داغ ترین ها:

اخبار و رویداد ها

news photo

ارسال بیش از140فیلم کوتاه در بخش بین الملل در طول 3هفته

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت و رییس جشنواره بین المللی سیمرغ با اشاره به افزوده شدن بخش بین الملل (فرهنگ سلامت) گفت: تقویت فضای پر نشاط و انگیزهِ فرهنگی و هنری در دانشجویان، کارکنان، اعضای هیئت علمی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور و جامعه پزشکی (دانش آموختگان علوم پزشکی) و جلب توجه به مسائل مهم جامعه و کشور و جهان از طریق فرهنگ و هنر مهمترین اهداف برگزاری این جشنواره است.
به گزارش روابط عمومی نهمین جشنواره بین المللی سیمرغ، صبح امروز 21 آذرماه نشست رسانه ای نهمین جشنواره بین المللی سیمرغ با حضور اصحاب رسانه و مدیران این رویداد فرهنگی در بنیاد سینمایی فارابی برگزار شد.
در ابتدای نشست محمدرضا فراهانی معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت و رئیس جشنواره بین المللی سیمرغ با اشاره به اینکه معاونت فرهنگی وزارت بهداشت و درمان بر اساس اسناد بالادستی و وظایفی که برایش تعریف شده است وظیفه تسهیل گری در حوزه فرهنگ و هنر را در بین دانشگاه ها بر عهده دارد گفت: بر اساس این رسالت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای اینکه بتواند برای دانشجویان علوم پزشکی سراسر کشور انگیزه ایجاد کند که وارد حوزه فرهنگ شوند جشنواره فرهنگی را تعریف کرده است.
 وی ادامه داد: جشنواره ها و مسابقات در دنیا چند هدف را دنبال می کنند. اول اینکه شور و هیجان و انگیزه برای مخاطبان ایجاد کنند تا در این راستا رقابت ایجاد شود.
 فراهانی با تأکید بر این که جشنواره یک حلقه زنجیره ارتقای فرهنگ سلامت هستند افزود: یکی از حلقه های دیگر این زنجیره آموزش است که باید در کنار جشنواره ها تمهید شود. برای اینکه فرهنگ سلامت ارتقا یابد باید برای مخاطبین زمینه آموزش را فراهم کنیم.
 معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت با تأکید بر اینکه برای آموزش باید ساختارهای لازم ایجاد شود بیان کرد: زمانی که قصد برگزاری جشنواره را داشتیم بحث آموزش در دانشگاه ها وجود نداشت. تلاش کردیم ساختارهای آموزش را به صورت دانشجویی ایجاد کنیم. در این راستا کانون های فرهنگی دانشجویی دانشگاه ها توسعه یافتند و مدل های آموزشی تعریف شد و سعی کردیم دانشجویان متولی امر آموزش در دانشگاه ها شوند.
وی افزود: در 3سال گذشته این اتفاق افتاده است و در بسیاری از دانشگاه ها به امر آموزش توجه کردند. تلاش کردیم جشنواره ها به گونه ای برگزار شود که دوران به یادماندنی برای دانشجویان رقم بخورد تا شاید انگیزه ای برای مشارکت بیشتر باشد.
فراهانی افزود: در قدم اول توجه به ارتقای توانمندی و استعدادهای دانشجویان بود. وزیر بهداشت همزمان با ورودشان به وزارت بهداشت اعلام کردند که همه مولفه های سلامت در اختیار وزارت بهداشت و درمان نیست. بعضی اوقات سبک زندگی، سلوک مردم و نوع خلق و خوی  افراد و فرهنگ آنها بر حوزه سلامت تأثیرگذار است.
 وی گفت: معنی این صحبت این بود که اگر بخواهیم ارتقای سلامت اتفاق بیفتد باید به بحث فرهنگ سلامت توجه کنیم. فرهنگ سلامت تجلی بایدها و نبایدها در حوزه سلامت در رفتار مردم است.
 فراهانی گفت: مردم باید از «بایدها و نبایدها» مطلع باشند. یعنی باید اعتقاد به آنها پیدا کنند و این موضوع در رفتارشان نمایان شود. با توجه به این موضوع احساس کردیم اکنون که چنین ظرفیتی در بین دانشجویان وجود دارد با استفاده از این موقعیت در تبیین و فرهنگ سلامت گام برداریم. یعنی در این بخش یک فضای جدید را ایجاد کرده ایم.
معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت گفت: در دوره هفتم که فقط مخاطبانش دانشجویان دانشگاه های علوم پزشکی بودند و تنها می توانستند با موضوعات آزاد در جشنواره شرکت کنند، بخشی را با عنوان «فرهنگ سلامت» اضافه کردیم یعنی مخاطبان می توانستند تولید آثاری را در حوزه فرهنگ سلامت داشته باشند.
