داغ ترین ها:

اخبار و رویداد ها

news photo

وقتی یک بیماری روانی سوژه نمایش می‌شود

کارگردان نمایش «من همان روز، همان ساعت» معتقد است تمرین تئاتر در نوع برخورد پزشک با بیمار بسیار کمک کننده است.

حسام‌الدین مهاجری به ستاد خبری هشتمین جشنواره فرهنگی وزارت بهداشت گفت: این اثر نوشته مشترک من و خانم شیخ‌الاسلام بازیگر نمایش است. این نمایش در رابطه با بیماری چند شخصیتی است که در عرصه تئاتر خیلی روی آن کار نشده است. پیش از شروع نگارش نمایش‌نامه در مورد این بیماری تحقیق و پژوهش کردیم و دیدیم این قابلیت را دارد که یک سایکودرام از آن تولید کنیم.

او ادامه داد: ما تلاش کردیم که این سایکودرام نه صرفا رئال باشد و نه سوررئال. مرز بین رئال و سوررئال برای ما مهم بود. برای همین در دیالوگ‌های بازیگر شما هر لحظه شما حس می‌کنید که ممکن است او واقعا صدایی را از بیرون بشنود و یا دچار توهم شده و صرفا صدا در ذهن او باشد. بسته به همین موضوع ما این سایکودرام را برای حضور در جشنوراه عرضه کردیم.

این دانشجوری رشته رادیولوژی دانشگاه شهید بهشتی که از سال پنجم جشنواره سابقه حضور در آن را داشته بیان کرد: بسیاری از دانشجویان رشته‌های علوم پزشکی بسیار به هنر علاقه دارند اما به دلیل اصرار خانواده و یا در نظر گرفتن شرایط کاری، رشته علوم پزشکی را برای تحصیل انتخاب کرده‌اند. اما این جشنواره به آنها کمک کرده تا توانایی‌هایشان را نشان دهند و یا به بیان درست‌تر نیازهای روحی‌شان را ارضا کنند.

کارگردان نمایش «من همان روز، همان ساعت» گفت: در بخشی که هنر و به ویژه هنرهای نمایشی با رشته‌های علوم پزشکی تلفیق می‌شود، برای هر دو بخش مفید و کمک کننده است. در تئاتر همانگونه که ما در این اثر نمایش دادیم، شما می‌توانید یک سایکو درام را نمایش دهید و یا به طرق دیگر مسائل پزشکی را آموزش دهید. عکس آن هم کاملا صدق می‌کند. پزشکی که تئاتر کار می‎‌کند وقتی که وارد محیط کار می‌شود می‌داند که با بیمار چطور رفتار کند و روابط اجتماعی او به نحو محسوسی رشد یافته خواهد بود. چون نوع برخورد با بیمار یکی از مهم‌ترین مسائل جامعه پزشکی است.

او در ادامه گفت: ما پشت صحنه تئاتر تمرین می‎‌کنیم تا کارمان را به نحو احسن اجرا کنیم و چیزی که مخاطب را راضی می‌کند عرضه کنیم. در محیط کار هم همین است. پزشک باید ابتدا روح بیمار را ارضا کند تا بیمار به او اعتماد کرده و بتواند مشکلاتش را با پزشک در میان بگذارد.

تاریخ انتشار: ۲۹ فروردین، ۱۳۹۶
۰۲:۱۷ - ۹۹/۰۴/۱۳