۱۳۹۵/۱۰/۱۳ دوشنبه
(0)
(0)
سلامت جامعه نیازمند پزشکان هنرمند است
سلامت جامعه نیازمند پزشکان هنرمند است
یک دانشجوی برتر پزشکی معتقد است برگزاری جشنواره فرهنگی انتقال پیام‌های بهداشتی به جامعه را تسهیل می‌کند.

کیانا امامی دانشجوی ‌برتر پزشکی به ستاد خبری جشنواره فرهنگی وزارت بهداشت گفت: برخی موارد بیماری‌های جسمی با موادی که اثر دارویی ندارند بهبود می‌یابند. به‌عبارت دیگر پزشک برای درمان از دارونما استفاده می‌کند. دارونما، دارویی است که اثر دارویی ندارد اما در تقویت روان و روحیه بیمار اثرگذار است.

امامی ادامه داد: علاوه بر تقویت بدن، یکی از دلایلی که پزشکان به فعالیت‌های ورزشی تأکید دارند تقویت روحیه است. ورزش باعث افزایش نشاط و شور و پیشگیری از افسردگی فرد می‌شود و همین موضوع زمینه‌ساز تصمیم‌گیری بهتر و در نهایت رعایت بیشتر بهداشت جسم است.

این دانشجوی ‌برتر پزشکی اضافه کرد: یکی از مشکلاتی که سلامت فرد را به خطر می‌آندازد، زندگی تک ‌بُعدی است که متأسفانه در جامعه دانشجویی نیز تا حدی رایج شده است تا جایی که فرد تنها فعالیت خود را تحصیل می‌داند. از سوی دیگر مشکل اشتغال و دغدغه مالی نیز سلامت ذهن را تهدید می‌کند. این در حالی است که فعالیت‌های هنری و ورزشی علاوه بر اینکه روحیۀ فرد را افزایش می‌دهد باعث بهبود خروجی فعالیت‌های علمی می‌شود.

دانشجوی دانشگاه علوم‌پزشکی تهران به لزوم استفاده از آثار هنر برای بهبود کیفیت زندگی جوانان اشاره کرد و گفت: هیچ عامل و ابزاری به اندازه هنر به ویژه فیلم و انیمیشن نمی‌تواند در جامعه به ویژه برای جوانان اثرگذار باشد. تجلی یک زندگی سالم در یک اثر نمایشی و یا یک تصویر هنری می‌تواند مخاطب را تشویق و ترغیب کند.

وی رسانه را بهترین محل برای ارائه اثر هنری قلمداد کرد و گفت: رسانه‌ و خاصه تلویزیون به‌دلیل گستردگی و فراگیر بودن، می‌توانند به‌خوبی آثار نمایشی با محور سلامت و بهداشت را عرضه کنند. این روند پیش از این در مواردی مانند جرایم راهنمایی و رانندگی نیز قابلیت و اثرگذاری خود را اثبات کرده است.

امامی برگزاری جشنواره‌های فرهنگی را اقدامی مثبت برای ارتقاء سلامت در جامعه عنوان کرد و گفت: برگزاری جشنواره‌هایی با مضمون پزشکی با استفاده از ابزار هنر می‌تواند مخاطب خوبی را جذب کند به ‌شرطی که اطلاع‌رسانی صحیح صورت گیرد. یکی از نشانه‌های جشنواره مناسب و باکیفیت اطلاع‌رسانی گسترده و به ‌موقع است.

این دانشجوی ‌پزشکی گفت: سلامت جامعه امروز نیازمند افرادی است که علاوه بر علم پزشکی، در هنر هم چیره‌دست باشند. این افراد خیلی‌خوب می‌توانند مفاهیم پزشکی در حوزه سلامت و بهداشت را در قالب آثار هنری به جامعه معرفی کرده و فرهنگ رفتاری را اصلاح کنند.

هشتمین جشنواره فرهنگی وزارت بهداشت 13 تا 21 اسفندماه در تهران برگزار می‌شود.
نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
طراحی شده توسط شرکت طراحی سایت و سایت ساز آنلاین یوتاب - فروشگاه ساز اینترنتیطراحی شده توسط شرکت طراحی سایت و سایت ساز آنلاین یوتاب - فروشگاه ساز اینترنتی