داغ ترین ها:

اخبار و رویداد ها

news photo

گرایش جوان‌ها به حوزه طنز روند صعودی داشته است

صابر قدیمی شاعر، ترانه سرا و طنزپرداز یکی از همراهان جشنواره ادبی وزارت بهداشت است. او که سال گذشته هم در هیات انتخاب حضور داشته معتقد است جوان‌ها استعداد و توانایی قابل توجهی در خلق آثار طنز دارند و می‌توان به آینده‌شان امیدوار بود.

سال گذشته که عضو هیات انتخاب جشنواره فرهنگی بودید آثار انتظار شما را برآورده کردند یا پایین‌تر از حد انتظار بودند؟

صابر قدیمی: در بخش طنز آثار منظوم و نثر فراتر از انتظار بودند، نگاههای متفاوتی در آثار وجود داشت. آثار رسیده هم دغدغه اجتماعی خالقانشان را نشان می دادند هم به اصطلاح نمک داشتند، اگر اثری نمک و جذابیت یک کار طنز را نداشته باشد صد در صد کامل نیست. به دلیل کیفیت آثار واقعا از میان طنزهایی که به بخش نهایی رسیدند انتخاب بهترین دشوار بود. مخصوصا با توجه به این موضوع که شرکت کنندگان در این رویداد، دانشجویان پزشکی و فعالان در این رشته هستند که تخصصشان ادبیات یا نویسندگی نیست.

موضوع سلامت به عنوان یک مسئله مهم جامعه امروز، چقدر می تواند در قالب طنز مطرح شود؟ اصلا گونه‌های مختلف طنز می‌تواند بستری برای ترویج فرهنگ سلامت باشد؟

هر جا که شما نمی‌توانید در قالب‌های جدی مسائلی را مطرح کنید، طنز وارد می‌شود و به کمک شما می‌آید. ضمن این که واقعا چیزی به اندازه طنز، در جهان جدی نیست. طنز به ما این فرصت را می دهد که با نگاهی متفاوت و از منظری تازه به مشکلاتمان نگاه کنیم.

آیا آثاری که در دوره هفتم به دبیرخانه جشنواره رسیده بود وجه انتقادی نسبت به عملکرد جامعه پزشکی هم داشت؟

تعداد این آثار بسیار کم بود. طبیعی است در چنین جشنواره ای که مخاطب اصلی آن و شرکت کنندگانش در جامعه پزشکی و پیراپزشکی مشغول به فعالیت هستند، موضع انتقادی کمتر دیده شود. اما در زمینه ازدواج و فرزند آوری کارهای بسیار خوبی داشتیم. امیدوارم امسال هم در بخش‌های مختلف به ویژه موضوع‌هایی که جامعه با آن درگیر است آثاری ممتاز ببینیم.

آیا این آثار حفظ و ثبت می‌شوند؟

بله پارسال که مجموعه آثار در یک کتاب چاپ شد و دوستان شرکت کننده می توانند به عنوان رزومه این کتاب را داشته باشند. من از طریق روابطی که داشتم بعضی از این برگزیده ها را به برنامه های رادیویی و تلویزیونی یا مطبوعات معرفی کردم و دوستان همکاری هایی با رسانه ها دارند.

اگر کشف استعدادهای تازه را یکی از اهداف هر جشنواره ای بدانیم جشنواره فرهنگی در بخش طنز چقدر موفق به کشف استعداد و ایجاد بستر برای فعالیت برگزیدگان کرده است؟

بخشی از کاری که یک جشنواره انجام می دهد این است که بر توانایی شمای شرکت کننده صحه می‌گذارد. اگر کار یک شرکت کننده از سوی جمعی تخصصی نمره قبولی بگیرد اتفاق مبارکی رخ داده، اعتماد به نفس فرد بیشتر شده و در عین حال انگیزه او برای ادامه کار به شکل جدی و تخصصی بیشتر شده است. همان طور که اشاره کردم من از طریق دوستان و روابطی که داشتم فضای فعالیت برای بعضی دوستان فراهم کردم، بقیه داوران و اعضای هیات انتخاب هم در صورتی که استعدادی را مشاهده کنند زمینه دیده شدن آن را فراهم می‌کنند. علاوه بر این دیده شدن در چنین محافلی، به هر حال بستری برای رشد و ایجاد رابطه فراهم می کند و دوستان را برای جدی تر شدن در ادامه راه ترغیب می‌کند.

نسل امروز در زمینه طنز استعداد ویژه ای دارد؟ می شود به آینده این نسل امیدوار بود؟

بله. نسبت به سال های گذشته رغبت به فعالیت در حوزه طنز بیشتر و منسجم تر شده است. نسل امروز درگونه های مختلف مثل طنز، هجو، هزل و فکاهی طبع آزمایی می کند. مرزها جدا شده و هر گونه مخاطب خاصی دارد. مثلا اثر استاد ناصر فیض بارها چاپ شده و مورد توجه بوده است. امیدوارم افرادی که در این عرصه کمتر دیده شده اند هم دیده شوند و ما بتوانیم شاهد حضور استعدادها باشیم.

هشتمین جشنواره فرهنگی وزارت بهداشت، در پنج بخش تئاتر،‌ فیلم، ادبی، ‌هنرهای تجسمی و موسیقی،  اردیبهشت 1396 در تهران برگزار خواهد شد.

تاریخ انتشار: ۲۴ آذر، ۱۳۹۵
۲۰:۲۱ - ۹۹/۱۱/۰۵