داغ ترین ها:

اخبار و رویداد ها

news photo

ترکیب هنر و پزشکی می‌تواند رویای جامعه سالم را محقق کند

یک فوق‌ تخصص بیماری‌های عفونی ترکیب هنر و مسائل پزشکی را راهی برای تحقق یک جامعه سالم می‌داند.

عبدالوهاب البرزی فوق‌تخصص بیماری‌های عفونی و عضو هیات ‌علمی دانشگاه علوم‌پزشکی شیراز با اشاره به نقش امنیت اقتصادی در رفاه زندگی فردی و اجتماعی به ستاد خبری جشنواره فرهنگی گفت: سلامت ذهن و بهداشت جسم، دو ویژگی زندگی سالم هستند و بدون یکی، دیگری میسر شدنی نیست.

وی افزود: غالب انسان‌هایی که آرامش روانی و ذهنی بیشتری دارند، بهداشت فردی را بیشتر رعایت می‌کنند بنابراین زندگی سالم‌تری نسبت به دیگران دارند. همین موضوع را می‌توان به جامعه نیز تعمیم داد.در یک نگاه کلی می‌توان ادعا کرد سلامت روحی بیش از سلامت جسمی اهمیت دارد و شاید بتوان گفت سلامت جسم تا حد بسیاری به بهداشت ذهن و روان وابسته است.

فوق‌ تخصص بیماری‌های عفونی با اشاره به نقش تأثیرگذار سلامت ذهن بر رشد و تعالی جامعه، اضافه کرد: ایرانیان خاصه جوانان به لحاظ هوش کاربردی و قابلیت‌های ذهنی و حتی عملیاتی در سطح بالایی قرار دارند که متأسفانه نبود ‌انگیزه کافی مانع بروز و ظهور این قابلیت‌ها است.

عضو هیات ‌علمی دانشگاه علوم‌پزشکی شیراز ادامه داد: یکی از مشکلاتی که سلامت جامعه را تهدید می‌کند، موضوع اشتغال جوانان است که در وهلۀ اول بر بهداشت ذهن و در گام بعد بهداشت جسم و رفتار فیزیکی آن را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد.

نخبه پزشکی ادامه داد: متأسفانه در پزشکی به ویژه در محیط‌های دانشگاهی و آموزشی ‌سلامت کامل روح وجود دارد. این موضوع تا حد بسیاری از ذهن مقایسه‌گر نشأت می‌گیرد بطوری که فرد مدام در ذهن، خود را و فعالیت‌هایش را با درآمد و جایگاه دیگری که از او در شرایط بهتری قرار دارد، مقایسه می‌کند و همین موضوع او را به ورطه افسردگی، مخاطرات ذهنی و روانی، ‌نبود فعالیت فیزیکی و ‌رعایت نکردن بهداشت ‌فردی می‌کشد.

وی تصریح کرد: اگر اقدامی برای بهبود وضعیت کنونی و امنیت روانی و سلامت جسمی نشود در آینده نزدیک سلامت جامعه به مرحله هشدار خواهد رسید.
فوق‌تخصص بیماری‌های عفونی گفتد: روح امید و انگیزه باید در جامعه ترویج شود. از سوی دیگر امنیت شغلی نیز باید ارتقاء یابد. باید دانست سلامت روح و آرامش ذهن گام نخست سلامت و بهداشت جسم است.

عضو هیات ‌علمی دانشگاه علوم‌پزشکی شیراز یادآور شد: علم ثابت کرده است که فکر سالم و ذهن آرام تأمین‌کننده سلامت روان و در نهایت سلامت جسم هستند چراکه دستور فعل‌وانفعالات فیزیکی و یا مقاومت جسم در برابر نیروهای‌خارجی از ذهن مصادره می‌شود پس تا ذهن سالم نباشد نمی‌تواند دستور مقتضی را صادر کند. در نتیجه جسم دچار مشکل می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: فقدان‌ سلامت ذهنی در جامعه پزشکی در برخی موارد، حس مسوؤلیت را تحت‌تأثیر قرار داده و جامعه پزشکی را دچار التهاب کرده است.
این نخبه پزشکی با اشاره به لزوم اصلاح سلامت جامعه، برنامه‌های هنری را عاملی مهم در ارتقاء کیفیت بهداشت روانی و جسمی دانست و گفت: ابزار هنر اگر به‌درستی بکار گرفته شود، به‌ حدی تأثیرگذار است که حتی می‌تواند نوع خوراک جسمی جامعه را نیز تغییر دهد. بنابراین نباید از توان و قابلیت آثار هنری در فرهنگ‌سازی غافل شد. تجربه ثابت کرده است در برخی موارد ساخت کلیپ و یا تیزر تبلیغاتی اثر بی‌نظیری برای جامعه دارد.

عضو هیات ‌علمی دانشگاه علوم‌پزشکی شیراز در پایان برگزاری جشنواره‌های فرهنگی و هنری را نیاز امروز بخش سلامت و بهداشت برشمرد و گفت: ترویج رابطه هنر و پزشکی است که می‌تواند رویای جامعه سالم را تحقق بخشد. 

هشتمین جشنواره فرهنگی وزارت بهداشت، در پنج بخش تئاتر،‌ فیلم، ادبی، ‌هنرهای تجسمی و موسیقی،  اردیبهشت 1396 در تهران برگزار خواهد شد.

تاریخ انتشار: ۳۰ آذر، ۱۳۹۵
۰۰:۴۱ - ۹۹/۰۳/۱۲