داغ ترین ها:

اخبار و رویداد ها

news photo

بخش سلامت جشنواره باید غنی‌تر از بخش آزاد باشد

رئیس هیات مدیره انجمن عکاسان میراث فرهنگی گفت: با توجه به اینکه دانشجویان در فضای درمانی قرار داشته و علم و تسلط در حیطه بهداشت و سلامت دارند انتظار می‌رود در این حوزه عکس هایی زیبا، پرمفهوم و تاثیرگذار را از آنها ببینیم.  

حسن غفاری در گفتگو با ستاد خبری هشتمین جشنواره فرهنگی وزارت بهداشت گفت: با توجه به اینکه در جشنواره‌ای قرار داریم که حجم بالایی از آثار تجسمی از جمله عکاسی به آن ارسال شده و جشنواره ای فرهنگی و هنری و کاربردی است و قرار است در خدمت سلامت جامعه باشد، می بایست بخش موضوعی آن که همان سلامت باشد پررنگ تر و غنی تر از بخش آزاد باشد.

وی افزود: هرگاه بخواهیم کاری آماری انجام دهیم و یا فضایی را به وجود آوریم که علاقه‌مندان از کارهای آرشیوی شان استفاده کنند بحث آثار ازاد را پیش می کشیم . این موضوع کمک میکند که استعدادهای برتر را شناسایی کرده و در سال های آتی مباحث موضوعی را در اختیارشان قرار دهیم و از آنها آثاری با توجه به محوریت های مختلف درخواست کنیم. امیدوارم این اتفاق برای جشنواره فرهنگی وزارت بهداشت هم در سالهای بعد رخ دهد و ما شاهد تولید بیشتر آثاری در حوزه سلامت در بخش های مختلف به ویژه بخش عکس باشم.

غفاری درباره کیفیت آثار عکاسان جوان شرکت کننده در جشنواره گفت: از دیدگاهی کلی کیفیت آثار از نظر فنی و مضمونی مقبول است. همچنین ابعاد عکس ها و چیدمان نمایشگاهی شان استاندارد است . البته من اینجا لازم میدانم انتقادی داشته باشم و آن هم نورپردازی بالای این عکس هاست. استفاده از لامپ ها در این  نورپردازی ها به شکلی است که اولا آثار را خوب پوشش نمی دهد و دوما در برخی موارد روی عکس ها رنگین کمان به وجود آورده که بخشی از اثر شده است. این اتفاق مخاطب را از دریافت موضوعی عکس ها دور می کند.

این عکاس پیشکسوت گفت: اگر از این نظر که این عکس ها از کانون های فرهنگی و هنری دانشگاه های علوم پزشکی که در رشته های غیر هنری تحصیل می کنند ارسال شده به آثار نگاه کنیم می توانیم به آنها نمره قبولی بدهیم اما چقدر خوب است که ما از توان و سواد تخصصی این عزیزان بیشتر در آثارشان استفاده کنیم و از فضایی که دانشجویان در آن قرار دارند و مشغول کار و تحصیل هستند عکس هایی را ببینیم.

او در ادامه گفت: من نمی توانم دوربینم را به بیمارستان و فضاهای درمانی ببرم اما یک پزشک و یا یک دانشجوی رشته پزشکی و پرستاری می تواند چنین کاری کند و با توجه به اینکه دانشجویان در این فضا قرار داشته و علم و تسلط در حیطه بهداشت و سلامت دارند انتظار می‌رود در این حوزه عکس هایی زیبا، پرمفهوم و تاثیرگذاری را از آنها ببینیم.

غفاری در پایان گفتگو جشنواره فرهنگی را قطبی پرنفوذ برای تحقق شعارهای بهداشتی دانست و گفت: وزارت بهداشت در سالهای قبل شعاری داشت با این مضمون که "پیشگیری بهتر از درمان است" ولی هیچوقت برای این شعارر فرهنگسازی نشده و فضای تبیین آن در جامعه شکل نگرفت. حالا جشنواره فرهنگی وزارت بهداشت با سرمایه گذاری در بخش فرهنگ می‌تواند زمینه درک این شعار را در جامعه فراهم کرده و از تحمیل هزینه های گزاف درمانی بر وزارتخانه در آینده بکاهد.

تاریخ انتشار: ۳۰ فروردین، ۱۳۹۶
۰۲:۳۱ - ۹۹/۰۴/۱۳