داغ ترین ها:

اخبار و رویداد ها

news photo

ریشه توسعه و پیشرفت، توجه به هنر است

داور بخش نهایی تحقیق و پژوهش هشتمین جشنواره فرهنگی وزارت بهداشت گفت: پایه هر توسعه‌ای در جهان از حوزه های اقتصادی و سیاسی تا سلامت در فرهنگ و هنر است.
 
سعید اسدی در گفتگو با ستاد خبری جشنواره فرهنگی وزارت بهداشت عنوان کرد: بخشی که داوری اش را برعهده داشتم به مقوله سلامت و هنرهای نمایشی می‌پرداخت اما آثاری که به دست ما رسیدند ارتباط چندانی با هنرهای نمایشی نداشتند و بیشتر به صورت عام به حوزه هنر و سلامت پرداخته بودند. بنظر می‌رسید هنرهای نمایشی برای پژوهش­گرانی که در حوزه پزشکی و سلامت کار می‌کنند قدری ناشناخته است. من فکر می کنم جهت گیری جشنواره فرهنگی باید به شکلی باشد که به ظرفیت‌های هنرهای نمایشی در رابطه با سلامت توجه شود. عمده پژوهش هایی که خواندیم بر اساس دیدگاه‌های سلامت و پزشکی نوشته شده بودند و کمتر توجه به ویژگی‌هایی که هنرهای نمایشی می توانند در حوزه سلامت داشته باشند، داشت.

او در همین زمینه افزود: این پژوهش ها بین رشته ای است و طبعا کسانی که در رشته های علوم پزشکی تحصیل می کنند دانش مربوط به رشته خودشان را به شکل غنی‌تری در اختیار دارند ولی طبعا در پژوهش هایی که بین دو رشته اتفاق می‌افتد باید درک و دریافت بهتری از خصوصیات رشته دیگر داشته باشیم.  این نیاز حس می‌شود که برای محققان و پژوهشگران جلساتی گذاشته شده و ورک شاپ هایی برگزار شود تا این دوستان متوجه شوند که در این حوزه تابه حال چه فعالیت هایی صورت گرفته است و آشنایی کلی با متونی پیدا کنند که در این زمینه اجرا شده اند.
 
اسدی درباره نحوه داوری ها در بخش تحقیق و پژوهش گفت: یک پژوهش خوب باید چند ویژگی داشته باشد. اول اینکه دیدگاه و روش داشته باشد و دوم اینکه پژوهشگر درک خوبی از موضوع داشته باشد. برخی از پژوهش ها می توانند جنبه مروری داشته باشد و در زمینه تحقیقاتی خود  آگاهی بخش باشد اما برخی از پژوهش ها تلاش می کنند با روش های مختلف یافته هایی را به دست بیاورند. پژوهش هایی که به عنوان پژوهش های برتر انتخاب شدند از نظر کیفیت موضوعی و تحقیقاتی از بقیه بهتر بودند. البته هیچ انتخابی مطلق نیست و ما تلاش کردیم از بین آثار با توجه به مقایسه با سایر آثار بهترین ها را انتخاب کنیم.

این مدرس دانشگاه گفت: متاسفانه چون در سفر کاری بودم نتوانستم به دیدن نمایش ها بروم اما اخبار جشنواره و نمایش ها را از طریق رسانه های مختلف دنبال می کردم.  هر توسعه ای در جهان از حوزه های اقتصادی و سایسی گرفته تا سلامت پایه اش در فرهنگ و هنر است. مخصوصا در حوزه سلامت  ادراک فرهنگی بسیار حایز اهمیت است و ظرفیت هایی که در فرهنگ وجود دارد می تواند بسیار موثر عمل کند. هر چه بیشتر ظرفیت های فرهنگی و هنری در حوزه سلامت مشخص شده و از آن بهره برداری شود ، به همان میزان نیز نتیجه اش را در جامعه خواهیم دید.

او از بی‌توجهی دانشجویان به ظرایف تحقیقات بین رشته ای گفت: اگرچه رویکرد وزارت بهداشت در برپایی این جشنواره بسیار مثبت است اما شاید دست کم در حوزه ای که ما داور بودیم یعنی حوزه تحقیق و پژوهش، روش برگزاری و درخواست و دریافت مقالات تغییر کند. بسیاری از شرکت کنندگان به واسطه رشته تحصیلی‌شان اشراف خوبی بر مسایل علوم پزشکی دارند اما از ظرفیت های فرهنگ و هنر کمتر بهر­ه­‌مندند و ویژگی های تحقیقت بین رشته ای را نمی شناسند.

اسدی در پایان گفت: دانش تجربی و علوم مرتبط با سلامت دارای روش ها ودیدگاه هاش مختص به خودشان است و علوم انسانی و هنری نیز ویژگی‌های خودشان را دارند و جمع کردن این دو کار سختی است. اگر روش های تحقیق به صورت جهت دار بوده و دانشجویان با اساتید راهنما در ارتباط باشند نتیجه بهتر خواهد بود. خوب است همایشی برگزار شود و مقالات دوستان در آن جمع خوانده و داوری شوند. به این شکل هم حوزه فرهنگ اطلاعات بیشتری در زمینه حوزه سلامت کسب خواهد کرد و هم حوزه سلامت از ظرفیت های فرهنگ و هنر آگاه خواهد شد. در این صورت رویکرد مثبت وزارت بهداشت در برگزاری جشنواره فرهنگی به نتایج مثبت دست خواهد یافت.  

تاریخ انتشار: ۰۳ اردیبهشت، ۱۳۹۶
۱۵:۲۴ - ۹۹/۰۹/۱۰