داغ ترین ها:

اخبار و رویداد ها

news photo

جنگ و حواشی آن تم اصلی تعدادی از نمایش‌ها/ یادداشت

تماشای آثار مختلف در هشتمین جشنواره فرهنگی وزارت بهداشت در بخش تئاتر، تصویری از گرایش، دغدغه‌ها و موضوع‌هایی که دانشجویان به آن توجه داشته‌اند پیش چشم مخاطب قرار می‌دهد. در کنار تنوع مضمونی، جنگ و پیامدهای آن در تعدادی از آثار مشترک بود. 
 
ایستاده روی خط استوای جنگ/حکایت همچنان باقی­ست
 
«ایستاده روی خط استوا» یکی از تئاترهای جذاب این دوره از جشنواره فرهنگی وزارت بهداشت بود. توجه کارگردان روی قصه محور بودن اثرش و پرهیز از کش دار کردن داستان‌هایی که پتانسیل پرداخت های غیرضروری را داشتد(چیزی که در تئاترهای جشنواره کم دیده نشد) این نمایش را به اثری دوست داشتنی تبدیل کرده است.

قصه نمایش درباره سه مرد از نسل های مختلف است که سرنوشت همه شان به واسطه حضور در جنگ دستخوش تغییر و به قصه های دردناک و تراژیک بدل شده است. سهراب سربازی کرد است که درست شش روز پیش از مراسم عروسی اش توسط گروهک منافقین به شهادت میرسد. پاشا آزاده ای است که وقت بازگشت به میهن می‌فهمد نامزدش گلرخ در بمباران زمان جنگ به شهادت رسیده و و قربان سرباز ساده‌دلی است که درست در آخرین روز سربازی پایش روی مین های بازمانده از جنگ رفته و به شهادت می‌رسد. قصه این سه مرد که در شهرها و زمان های مختلف زندگی می کنند به صورت موازی برای تماشاگر تعریف می شود و در پس زمینه همه روایت ها زنی مشغول بافتن فرش است که گره به گره اش را می توان تمثیلی از بافته شدن پودهای سرنوشت دانست.

جذاب ترین بخش این نمایش فصل گفتگوی سرباز با مین بازمانده از زمان جنگ است. سرباز با زاری و ناامیدی و با زبانی طنازانه به مین می‌گوید که جنگ سالهاست تمام شده  و بهتر است به جای گرفتن جان او به دنبال افراد داعش برود. بازی خوب بازیگر نقش سرباز و طراحی صحنه خوب ، این بخش از نمایش را بسیار تاثیر گذار می کند. «ایستاده روی خط استوای جنگ» خالی از ایراد هم نیست. برای مثال در بخش هایی از نمایش بازیگران به زبان لری حرف می زنند که برای تماشاگر نامفهوم است. همچنین پایان نمایش در مقایسه با کلیت نسبتا حرفه ای آن آماتوی بنظر می‌رسد.  
 
کارسینوما / شعارزده 
«کارسینوما» قرار بوده روحیه امید و سرزندگی و تلاش برای رسیدن به سلامت را ترویج کند اما عملا به تئاتری یاس آور تبدیل شده است که به جز تزریق حس اندوه و غم کاری نمی کند. داستان نمایش درباره پسری مبتلا به سرطان است که امیدی به زنده ماندن ندارد اما دختری که این پسر را عاشقانه دوست دارد در تلاش است او را به مبارزه علیه بیماری اش پر امید و پر انگیزه نگه دارد. البته این خلاصه داستان را از زبان کارگردان نمایش شنیدم چون در ریتم داستانی نمایش آنقدر به فرم گرایی توجه شده بود که قصه‌گویی مغفول مانده و به حاشیه رفته بود تا جایی که مخاطب سر از داستان این نمایش درنمی‌آورد.

نمایش های فرم گرا معمولا ساختاری دارند که در آنها حرکات فرم مفهوم و داستان را به مخاطب ارائه میکند و اگر کارگردان در طراحی این حرکات تنها بر زیبایی شناسی تمرکز کرده و از داستان غفلت کند، تماشاگر تنها با مجموعه ای بی‌هدف از حرکات نمایشی روبرو میشود که حتی در صورت طراحی زیبا  برایش کسالت بار خواهد بود. این اتفاقی است که برای نمایش «کارسینوما» افتاده است.
 
آن وقت که بخواهی بفهمی چرا اینجوری هستیم / با هم اما تنها 
 
یکی از بهترین بازی های تئاتر در این دوره از جشنواره فرهنگی وزارت بهداشت بی شک متعلق به بازیگر نقش اصلی زن نمایش «آن وقت که ...» است. در اغلب نمایش هایی که موفق به تماشای شان شدم تصور بازیگران از اجرای خوب همان اجرای اغراق آمیز بود اما بازیگر نقش اصلی زن این نمایش با درک و برداشت درست از بازی رئال مخاطب را به همدلی با شخصیت زن معلول مجاب می‌کند.

داستان این نمایش درباره زن و شوهری است که در جنگ پاهای خود را از دست داده اند و حالا در اتاقی گوشه یک ساختمان نیمه مخروبه به همراه عمه مرد زندگی می کنند. تئاتر با فصلی جذاب آغاز می شود و نمایشنامه با دقت و وسواس تمرکز ویژه ای روی دیالوگ ها داشته اما این موضوع باعث شده است که نمایشنامه نویس از ایجاد فراز و فرود دراماتیک در داستان اصلی نمایش غفلت کرده و در نهایت نمایش به اثری یکنواخت تبدیل شود. از دیگر ایرادهای این نمایش مدت زمان طولانی آن به نسبت پتانسیل داستانی‌اش است. دست کم یک چهارم بدون آنکه ضربه ای به ساختمان داستانی آن وارد شود قابل حذف است .

تاریخ انتشار: ۳۱ فروردین، ۱۳۹۶
۱۴:۴۵ - ۹۹/۰۹/۱۰