۱۳۹۶/۱/۱ سه شنبه
(0)
(0)
جشنواره فرهنگی زمینه‌ساز حضور جامعه پزشکی در عرصه اطلاع‌رسانی است
جشنواره فرهنگی زمینه‌ساز حضور جامعه پزشکی در عرصه اطلاع‌رسانی است
فاطمه ذوالقدر عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی امتیاز جشنواره فرهنگی را بسترسازی برای حضور جامعه پزشکی در عرصه اطلاع‌رسانی برای ارتقای فرهنگ سلامت دانست.

سیده فاطمه ذوالقدر، نماینده مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر این که اقدامات فرهنگی می‌تواند در بهبود وضعیت سلامت جامعه موثر باشد، به ستاد خبری جشنواره فرهنگی گفت: در شرایطی که انواع بیماری‌های واگیردار و غیرواگیردار، افراد جوامع مختلف را تهدید می‌کند، یکی از مهمترین راه‌هایی که می‌توان جامعه را در برابر ابتلا به این بیماری‌ها ایمن کرد، اطلاع‌رسانی به آنهاست.

این عضو کمیسیون فرهنگی مجلس افزود: ما این موضوع را در کمیسیون فرهنگی مد نظر داریم و هنگامی که با اصحاب رسانه اعم از فعالان در تلویزیون، سینما یا مطبوعات دیدار می‌کنیم، از آنها می‌خواهیم به مباحث سلامت و پزشکی اهمیت داده و آنها را در راس کارهایشان قرار دهند.

ذوالقدر با اشاره به جشنواره فرهنگی وزارت بهداشت گفت: اقدام بسیار خوبی است که دست‌اندرکاران و متولیان بهداشت و سلامت مردم، اعم از دانشجویان و اساتید رشته‌های علوم پزشکی و پزشکان در رشته‌های مختلف، بتوانند وارد عرصه اطلاع‌رسانی و فرهنگسازی شوند. این کار مسلما نتیجه خوبی در جامعه خواهد داشت و تاثیر درازمدت چنین اتفاقی را در آینده خواهیم دید.

نماینده مردم تهران تصریح کرد: آنچه لازم است در چنین برنامه‌هایی مورد توجه قرار بگیرد، این است که دستاوردهای چنین جشنواره‌هایی به آموزش و پرورش، آموزش عالی و حتی صدا و سیما راه پیدا کند تا مردم با اطلاعاتی که دانشجویان رشته‌های پزشکی در اختیارشان می‌گذارند آشنا شوند و این مباحث را به کار بگیرند. اگر این تولیدات تنها بایگانی و به چند روز جشنواره محدود شود، طبیعتا اثری را که می‌تواند به جا بگذارد نخواهند داشت بنابراین در کنار تولید، باید به فکر عرضه محصولات فرهنگی هم بود.

او درباره گروه‌هایی که لازم است بیشتر درباره سلامت آنها فعالیت شود، گفت: نمی‌توان تنها به یک گروه بسنده کرد و از قشرهای دیگر اجتماع غافل بود اما با توجه به آنچه در اطرافمان می‌بینیم، سلامت خانواده از موضوعات مهمی است که باید مورد توجه قرار بگیرد. ذوالقدر گفت: جمعیت کشور ما رو به سالمندی و پیری می‌رود بنابراین هم سالمندان باید آموزش‌های مراقبت از خودشان را فرا بگیرند و هم سایر اعضای خانواده لازم است بدانند چه کارهایی برای حفظ سلامت آنها باید انجام شود.

این نماینده مجلس تاکید کرد: لازم است به زوج‌ها اطلاعات کافی درباره سلامت خانواده داده شود. در شرایطی که بر افزایش جمعیت تاکید می‌شود، بسیاری از زوج‌های جوان اطلاعاتی در این زمینه ندارند. مشکلات اقشار محروم جامعه و آگاهی اندک آنها از موضوع سلامت را هم باید جدی بگیریم.

ذوالقدر افزود: در شرایطی که در معرض انواع اطلاعات غلط در فضای مجازی یا الگو گرفتن از زندگی‌ غربی به واسطه تسهیل ارتباطات هستیم، به نظر می‌رسد لازم است در آموزش‌های بهداشتی و سلامتی که به خانواده‌ها داده می‌شود، الگوهای بومی و توجه به سبک زندگی ایرانی و اسلامی مد نظر قرار بگیرد چرا که ما در فرهنگ غنی ایرانی، داشته‌هایی همچون طب سنتی داریم که می‌توان در موارد زیادی به آنها تکیه کرد و مردم را با راهکارهایی ساده و ارزان، به داشتن جسم و روح سالم هدایت کرد.

هشتمین جشنواره فرهنگی وزارت بهداشت 25 فروردین تا اول اردیبهشت ماه 96 در پردیس تئاتر تهران برگزار می‌شود. برای اطلاع از اخبار این رویداد به سایت festivalf.ir مراجعه کنید.
نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
طراحی سایتطراحی سایتسایت سازسایت سازفروشگاه سازفروشگاه ساز