داغ ترین ها:

اخبار و رویداد ها

news photo

جامعه پزشکی سرمایه بزرگی برای ایران است

هشتمین جشنواره فرهنگی وزارت بهداشت در پی ایجاد نشاط و شادابی در جامعه پزشکی و کل کشور است.

به گزارش روابط عمومی جشنواره فرهنگی وزارت بهداشت، سیدابراهیم هاشم ورزی معاون مدیر کل فرهنگی در یادداشتی درباره چرایی برگزاری جشنواره فرهنگی و امتیازها و دستاوردهایش توضیح داده است. 

در این یادداشت می‌خوانیم: دانشجویان دانشگاههای علوم پزشکی کشور نه تنها برای وزات بهداشت بلکه برای کل کشور سرمایه محسوب می شوند. لذا باید در مراقبت و مواظبت از این سرمایه های عظیم، دقت و ظرافت خاصی را مورد توجه قرار دارد. در این مسیر تربیت چند بعدی و چند وجهی این دانشجویان باید در دستور کار قرار گیرد. هشتمین جشنواره فرهنگی وزارت بهداشت که در سال 95 فراخوانش به دانشگاههای اعلام شد و در بهار سال 96 مشغول برگزاری اختتامیه آن هستیم یکی از اقداماتی است که می توان در آن در مسیر خدمت به چند بعدی تربین کردن دانشجویان استفاده کرد.

به خوبی می دانیم که هر چقدر  بیشتر بتوانیم فاصله موجود بین جامعه پزشکی کشور و مردم را کم کنیم، بهتر می توانیم نسبت به ترویج و تبلیغ فرهنگ سلامت گام برداریم. چرا که بخش عمده ای از مشکلات و موانع پیش روی ما در بخش های متعدد اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و بهداشتی به حوزه فرهنگ مرتبط می شود. اگر توانستیم از دروازه فرهنگ وارد شویم و به معضلات و مشکلات با نگاه و زاویه فرهنگی نگاهی بیندازیم آن زمان بهتر می توانیم نسبت به حل مسائل کمک کنیم. در مقوله سلامت هم بخوبی می‌توان از این منظر وارد کارزار شد و نسبت به ترویج فرهنگ اسلامی اقدام کرد تا از طریق آن بتوانیم نسبت به عوض کردن سبک زندگی در مسیر سبک زندگی سالم اقدام کرد.

یکی از ابزارهای تغییر نگاه جامعه بهره مندی از حوزه هنر است و هشتمین جشنواره فرهنگی وزارت بهداشت مامنی است برای پرداختن به مقوله های مختلف و متعدد هنری با موضوع سلامت جسم و روان. دانشجویان در بخش های 5 گانه این جشنواره شامل تئاتر، موسیقی، تجسمی، ادبی و فیلم نزدیک به 41 هزار ارسال کردند که در تاریخ برگزاری جشنواره فرهنگی در کشور بی نظیر بوده است. نکته قابل توجه دیگر حضور همزمان این دانشجویان صاحب اثر به طور متمرکز در مجموعه پردیس تئاتر تهران است که یک فستیوال فرهنگی هنری کم نظیر و کم سابقه را شاهد هستیم. در مسیر رشد جشنواره نسبت به دوره قبل هم باید به این نکته توجه کرد که جامعه هدف 5 میلیون نفری دانشجویان کل کشور تغییر مسیر داده که این مساله هم به نوبه خود جای تامل بسیار دارد.

شاید برای خیلی از افراد جای سوال باشد که چه نیازی به این همه هزینه و تلاش و زحمت هست و چرا اصولا باید از این دست از جشنواره ها در کشور آن هم در بین جامعه دانشگاهی برگزار کرد. برای این دسته از عزیزان باید این توضیح را دارد که کشوری شاد و بانشاط و باطراوت خواهد بود که شهروندان و مردمی شاد و بانشاط داشته باشد. زمانی که دانشگاههای ما در رگ و پوست و ریشه خود شادابی و شادی را تزریق می کنند این شور و نشاط از بین دانشجویان به خانواده و سپس جامعه منتقل می شود و آن زمان است که بوستان و گلستانی شاد و معطر و با طراوت در کشور شاهد هستیم. آنگاه شما قیاس کنید دو کشور را در کنار هم. کشوری افسرده و غمگین و سست و بی‌حال و کشوری شاد و باطراوت و خوشحال. مسلم هست که هیچ عقل سالمی کشور نوع اول را نمی پذیرد و همه به دنبال خوش بودن حال و خوشحالی هستند. آن زمان هست که می توان در یک کشور با حال خوش شاهد افتخار آفرینی های بسیار در جایگاههای علمی، فرهنگی، هنری و ورزشی بود. با این مقدمه باید عرض کنم که جشنواره‌های فرهنگی مهمترین موثرترین و کارآمدترین ابزار در مسیر تزریق شادابی و نشاط به دانشجویان هست و در این بین از هیچ تلاشی و حتی هزینه ای نباید دریغ کرد.

سید ابراهیم هاشم ورزی معاون اداره کل فرهنگی و مدرس دانشگاه

تاریخ انتشار: ۳۰ فروردین، ۱۳۹۶
۰۳:۲۹ - ۹۹/۰۴/۲۵