فراهانی بیان کرد: از بخش ادبیات تا تئاتر می توانستند آثاری را در حوزه سلامت تولید کنند. در جشنواره هفتم برای اولین بار این اقدام را انجام دادیم و آثار قابل ملاحظه ای ارسال نشد و تا حدی برای ما مأیوس کننده بود. در جشنواره هشتم دامنه مخاطبان را از دانشجویان علوم پزشکی به کل دانشجویان کشور گسترش دادیم و نتایج بسیار خوبی داشت. بیش از 7هزار اثر در حوزه فرهنگ سلامت از کل دانشجویان کشور ارائه شد.
معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت اظهار داشت: تصور می کردیم آثار آماتوری از سوی دانشجویان ارائه شود، اما آثاری ارائه شد که حد و اندازه آن در حد و اندازه ملی بود. به طور مثال ترانه هایی از سوی برخی دانشجویان سروده شد که خیلی مطلوب است اگر این ترانه ها به گونه ای تولید شود که مردم از آن استفاده کنند.
رییس جشنواره سیمرغ گفت: بخش تولید آثار می تواند ایده های خوبی را برای ما داشته باشند. در جشنواره نهم بخش بین الملل را اضافه کردیم.
وی در بیان اهداف جشنواره توضیح داد: تقویت فضای پر نشاط و انگیزهِ فرهنگی و هنری در دانشجویان، کارکنان، اعضای هیئت علمی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور و جامعه پزشکی (دانش آموختگان علوم پزشکی) و جلب توجه به مسائل مهم جامعه و کشور و جهان از طریق فرهنگ و هنر، توسعه و تقویت مشارکت در فعالیت‌های فرهنگی و هنری خصوصاً در کانون‌های فرهنگی هنری به منظور تربیت چند بعدی دانشجویان، ایجاد بستری برای بروز و ظهور استعدادهای هنری، شناسایی، معرفی، استفاده و تجلیل از نخبگان خلاق و توانمند در زمینه‌های فرهنگی و هنری، ترویج فرهنگ سلامت با بهره مندی از ابزار هنر اهداف این جشنواره است.
فراهانی ادامه داد: از دیگر مزایای بخش بین الملل این است که از ظرفیت های دیگر این بخش استفاده کنیم. علاوه بر بهره مندی از مزایای بخش بین  الملل رقابتی ایجاد می شود و آثار ارتقا می یابند.
وی گفت: تصور می کردیم که از بخش بین الملل استقبال خوبی نباشد، اما خوشبختانه استقبال خوبی از بخش بین الملل صورت گرفت. در حوزه فیلم در طول سه هفته ای که فراخوان داده شده بیش از 140 فیلم کوتاه در حوزه بین المللی به جشنواره ارسال شده است.
معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت گفت: بعضی صنایع مدرن فرهنگی در جامعه وجود دارد که مورد توجه قرار نمی گیرد و می توانند تبدیل به یک صنعت شوند. فرآیند شکل گیری این صنایع مدرن که از پایین ترین سطح جامعه شروع می شود را به بخش های جشنواره اضافه کردیم.
فراهانی گفت: کمیک استریپ را به عنوان یک رشته جدید در جشنواره نهم اضافه کردیم. کمیک استریپ داستان های ساده و مصور را ارائه می کند و عرضه عمومی می شود و بر اساس استقبال تبدیل به شخصیت های تأثیرگذار می شود. این موضوع در ایران کمتر مورد توجه قرار گرفته بود.
وی گفت: سال گذشته این جشنواره «اسم» نداشت. به لحاظ جامعه مخاطب حدود 5 میلیون اعم از دانشجویان، پزشکان و کارکنان وزارت بهداشت می توانند مخاطب جشنواره باشند که محصولات تولید شده می تواند مورد استفاده مردم قرار گیرد.
معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت یادآور شد: آثار برگزیده سال گذشته را به شکل کتاب تولید کردیم و در حال منتشر شدن است. این جشنواره رشته های متنوعی دارد و سال گذشته بیش از 42 هزار اثر به جشنواره ارسال شد و امسال ارتقا می یابد. در مراسم اختتامیه حدود 1500 مهمان داریم چراکه بزرگترین رویداد فرهنگی در دانشگاه ها است. رسانه ها باید کمک کنند تا بتوانیم این جریان مردمی را به یک جریان تأثیرگذار تبدیل کنیم. در دهه های گذشته حوزه هنر ضریب انتشار بیشتری بین مردم پیدا کرده است.
 
