویت امور قرار ندارد بنابراين بايد ريشه هاي هنر را تقويت و از تجربه افراد حرفه اي استفاده کرد. اين بدان معنا نيست که به هر متن نمايشي اعتماد کرد و استعدادها را در زمينه های نامناسب به هدر داد. ناگفته نماند نوشتن نمايشنامه نياز به دانش و اطلاعات دارد و الزاما هر متني نمي تواند ارزش اجرايي در تئاتر داشته باشد.
وي افزود: استعداد تنها عاملي است که مهارت هاي يک هنرمند و توانايي هاي فردي او را نشان مي دهد بنابراين در صورتي که فرد به استعداد و مهارت لازم را کسب نکند، در هنر موفق نبوده و بايد هنر را از ديدگاه تفريحي نگاه کرده و مهارت هاي ذاتي ديگر را پرورش دهد.
شهلايي در پایان خاطر نشان کرد: بازيگري و کارگرداني حرفه اي آسان نيست. يک هنرمند با اثر خود به مخاطب احساس اعتماد و اطمينان به هنر مي دهد.
جشنواره بین‌المللی سیمرغ که نامش برگرفته از سیمرغ افسانه‌ای در ادبیات ایران به عنوان مرغ درمانگر و نماد جدید جامعه پزشکی است در پنج بخش تئاتر،‌ فیلم، ادبی، ‌هنرهای تجسمی و موسیقی به دبیری امیر لـله‌گانی از 14 تا 19 اردیبهشت‌ماه در پردیس تئاتر تهران در حال برگزاری است.

 
نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
طراحی سایتطراحی سایتسایت سازسایت سازفروشگاه سازفروشگاه ساز