۱۳۹۷/۲/۱۸ سه شنبه
(0)
(0)
دبیر بخش ادبی نهمین جشنواره بین المللی سیمرغ: ادبیات سفارش پذیر نیست اما می تواند به جامعه خدمت کند
دبیر بخش ادبی نهمین جشنواره بین المللی سیمرغ: ادبیات سفارش پذیر نیست اما می تواند به جامعه خدمت کند
عبدالجبار کاکایی که دبیری بخش ادبی نهمین جشنواره بین المللی سیمرغ را برعهده داشته، معتقد است یکی از بی نظیرترین ظرفیت ها برای تربیت نیروهای متعهد و حرفه ای دوران دانشجویی است. وی در گفت و گو با بولتن این جشنواره درباره میزان استقبال دانشجویان و شرکت در بخش ادبی این رویداد نکاتی را مطرح کرده است.

آیا در دوره های گذشته نیز با جشنواره بین المللی سیمرغ همکاری کرده اید؟ به نظرتان این رویداد در سطح مطلوبی برگزار می شود؟
اگرچه برای اولین بار است که مسئولیت همکاری با این جشنواره را دارم، اما باید بگویم در قضاوت با سایر جشنواره های همسطح به لحاظ کیفی و شورای داوری، جشنواره ای درخور و دارای شان است.
چه تعداد آثار ادبی به دبیرخانه نهمین جشنواره بین المللی سیمرغ ارسال شد؟
تعداد 10310 اثر را در این جشنواره در بخش ادبی دریافت کردیم و حتی این آمار در اندازه جشنواره شعر فجر است که اکنون دیگر به بررسی مجموعه های شعر می پردازد، نه تک آثار.  این رقم قابل اعتنا و نشانه اقبال جامعه دانشجویی کشور به بخش ادبیات است.
به لحاظ کیفی چطور؟
به نظرم کیفیت آثار هم بسیار مطلوب بوده است  و اگر وزارت بهداشت به عنوان متولی این رویداد قصد چاپ مجموعه ای از آثار دانشجویی را داشته باشد، بهتر می توان به ارزیابی این بخش پرداخت
به نظر می رسد پرداختن به حوزه سلامت از منظر شعر و ادبیات خود رویکرد جدیدی محسوب می شود.
حوزه سلامت موضوعی است که شعر پیش از این کمتر به آن پرداخته است. ما عمدتا در حوزه سلامت به پیام ها یا نشر مقالات علمی و توصیه های پزشکی بسنده کرده ایم. این پرداختن در حوزه انیمیشن، مستند وفیلمسازی به مقوله سلامت بیشتر بوده است. ضمن این که در گذشته سلامت جسمانی در حوزه شعر کمتر مطرح بوده و اگر در مواردی ب سلامت پرداخته شده، بیشتر از بعد مسائل معنوی یا مفاهیم عارفانه بوده است.  حتی استفاده از واژه سلامت در ادبیات عرفانی به معنای معکوس آن یعنی گریز از سلامت صورت گرفته است. در حالیکه سلامت از پدیده های زندگی مدنی به ویژه در کلان شهرهاست و به نظرم لازم بود ادبیات به این مقوله ورود کند. هرچند که این موضوع تازه است و تقریبا در حوزه شعر پیشینه ندارد. بنابراین ورود به آن و کشف فضاهای مختلف اش برای شاعران کمی سخت است.
اساسا چقدر با برخورد موضوعی با حوزه شعر و ادبیات موافقید؟
ما منتظر خلق شاهکار در حوزه های سفارشی نیستیم زیرا ادبیات سفارش پذیر نیست، نه تنها موضوع سلامت که موضوعاتی نظیر اخلاق و تاریخ را هم نمی توان سوار بر ادبیات و شعر کرد اما ادبیات می تواند از طریق شعر و صرف و نحو به جامعه خدمت کند. نقد جدید سفارش پذیری شعر را برنمی تابد اما  خود شعر می تواند مسبب سلامت باشد و سلامت روحی و روانی افراد و جامعه را تامین کند؛ شعری که امید و انگیزه ایجاد کند. در واقع شعر به ماهوی می تواند موضوع سلامت باشد. هم اشعاری که به طور موضوعی مربوط به سلامت باشند و هم اشعاری که از مضمونی مثبت و مفید و موثر برخوردار، در خدمت جامعه قرار می گیرند.
فضای دانشجویی جشنواره بین المللی سیمرغ یکی از نقاط قوت و تمایز آن با رویدادهای مشابه است. ظرفیت این رویداد را برای تربیت هنرمندان متعهد چگونه ارزیابی می کنید؟
به نظرم یکی از کم نظیرترین ظرفیت ها برای تربیت نیروهای مستعد و نخبه، دوران دانشجویی است. دورانی که فرد که تلاش می کند در محیطی جدید و خارج از نظام کلاسیک مدرسه، خلاقیت خود را نشان دهد. دانشگاه فضایی برای کشف نیروهای مستعد است.
 
نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
طراحی سایتطراحی سایتسایت سازسایت سازفروشگاه سازفروشگاه ساز