داغ ترین ها:

اخبار و رویداد ها

news photo

ارزیابی یک ترانه‌سرا از بخش ادبی جشنواره فرهنگی

یکی از داوران بخش ترانه جشنواره فرهنگی وزارت بهداشت معتقد است: قرار گرفتن دانش و هنر در کنار همدیگر می‌تواند در طول زمان نتایج بسیار خوبی برای جامعه به همراه داشته باشد.
 
حسن علی‌شیری شاعر مجموعه «ما اهل هم بودیم» درباره تاثیر جشنواره فرهنگی وزارت بهداشت بر ارتقای فرهنگ سلامت به ستاد خبری جشنواره فرهنگی گفت: کسانی که در حوزه علوم پزشکی تحصیل و فعالیت می‌کنند، این دانش را دارند که چطور باید مردم را هدایت کرد به سمت رعایت اصول بهداشتی و تقویت آموزه‌هایی که به سلامت آنها منجر می‌شود. بنابراین هرچه این افراد بیشتر به فرهنگ و هنر مسلط باشند، با شیوه‌های خلاقانه‌تری می‌توانند این آموزش‌ها را به مردم بدهند و از بیان مستقیم به شیوه‌های غیرمستقیم اما تاثیرگذار برسند.
 
این شاعر تاکید کرد: من حدود 400 اثر را در این جشنواره بررسی کردم، بیشتر آنها با موضوع آزاد بود ولی بخش‌های موضوعی هم وجود داشت، قرار داشتن هر دو بخش آزاد و موضوعی می‌تواند به دانشجویان کمک کند در بخش‌های مورد نظرشان فعالیت کنند و در هر زمینه، استعدادهایشان را به کار بگیرند.
 
او درباره این که آثار برگزیده امکان تولید و پخش را دارند نیز توضیح داد: آثار برگزیده کاملا قابلیت تولید در سطح حرفه‌ای را دارند. بسیاری از این آثار توسط ترانه‌سرایان حرفه‌ای و با تجربه سروده شده که در دانشگاه‌های علوم پزشکی تحصیل می‌کنند و در عین حال قریحه ادبی هم دارند. جدا از این افراد، آثار دیگری هم از سایر دانشجویان خواندم که کاملا به صورت حرفه‌ای سروده شده بودند و جای خوشحالی دارد.
 
حسن علی‌شیری در عین حال با اشاره به این که در داوری ترانه‌ها، با بعضی آثاری مواجه بوده که از ضعف تکنیک رنج می‌برده‌اند، گفت: مسائل زبانی، وزن و قافیه، محتوا و حتی رسم‌الخط، مواردی بود که انتظار می‌رود هنردوستان بیشتر به آن توجه کنند و گمان نکنند ترانه‌سرایی کار ساده‌ای است.
 
او با تاکید بر لزوم افزایش مطالعه دانشجویان علاقمند به هنر و ادبیات گفت: به برگزارکنندگان این جشنواره پیشنهاد می‌کنم در دانشگاه‌های علوم پزشکی، کارگاه‌های آموزشی برگزار کنند چون مشخص است استعدادهای زیادی وجود دارد که با کمی آموزش،‌ می‌توانند به خلق آثار بسیار درخشان اقدام کنند. در بسیاری از آثار مشخص بود که افراد ذوق و قریحه سرودن شعر را داشتند اما با سبک و سیاق حرفه‌ای آن آشنا نبودند که این موارد با چند جلسه آموزش و راهنمایی،‌ قابل برطرف شدن است.
 
علی‌شیری افزود: آشنایی جامعه پزشکی با هنر و ادبیات هم می‌تواند به این منجر شود که خودشان مستقیم اثر هنری تولید کنند و هم این که با درک بهتری که از فرهنگ و هنر دارند، به کمک جامعه هنری بیایند و با مشاوره‌های صحیحی که به آنها می‌دهند باعث شوند در حوزه‌های مختلف ادبی، سینمایی، موسیقی و ... آثاری با محور سلامت تولید شود. به طور کلی معتقدم قرار گرفتن دانش و هنر در کنار همدیگر می‌تواند در طول زمان نتایج بسیار خوبی برای جامعه به همراه داشته باشد.
 
داور بخش ترانه جشنواره فرهنگی وزارت بهداشت افزود: من پیش از این با جشنواره‌های دیگر همکاری داشته‌ام، اما چیزی که در این جشنواره برای من جالب است،‌ میزان استقبال دانشجویان است. با توجه به این که شاید به نظر برسد ارتباطی بین دانش پزشکی و هنر و ادبیات وجود ندارد، اما دانشجویان علوم پزشکی به شدت از این جشنواره فرهنگی استقبال کردند و استعدادهای درخشانی هم بین آنها به چشم می‌خورد.
 
او افزود: در سال‌های اخیر، می‌توان به پزشکانی اشاره کرد که وارد عرصه فرهنگ و هنر شده‌اند و آثارشان مورد استقبال مردم واقع شده است. مرحوم دکتر افشین یداللهی، دکتر محمد اصفهانی،‌ دکتر سیامک بهرام‌پرور و ... همه نشان می‌دهد نسبت دوری بین ادبیات و پزشکی وجود ندارد.
 
علی‌شیری تاکید کرد: از آنجا که پزشکان به طور مستقیم در حوزه‌های مختلف با بهداشت و سلامت مردم سر و کار دارند، وقتی در خودشان استعدادی می‌بینند که می‌توانند از آن در زمینه هنر و ادبیات استفاده کنند، قطعا می‌توانند فرهنگ سلامت را در کشور ارتقا بدهند. ما در همه زمینه‌ها نیاز داریم که افرادی به طور تخصصی به موضوعات بپردازند و هنگامی هم که این همه استقبال می‌شود، نشان می‌دهد پتانسیل این وجود دارد که این کار جدی‌تر پیگیری شود و حتی این جشنواره می‌تواند فراتر از برگزاری مسابقه و اهدای جایزه عمل کرده و دبیرخانه آن در تمام طول سال با برگزاری کارگاه‌های تخصصی، استعدادها را به سمت صحیح هدایت کند.
 

تاریخ انتشار: ۳۰ فروردین، ۱۳۹۶
۱۵:۰۸ - ۹۹/۰۹/۱۰