داغ ترین ها:

اخبار و رویداد ها

news photo

زندگی‌ام را مدیون پزشکان هستم

مترجم، نویسنده، ویراستار و منتقد ادبیات کودک و نوجوان گفت: من به دلیل ابتلا به سرطان با بسیاری از پزشکان دلسوز مواجه شدم و جانم را مدیون پزشکان هستم.

شهرام اقبال‌زاده، مدرس ادبیات، درباره فعالیت دانشجویان رشته‌های علوم پزشکی در عرصه‌های هنری به ستاد خبری جشنواره فرهنگی گفت: این اتفاق، پدیده فرخنده‌ای است و خوشحالم که وزارت بهداشت همت کرده و این جریان فرهنگی را راه‌اندازی کرده است. در گذشته هم می‌بینیم که پزشکان حکیم بوده‌اند، ابوعلی سینا که پزشک نامداری بوده، در عین حال فیلسوف هم بوده، دستی بر ادبیات هم داشته و شعر هم می‌گفته. درواقع می‌خواهم بگویم در پیشینه تاریخی ما، پزشک شخصی است که با جسم و جان و جهان یکپارچه انسان سر و کار داشته است. من منکر دستاوردهای علم پزشکی در غرب نمی‌شوم و معتقدم در گستره وسیعی به بشریت خدمت کرده است، اما به این که پشتوانه تخصص‌گرایی محض داشته باشد انتقاد وارد است.

اقبال‌زاده که داور نهایی بخش داستان کوتاه هشتمین جشنواره فرهنگی وزارت بهداشت است، تاکید کرد: این که پزشک بگوید من فقط در علم خودم تخصص دارم، ادبیات نمی‌دانم، از هنر سر در نمی‌آورم و ... چندان اتفاق جالبی است، در دنیایی هستیم که بسیاری از تخصص‌ها بین‌رشته‌ای است، سلامت هم شامل آن می‌شود چون سلامت یک امر اجتماعی است.

این مدرس ادبیات با اشاره به جملات رایجی مانند «پیشگیری بهتر از درمان است» و «عقل سالم در بدن سالم»، گفت: جامعه ناسالم بیمارپرور است، بنابراین پزشک ما باید بداند در جامعه چه می‌گذرد و ادبیات یک سنجه مناسب برای توجه به این مساله است. بسیار لازم است که پزشکان کتاب بخوانند، با ادبیات آشنایی داشته باشند و آنهایی که می‌توانند و دستی بر قلم دارند، دانسته‌ها و خاطراتشان را بنویسند، مقاله، داستان، نمایش و ... بنویسند و همانطور که با انسان سر و کار دارند، انسان و ویژگی‌هایش را در نوشته‌هایشان به تصویر بکشند.

او تاکید کرد: توجه به تخصص‌گرایی غیرمتعهدانه، از طرف بخش کمی از پزشکان، خطاهای پزشکی و بازی کردن با جان انسان را در پی داشته و گاهی انسان‌های بزرگ را از دست داده‌ایم. ما کیارستمی را از دست دادیم، استاد محمدحیدری را هفته گذشته از دست دادیم، عارف لرستانی را از دست دادیم. من این صنف را از درون شناخته‌ام، دلسوزی‌ها، همراهی‌ها و در عین حال مشکلاتشان را شناخته‌ام و با آن آشنا هستم، اضطراب آنها را می‌شناسم اما به نظرم لازم است بیشتر به جان انسان‌ها اهمیت قائل باشند و آشنایی با فرهنگ و ادبیات می‌تواند این روحیه همراهی را در آنها بیشتر کند.

شهرام اقبال‌زاده با بیان این که با بیماری سرطان دست و پنجه نرم می‌کند، گفت: من در طول این بیماری با بسیاری از پزشکان دلسوز مواجه شدم. این را فهمیدم که سرطان پایان دنیا نیست و جانم را مدیون پزشکان هستم، اما در عین حال اگر کسی حتی یک پزشک، در کارش کوتاهی کند، به آن انتقاد وارد است.

تاریخ انتشار: ۲۹ فروردین، ۱۳۹۶
۰۵:۰۴ - ۹۹/۰۴/۱۷