۱۳۹۶/۲/۲۰ چهارشنبه
(1)
(0)
قطار جشنواره فرهنگی متوقف نمی‌شود
قطار جشنواره فرهنگی متوقف نمی‌شود
مسئول دبیرخانه هشتمین جشنواره فرهنگی وزارت بهداشت معتقد است قطار جشنواره، با امید و انگیزه به پیش می‌رود.
 
الناز نعمتی: محمدحسین پورفاضلی مسئول دبیرخانه هشتمین جشنواره فرهنگی برای آنهایی که با این رویداد همراه بوده‌اند چهره و نامی شناخته شده است. او از ماهها قبل درگیر بخش‌های مختلف جشنواره بوده و در روزهای برگزاری جشنواره در پردیس تئاتر تهران هم آرام و قرار نداشت. خواندن حرف‌های این عضو جوان و باانگیزه تیم برگزاری جشنواره، خالی از لطف نیست.
 
آقای پورفاضلی هشتمین جشنواره فرهنگی را چطور دیدید؟

خدا را شکر انتظارها به گفته شرکت کنندگان تا حدود زیادی برآورده شد. حجم کار نسبت به سال های پیش به مراتب بیشتر شده بود. حضور دانشجویان علوم پزشکى، کارکنان و اساتید و دانشجویان از دانشگاه های غیر علوم پزشکى کار را سخت کرده بود. برنامه ریزی، ساماندهی برنامه ها و شرکت کنندگان و حضور هنرمندان مطرح و برجسته موارد دیگر نشان داد که جشنواره هشتم بدون شک بزرگترین جشنواره فرهنگى در بین موسسات آموزش عالی کشور است. ما راضی بودیم و امیدواریم شرکت کنندگان هم راضی باشند.
 
جشنواره امسال چه تفاوت هایی با سال گذشته داشت؟

تفاوت ها زیاد بود، اما مهمترین آنها گستردگی جشنواره بود. شاید همین گستردگى باعث شد امسال شاهد رشد چند برابری آثار باشیم. رقم ٤٢ هزار اثر براى یک جشنواره میتواند یک تفاوت بزرگ باشد؛ همچنین حضور داوران مطرح، انتخاب پردیس تئاتر، استفاده از ظرفیت های دانشجویی در جشنواره از نکات مهم دیگر بود.
 
به عنوان مسئول دبیرخانه جشنواره نقاط قوت و ضعف این دوره از جشنواره فرهنگی وزات بهداشت را در چه دیدید؟

مسلما هر جشنواره دارای نقاط ضعف و قوت است. البته این امر نسبی است و نمی‌شود هیچ برنامه اى را ١٠٠٪‏ موفق دانست. به نظرم نقاط قوت انتخاب پردیس تئاتر بود. وقتی شما از لحاظ فیزیکی فضای استاندارد داشته باشید با اطمینان می‌توانید برنامه ریزی کنید. در اختتامیه ها شاهد نوآورى هایی بودم که بعضی براى اولین بار در سطح کشور اجرا مى‌شد. همراهى خوب دبیران تخصصی نیز از دیگر نقاط قوت این دوره بود که می توان به آن اشاره کرد. نقاط ضعف هم حتما باید شرکت کنندگان به ما اعلام کنند تا ان شاالله در سال هاى آتى نسبت به رفع آن ها اقدام شود.
 
همکاری دانشگاه ها ،دانشجویان ،اساتید و هنرمندان با جشنواره دوره هشتم را چطور توصیف می‌کنید؟

وقتی موفقیتی حاصل مى شود مشخص است عملکرد یک تیم موفق بوده است. از رییس جشنواره تا دبیر و هنرمندان و مسئولان دانشگاهی و دانشجویان کنار هم تعامل خوبى برقرار کرده بود و باید از همه این عزیزان قدردانی کنم و قطعا در صورت نبود این همکارى موفقیت چندانی حاصل نمی‌شد.
 
آثار شرکت کنندگان در جشنواره را از دید یک مخاطب چطور ارزیابی می‌کنید؟

امسال شاهد ارائه آثار با کیفیت تری بودیم، روند صعودی که با فعال شدن کانون های فرهنگی در دانشگاه شکل گرفته قطعا تاثیر مثبت بر روند تولید آثار داشته است، اما این به معنای پایان کار نیست؛ به نظرم ما در ابتدای مسیر هستیم و راه زیادی براى رسیدن به استانداردها داریم، البته در چند رشته هم به گفته خود داوران که از هنرمند برجسته کشور هستند توان رقابت در محافل تخصصى وجود دارد و ما باید روى این استعدادها سرمایه گذاری کنیم و با برگزاری کارگاه های آموزشی در طول سال شاهد درخشش بیشتری از دانشجویان باشیم.
 
سخت ترین و لذت بخش ترین بخش کارتان به عنوان مسئول دبیرخانه جشنواره چه بود؟

شاید از لحظه قبول این مسئولیت با سختى هاى زیادی مواجه شدیم که کمتر کسى از آنها اطلاع دارد و حرفى زده نشده. تلاش برای تهیه فراخوان، سامانه، استقرار و دائمی شدن به معنای واقعی دبیرخانه، تحویل آثار، داوری ها و برنامه ریزی هر کدام سختی های خودش را داشت. فوت مرحوم یداللهی یکی از سخت‌ترین روزهایی بود که همیشه در خاطرم خواهم ماند. اما لذت بخش ترین کار هم امید به تغییر و باور افراد بود. وقتی شما ببینید انرژی و توانی که گذاشتید رویاهای دوران دانشجویی را تبدیل به واقعیت کرده قطعا جذاب و دوست داشتنی است.
 
برنامه ای برای جشنواره سال آینده دارید؟ از چه زمانی فعالیت ها برای برگزاری دوره بعد آغاز خواهد شد؟

هنوز برای آینده تصمیمی نگرفته ام و نمی‌دانم قرار است چه اتفاقی بیفتد.اما قطعا مسیر جشنواره مسیر پیشرفت و امید است. باور داریم ریلی که گذاشته شده و قطارش در حال حرکت است با امید و اعتماد به جوانان هیچوقت از حرکت نخواهد ایستاد، حتی اگر به سمتش سنگ هایی زده شود.
 
و حرف پایانی؟

تشکر از همه عزیزان و مسئولین که به من اعتماد کردند و امیدوارم جواب اعتمادشان را داده باشم، تشکر از همه بچه های دبیرخانه دائم که پا به پا و قطعا بیشتر از من تلاش کردند و اگر آنها نبودند شاید مسیر ممکن بود تغییر کند. امیدوارم قطار جشنواره در مسیر صحیح عقلانیت و امید حرکت خود را ادامه داده و هیچوقت اسیر حاشیه ها نشود.
نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
طراحی سایتطراحی سایتسایت سازسایت سازفروشگاه سازفروشگاه ساز