داغ ترین ها:

اخبار و رویداد ها

news photo

طرح موضوع سلامت و بهداشت در قالب تصویر تاثیر بیشتری دارد

مدیر عامل سابق انجمن سینمای جوان سینما را ابزاری قوی و موثر برای اطلاع رسانی درباره موضوع بهداشت و سلامت می‌داند.

فرید فرخنده‌کیش مدیر عامل سابق انجمن سینمای جوان در گفتگو با ستاد خبری جشنواره فرهنگی وزارت بهداشت گفت: هر رسانه به عنوان یک مجموعه اطلاع‌رسان و هشدار دهنده می تواند در زمینه های مختلف موثر باشد. سینما به عنوان یک رسانه قوی، پرمخاطب و موفق در حیطه تاثیر گذاری می‌تواند در مورد مسایل بهداشتی و سلامت اطلاع رسانی کند. سینما رسانه‌ای جذاب است و بیش از سایر رسانه ها می تواند به شیوه مستقیم یا غیر مستقیم به مخاطب خود آموزش بدهد.

وی ادامه داد : سینما کاری ذوقی است، اما بخشی از آن مرتبط به سفارش‌ها است. یعنی یک سینماگر می‌تواند کاری بسازد که با خواست و سلیقه‌اش همسو باشد اما در کنار آن به سفارش یک ارگان نیز توجه داشته باشد. این سفارش می تواند در زمینه مسایل بهداشت و سلامت از طرف سازمان های زیربط باشد. در کل هنرمندان جزوی جداناشدنی از جامعه هستند و اهمیت به روح و جسم سالم یکی از دغدغه های هنرمندان و سینماگران است.

مدیر عامل سابق انجمن سینمای جوان افزود: طبیعتا یک هنرمند با نگاه همراه و دلسوز به جامعه باید همواره به تعادل جامعه کمک کند و این نگاه در آثارش وجود داشته باشد و چیزی خلق کند که در زمینه زمینه آموزش و اطلاع رسانی به مردم جامعه تاثیر گذار باشد. ارتقای سلامت جسم و روح مردم جامعه یکی از همان مواردی است که به تعادل جامعه کمک می‌کند و باید هنرمندان این موضوع را در آثارشان در نظر داشته باشند.

فرخنده‌کیش با اشاره به موفقیت فیلم «ابد و یک روز» و هشدار این فیلم درمورد عواقب اعتیاد و بیماری‌های ناشی از آن گفت: آثاری که هشدار دهنده بوده اند و در زمینه بهداشت و سلامت ساخته شده اند بسیار زیاد هستند و مثال های فراوانی برایشان وجود دارد. سال گذشته فیلم شاخص و خوب «ابد و یک روز» را دیدم. این فیلم را یک کارگردان جوان ساخته بود و به مسایل اعتیاد و عوارض و بیماری‌های ناشی از آن می پرداخت. این فیلم کاملا نشان می‌داد که چطور اعتیاد جسم و روح یک فرد را تخریب کرده و بر روح اطرافیان تاثیر می‌گذارد. اثر منفی اعتیاد و تاثیر آن بر افراد یک خانواده و فرد معتاد به بهترین شکل در این فیلم به نمایش گذاشته شده بود و به صورت غیر مستقیم در این زمینه به جوانان و خانواده ها هشدار میداد.

وی ادامه داد: بسیاری از بیماری‌ها و مشکلات فردی و اجتماعی ناشی از آن را می‌توان در تولیدات سینمایی به مخاطب شناساند. معرفی و شناسایی بیماری ها می‌تواند گام بزرگی در جهت پیشگیری از این بیماری‌ها باشد و نحوه صحیح رفتار با بیماران را به مردم آموزش دهد. ما از طریق فیلم ها می‌توانیم نقصان‌هایی که در افراد وجود دارد را برای مخاطب تعریف کنیم تا هم با این بیماری ها آشنا شوند و هم افکار و تصورهای غیر درست درمورد این بیماری ها را از ذهن مخاطب پاک کنیم. 

فرخنده‌کیش در پایان گفتگو با اشاره به فیلم «حوض نقاشی» گفت: فیلمی مانند «حوض نقاشی» به معرفی یک بیماری به مردم جامعه کمک کرد. این فیلم کمک کرد تا مردم با مبتلایان به این بیماری رفتار مناسب‌تری داشته باشند. در فیلم می بینیم این بیماران شغل دارند و حتی خانواده تشکیل داده اند و می‌توانند مانند افراد سالم در جامعه زندگی عادی داشته باشند. وقتی جامعه با این بیماری‌ها و نوع برخورد با این بیماران آشنا باشد دیگر شاهد طرد شدن آنها از جامعه نخواهیم بود. 

هشتمین جشنواره فرهنگی وزارت بهداشت، در پنج بخش تئاتر،‌ فیلم، ادبی، ‌هنرهای تجسمی و موسیقی،  اردیبهشت 1396 در تهران برگزار خواهد شد.

تاریخ انتشار: ۰۲ دی، ۱۳۹۵
۲۳:۲۲ - ۹۹/۰۳/۱۱