*مدیرکل فرهنگی وزارت بهداشت و دبیر جشنواره سیمرغ: بخش اصلی سلامت بحث «فرهنگِ سلامت» است
مدیرکل فرهنگی وزارت بهداشت و دبیر جشنواره سیمرغ در ادامه نشست با اشاره به اینکه بیش از 200 هزار دانشجو در دانشگاه های علوم پزشکی وجود دارد گفت: بخش فرهنگِ سلامت؛ ویژه دانشجویان دانشگاه های سراسر کشور و بخش بین الملل؛ ویژه دانشجویان سراسر جهان با موضوع (فرهنگ ِسلامت) است.
امیر للـه گانی مدیرکل فرهنگی وزارت بهداشت و دبیر جشنواره با اشاره به اینکه جشنواره نقش ترویجی دارد گفت: تنوع های مختلفی در این جشنواره نسبت به جشنواره های دیگر وجود دارد. در اصل یک بسته از هنرهای مختلف در این جشنواره کنار هم قرار گرفته است.
وی با بیان اینکه حدود 200 هزار دانشجو در دانشگاه های علوم پزشکی داریم گفت: مسئولیت فرهنگی این دانشجویان بر عهده معاونت فرهنگی وزارت بهداشت است. بخشی از دانشجویان فارغ التحصیل هستند و در بخش های خصوصی فعالیت دارند. اما مخاطبان این جشنواره حدود 5 میلیون نفر هستند.
للـه گانی افزود: در این جشنواره رسالتی را در مقابل افرادی که در حوزه سلامت فعالیت می کنند داریم. این جشنواره در ابعاد مختلف و در 5 بخش طراحی شده است. بخش کمیک استریپ برای اولین بار به جشنواره اضافه شده و این هنر داستان مصور است و از سال 1040 یا 1050 این هنر وجود داشته و در دنیا پیشتاز است. دلیل گنجاندن این هنر در جشنواره اثرگذاری آن بود. این هنر در دنیا به سمت مسائل اجتماعی رفته که در ایران هم به همین سو پیش می رویم.
 وی با بیان اینکه فراخوان آثار از آبان ماه سال جاری تا بهمن ماه است گفت: اختتامیه این جشنواره در اواخر فروردین ماه و اوایل اردیبهشت ماه 97 خواهد بود.
دبیر جشنواره بین المللی سیمرغ ادامه داد: بخش آزاد؛ ویژه دانشجویان دانشگاه های علوم پزشکی کشور، تئاتر (صحنه ای، خیابانی، نمایشنامه خوانی، استندآپ کمدی، مجری گری، نمایشنامه نویسی)، فیلم (فیلم کوتاه داستانی، مستند، پویانمایی، تیزر و نماهنگ، فیلمنامه نویسی)، ادبی (شعر کلاسیک، شعر نو، نثر ادبی، شعر طنز، نثر طنز، داستان کوتاه، ترانه)، هنرهای تجسمی (خوشنویسی (نستعلیق، شکسته، نقاشی خط، نسخ، تحریری، ثلث، معلی)، نقاشی، طراحی، کاریکاتور، نگارگری، پوستر، عکس، کمیک استریپ، صنایع دستی (مصنوعات فلزی، مصنوعات چوبی، فرش و گلیم، سفال و سرامیک) و موسیقی (گروه نوازی سنتی، آواز ایرانی، گروه سرود، خوانندگی پاپ) بخش های مختلف جشنواره است.
مدیرکل فرهنگی وزارت بهداشت گفت: تمام افرادی که دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی، کارکنان حوزه سلامت، اعضای هئیت علمی دانشگاه های علوم پزشکی و فارغ التحصیلان حوزه علوم پزشکی می توانند در این 5 بخش آثار خود را برای جشنواره ارسال کنند.
 وی افزود: در وزارت بهداشت وظیفه دیگری با عنوان «سلامت مردم» را عهده دار هستیم. بخش اصلی سلامت بحث «فرهنگ سلامت» است. «باید و نبایدها در حوزه سلامت» را با هدف اطلاع رسانی به جامعه در این جشنواره دنبال می کنیم.
دبیر جشنواره سیمرغ گفت: بخش فرهنگ سلامت؛ ویژه دانشجویان دانشگاه های سراسر کشور و بخش بین الملل؛ ویژه دانشجویان سراسر جهان با موضوع (فرهنگ سلامت) است که می توانند آثار خود را در قالب فیلم کوتاه داستانی، پویانمایی، پوستر و عکس ارائه کنند.
للـه گانی در توضیح عنوان جشنوراه تاکید کرد: در سال 92 کارگروه های مختلفی تشکیل شد تا بتوانند یک عنوان ایرانی را برای جشنواره انتخاب کنند. سیمرغ، نماد فرهنگی جامعه‌ پزشکی است و نمایانگر پیشگامی ایرانیان در عرصه سلامت محسوب می‌شود. «سیمرغ درمانگر» سال 92 در سازمان نظام پزشکی رونمایی شد.
وی با اشاره به انتخاب دبیران تخصصی جشنواره بین المللی سیمرغ  گفت: سال گذشته حدود 150 هنرمند در اختتامیه جشنواره حضور داشتند. تلاش کردیم افرادی برگزیده شوند که برای دانشجویان در حوزه هنر الگوی مناسبی باشند. محمدمهدی عسگرپور ؛ دبیر تخصصی بخش فیلم، بابک زرین؛ دبیر تخصصی بخش موسیقی، مرتضی گودرزی دیباج؛ دبیر تخصصی بخش هنرهای تجسمی، عبدالجبار کاکایی؛ دبیر تخصصی بخش ادبی و  حسین پارسایی؛ به عنوان دبیر تخصصی بخش تئاتر انتخاب شدند.

تاریخ انتشار: ۲۱ آذر، ۱۳۹۶
۰۱:۳۲ - ۹۹/۰۴/۱۳