داغ ترین ها:

اخبار و رویداد ها

news photo

لذت تماشای استعدادها/ نگاهی به آثار جشنواره فرهنگی

هر جشنواره، ویترینی است که در آن می توان بضاعت ها و امتیازهای آن دوره را دید. از این منظر جشنواره فرهنگی، در بخش‌های مختلف نقاط قوت فراوان داشته است.

موسیقی / رقابت های فشرده
به گفته دبیران و داوران جشنواره یکی ازغنی ترین بخش های این دوره از جشنواره فرهنگی وزارت بهداشت بخش موسیقی است. گروه های پاپ و سنتی در روزهای گذشته آثارشان را در مقابل چشم داوران و سالنی که تماما با حضور دانشجویان مشتاق به شنیدن موسیقی پر شده بود اجرا کردند. این بخش از جشنواره شباهت بسیاری به مسابقات استعداد یابی که نمونه های خارجی و ایرانی اش را قبلا دیده ایم دارد و البته کمی هم شبیه به جشنواره معتبر موسیقی فجر است.

شنیدن این تعداد صداهای خوب و نواهای گوش نواز موسیقی توسط دانشجویان بی ادعایی که تنها سرمایه شان برای حضور در این جشنواره عشق شان به موسیقی است حقیقتا دلگرم کننده است. به عقیده نگارنده این بخش از جشنواره کاملا قابلیت پخش تلویزیونی دارد و میتواند به عنوان برنامه ای پرمخاطب از یکی از شبکه های سراسری پخش شود. رقابت دانشجویان در رشته موسیقی تنگاتنگ و فشرده است و باید دید در روز اختتامیه کدام گروه به عنوان برگزیده انتخاب خواهد شد.
 
استند آپ کمدی/ کمدین های بالقوه

سالن های نسبتا کوچک پردیس تئاتر تهران از ساعت ها پیش از اجراهای استند آپ کمدی های دانشجویان مملو از جمعیت می شود. علاقمندی مردم ایران به فیلم ها و برنامه‌های کمدی برای همه آشکار است و این علاقمندی را می توان در حضور بسیار پرشور و صمیمانه دانشجویان در سالن های اجرای استند آپ کمدی هم دید. جالب اینکه دانشجویان در ساعات پیش از شروع برنامه های استند آپ کمدی به صورت خودجوش به اجرای برنامه می پردازند و به سالنی که می تواند بخاطر تاخیر در شروع برنامه ها دچار رخوت شود، چنان شور و حرارتی می بخشند که گاهی حتی جذاب تر و گیرا تر از زمان اجراها می شود.

هنرمندانی که استند آپ کمدی اجرا می کنند اغلب به سراغ مضامینی مانند ازدواج ، خوابگاهای دانشجویی و خاطرات دوران دانشگاه می روند اما هستند کسانی که این میان با استفاده از ایده های خلاقانه مضامینی را دستمایه خنده قرار می‌دهند که بسیار بکر و جذاب است. مثلا یکی از شرکت کنندگان در بخش نیمه نهایی جشنواره هنری و نحوه جذب دانشجویان برای شرکت در این جشنواره را دستمایه اجرایش کرده بود که با استقبال بسیار خوب حضار و داوران مواجه شد.

شاید بیش از نیمی از شرکت کنندگان در  بخش استندآپ کمدی این پتانسیل را دارند تا با آموزش های لازم و کسب تجربه وارد دنیای حرفه ای کمدی و اجرای استند آپ کمدی شوند چراکه اجرا هایشان گاهی حتی بامزه تر از اجراهای مشابه در برنامه پرطرفدار «خندوانه» می‌شود.
 
تئاتر/ غافلگیر کننده 

تماشای تئاترهای بخش آزاد و سلامت هشتمین جشنواره فرهنگی و همچنین برخی از تئاترهای خیابانی برای نگارنده تجربه ای دلنشین است. پیش از شروع جشنواره انتظار تماشای اینهمه تئاتر خوب و با کیفیت آن هم از دانشجویانی که در رشته های غیر هنری تحصیل می کنند را نداشتم و با تماشای برخی آثار غافگیر شدم. دانشجویانی که این تئاترها را روی صحنه می برند کمترین امکانات را دارند و شاید حتی بخاطر حجم سنگین دروس رشته های پزشکی وقت کافی برای کار کردن روی متن و اجرا  را  نداشته و بخاطر کمبود امکانات مکان مناسبی برای تمرین در اختیار  نداشته باشند اما حتی این محدودیت ها باعث نشده است دست از تلاش برای ارائه اجراهای حرفه ای و نیمه حرفه‌ای بردارند. شاید در بسیاری از جشنواره های دانشجویی تماشای اغلب تئاترها نیاز به صبر ایوب داشته باشد اما به جرات می توان گفت یک سوم تئاترهای اجرا شده در جشنواره فرهنگی سروشکلی کاملا حرفه ای داشته و این قابلیت را دارند تا به اجرای عمومی درآیند.  
 
اجرا و گویندگی / عشق به مردم 

صداهای خوب، شورو اشتیاق به دیده شدن و از همه مهم تر عشق و علاقه ای که به مردم و زندگی دارند در اجراهای شان دیده می شود. متن ها همه حاوی امید و انسان دوستی هستند و در هر اجرا چندین بیت شعر زیبا می شنویم. اما در کنار این محاسن چند ضعف عمده هم در کارهای اجرا کنندگان دیده می شود  ازجمله علاقه به تقلید از مجریان و گویندگان اسم و رسم دار و تلاش برای احساسی جلوه دادن صدا و مضامین حتی وقتی درباره رخدادی اجتماعی صحبت می‌شود.

داوران این بخش از جشنواره بسیار با اجرا کنندگان همدل و صمیمی هستند و فضای اجراها در بخش گویندگی و اجرا بسیار صمیمانه و پرنشاط و شاید بهتر است بگوییم خودمانی است. نکته قابل توجه اینکه پس از اجرای شرکت کنندگان بخش اول که 26 نفر بودند ،جواد یحیوی خطاب به آنها گفت که انتخاب بهترین ها  از بین این استعدادها برایش سخت است و شاید فقط دو نفر در این جمع حضور دارند که او می تواند با خیال راحت دنبال کار اجرا نروند.  

تاریخ انتشار: ۲۹ فروردین، ۱۳۹۶
۲۰:۳۱ - ۹۹/۱۰/۲۷