داغ ترین ها:

اخبار و رویداد ها

news photo

برابری آثار دانشجویان رشته شعر طنز با شاعران حرفه‌ای

یکی از داوران بخش شعر طنز هشتمین جشنواره فرهنگی وزارت بهداشت گفت: برخی از آثار دانشجویان و کارکنان با آثار کسانی که در حوزه های شعر طنز دست به خلق اثر و آفرینش هنری می زنند برابری می‌کرد.  
 
 
ناصر فیض شاعر و طنز پرداز در گفت و گو با ستاد خبری هشتمین جشنواره فرهنگی گفت: اغلب شرکت کنندگان در جشنواره فرهنگی وزارت بهداشت یا دانشجویان رشته‌های پزشکی و بهداشت و نظایر آن کارکنان مربوط به امور مختلف مجموعه بزرگ وزارت بهداشت هستند. درس و فعالیت های سنگین آنان شاید فرصتی برای فعالیت در زمینه هایی مانند شعر و به طور کلی هنر و ادبیات برای این عزیزان باقی نگذارد. با این ملاحظه انتظار برترین آثار از ایشان در حوزه شعر انتظاری است نه چندان منصفانه. اما جای بسیار امیدواری و در مواردی تحسین است که برخلاف انتظار آثار ارجمند و قابل توجه و شایسته تقدیری به این جشنواره رسید به گونه‌ای که برخی آثار دانشجویان و کارکنان با آثار کسانی که مستقل در حوزه شعر طنز دست به آفرینش هنری می زنند برابری می‌کرد و بدون اغراق، گاه آثاری بسیار محکم که معیارها و موازین طنز فاخر در آنها جاری و ساری بود، به دستمان رسید. این یعنی جشنواره توانسته است در طول هشت سال برگزاری آن، تاثیر به سزایی در ارتقا سطح کیفی و حتی کمی اثار بگذازد و طنز پردازان و هنرمندان را کشف و به جامعه ادبی کشور معرفی مند.

فیض درباره تنوع مضامین در اشعار طنز این دوره از جشنواره گفت: اشعار رسیده به جشنواره از تنوع قابل قبولی برخوردار بودند و با توجه به شناخت دقیق صاحبان آثار از رشته‌های تحصیلی خود و مفاهیم مربوط به سلامت و بهداشت به خوبی با استفاده از ظرفیت های زبان فارسی و طنز توانسته بودند آثاری تاثیر گذار و سرشار از جاذبه و ملاحت خلق کنند. این ممکن نبود مگر  با شناخت و احاطه بر ظرفیت‌های شگفت زبان و درک مبانی طنز و به کار بستن شیوه‌ها و تکنیک‌ها و بهره‌مندی از عناصر زبانی پرکاربرد در طنز.

وی افزود: آثار نشان دهنده ذهن و زبانی پرورش یافته بود که به گذشته و تاریخ زبان و ادبیات فارسی توجه ویژه دارد و تجربیات فراوانی همراه اوست. جای تردید و شبهه نیست که جامعه دانشجویی و پزشکی کشور خود بر تاثیر آرامش و انبساط خاطر و نشاط در بهبود و ارتقا سلامت جسم و روح افراد جامعه اذعان دارد و یکی از مهمترین اهداف جشنواره فرهنگی وزرات بهداشت ایجاد همین آرامش و انبساط خاط و اعتدال و نشاط است.

فیض در پایان گفت: تعدادی از شرکت کنندگان این جشنواره به ویژه برگزیدگان دوره های قبل جمعی از شاعران حرفه ای‌اند که جشنواره در طول هشت سال حیات سودمندش به جامعه ادبی کشور معرفی کرده است. این عزیزان جایگاه خود را پیدا کرده اند و به زودی جایگاه بلندتر آنان در جامعه تثبیت خواهد شد، به شرطی که هم طنز و هم استعداد خود را جدی بگیرند و تاثیر گذار بودن طنز، شعر و ادبیات را باور داشته باشند. 

تاریخ انتشار: ۰۲ اردیبهشت، ۱۳۹۶
۱۵:۰۵ - ۹۹/۰۹/۱۰