داغ ترین ها:

اخبار و رویداد ها

news photo

پیشرفت جشنواره فرهنگی در بخش ادبی

عضو هیات انتخاب آثار نثر ادبی گفت: رویدادهای هنری مانند جشنواره فرهنگی وزارت بهداشت کمک می‌کند اگر علایق یا استعدادهای پنهان در پزشکان و دانشجویان وجود دارد شکوفا شود.

عبدالحمید ضیایی شاعر و استاد دانشگاه در گفت وگو با ستاد خبری هشتمین جشنواره فرهنگی وزارت بهداشت درباره کیفیت آثار انتخاب شده برای بخش مسابقه، اظهار داشت: نثرهایی که خواندم متفاوت بود و به لحاظ کیفی درجات مختلفی داشتند. در بین آثار نثرهای عالی داشتیم که هم به لحاظ ساختار زبان فخیم بودند و هم به لحاظ معنا فاخر و پرمحتوا و در کنار اینها نیز آثاری بودند که به لحاظ کیفی نظرمان را جلب نکرده و وارد بخش مسابقه نشدند.

وی افزود: در مجموع چون قبلا هم در این جشنواره داوری داشته‌ام می‌توانم بگویم سطح جشنواره پیشرفت جدی داشته است و بسیاری از نثرهایی که به دستمان رسید سطح بالایی داشتند. ضمن اینکه سطح عمومی جشنواره هم به نسبت سال‌های گذشته پیشرفت کیفی و کمی داشته است.

این استاد دانشگاه، ادامه داد: دست کم ده اثر را خواندم که فکر می کنم اگر نویسندگان‌شان آموزش ببینند و تلاش کنند می توانند به شاعران و نویسندگان حرفه ای تبدیل شوند و این قریحه در آثارشان مشهود بود. موضوعی که به عنوان موضوع اصلی یک جشنواره انتخاب می شود هم مزایایی دارد و هم معایبی. در جشنواره فرهنگی هم موضوع سلامت درواقع موضوع اصلی است و برخی دوستان مجبور می شوند به این سمت بروند و بعضی وقت ها این مساله باعث کلیشه ای شدن آثار می شود.

عضو هیات انتخاب آثار نثر ادبی، افزود: امسال در بخش موضوع سلامت چندان اثر دندان گیری ندیدم. البته از طرفی موضوعی کردن آثار باعث می‌شود مجموعه ای از آثار با محتوایی یکدست پدید آید که قابل انتشار است. داوری‌ها نیز در جشنواره تحت تاثیر همین مساله قرار می‌گیرد، یعنی داوری اگر حرفه ای باشد باعث می‌شود گروهی زبده بالا بروند و از حاشیه های جشنواره کم کند.

وی برگزاری جشنواره فرهنگی وزارت بهداشت را گامی در جهت ترویج فرهنگ و هنر در بین دانشجویان علوم پزشکی دانست و گفت: امیدوارم سازمان های دیگر که ظاهراً نامربوط به مسایل هنری و فرهنگی هستند نیز این موضوع اهتمام داشته باشند. برای مثال در ماجرایی که برای مرحوم آقای کیارستمی پیش آمد برخی پزشکان بیمارستان در ابتدا ایشان را نمی شناختند. این واقعا تاسف آور است. البته ما پزشکان هنرمند و آشنا با هنر و فرهنگ کم نداریم.

این استاد دانشگاه گفت: به نظرم سطحی از آگاهی عمومی نسبت به هنر و ادبیات باید در همه اقشار وجود داشته باشد. این موضوع هم باعث تلطیف روحی می شود هم باعث می شود انسان از ساحات معنوی غافل نماند.  جشنواره هایی مانند جشنواره فرهنگی وزارت بهداشت کمک می کند اگر علایق یا استعدادهای پنهان و خفته ای در پزشکان و دانشجویان وجود دارد شکوفا شود.

تاریخ انتشار: ۲۹ فروردین، ۱۳۹۶
۰۳:۰۵ - ۹۹/۰۴/۱۳