داغ ترین ها:

اخبار و رویداد ها

news photo

وزارت بهداشت خود را موظف به ارتقای فرهنگ سازی در حوزه سلامت می داند

رئیس نهمین جشنواره بین المللی سیمرغ در دومین نشست رسانه ای این رویداد گفت: وزارت بهداشت به دلیل تولیت در حوزه سلامت، خود را موظف به ارتقای فرهنگ سلامت می داند. همچنین در سال های اخیر آسیب های اجتماعی افزایش یافته اند و جامعه دانشگاهی نیر به تبع از جامعه، متاثر از این آسیب هاست و توجه به حوزه فرهنگ منجر به کاهش این آسیب ها می شود.
به گزارش ستاد خبری نهمین جشنواره بین المللی سیمرغ؛ دومین نشست رسانه ای نهمین جشنواره بین المللی سیمرغ ظهر امروز یکشنبه 10 اردیبهشت‌ماه با حضور مسئولان این رویداد فرهنگی و دانشجویی در موزه ملی تاریخ علوم پزشکی برگزار شد.

*فراهانی: سرمایه فرهنگی شرط لازم برای موفقیت در همه عرصه ها است 
محمدرضا فراهانی رئیس نهمین جشنواره بین المللی سیمرغ در ابتدای این نشست با تبریک اعیاد شعبانیه گفت: در ایران جشنواره های زیادی برگزار می شود که درباره کارکردها و ضرورت های آن همیشه صحبت هایی وجود دارد. مفهوم سرمایه اجتماعی مفهومی آشنا برای ماست. اصطلاح دیگری که در جهان غرب مورد توجه است، سرمایه فرهنگی است. طبق پژوهشی درباره دانشگاه ها در ایران، متوجه شده ایم که بسیاری از دانشگاه های توسعه یافته سرمایه فرهنگی را شرط لازم برای موفقیت در همه عرصه ها یافته اند.
وی افزود: سرمایه فرهنگی مردم ایران در حدی نیست که به موفقیت های هدف گذاری شده دست یابیم؛ این سرمایه فرهنگی یعنی فرهنگ سلامت، رانندگی، شهرنشینی و تعامل با محیط زیست، نوع دوستی، ایثار، مدارا و آشنایی با مفاخر تمدنی و فرهنگی کشورمان. عواملی که اگر مردم از آن بهره برده باشند، در زندگی فردی و اجتماعی شان موفق تر هستند.
فراهانی همچنین عنوان کرد: وزارت بهداشت به دلیل تولیت در حوزه سلامت، خود را موظف به ارتقای فرهنگ سلامت می داند. همچنین در سال های اخیر آسیب های اجتماعی افزایش یافته اند و جامعه دانشگاهی نیر به تبع از جامعه، متاثر از این آسیب هاست و توجه به حوزه فرهنگ منجر به کاهش این آسیب ها می شود.
وی ادامه داد: در ایران گسل ها و شکاف های زیادی در زمینه های نژادی، دینی و... وجود دارد و راهکار رفع آن نیز فرهنگ است که با بینشی عمیق و دقیق می توان به حل آن رسید.
معاون فرهنگی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور با اشاره به بین المللی شدن جشنواره سیمرغ خاطر نشان کرد: بیش از 93 کشور در بخش بین الملل جشنواره با تعداد قابل توجهی آثار شرکت کرده اند. به نظر می رسد در حوزه فرهنگی سلامت، همچنان دنیا از ما جلوتر است و ما باید این فاصله را کم و حذف کنیم.
وی با اشاره به همکاری مناسب هنرمندان با این رویداد گفت: حدود 150 هنرمند در داوری بخش های مختلف جشنواره همراه ما بوده اند و غنای این جشنواره مرهون کمک آن هاست.  

*لـله‌گانی: شرکت بیش از 93 کشور در بخش بین الملل
 امیر لـله‌گانی دبیر جشنواره نیز در ادامه نشست بیان کرد: نهمین جشنواره بین المللی سیمرغ در 5 بخش تئاتر، فیلم، موسیقی، ادبی و تجسمی فعالیت می کند. فراخوان آن از اوایل آبان ماه سال گذشته منتشر شد و تا بهمن ماه ادامه داشت. استقبالی فراتر از انتظار در جشنواره با دریافت 52 هزار اثر به بخش های مختلف صورت گرفت. آثار از نظر کمی و کیفی توامان رشد خوبی داشته اند.
وی با اشاره به 3 بخش اصلی جشنواره عنوان کرد: بخش های جشنواره اعم از آزاد ویژه که ویژه دانشجویان علوم پزشکی و جامعه پزشکی کشور و مطابق با نقش و رسالت در برابر مسائل فرهنگی دانشجویان است، بخش دیگر فرهنگ سلامت که دانشجویان دانشگاه های سراسر کشور آثار خود را طی آن به جشنواره ارسال کرده اند و باید ها و نبایدهای حوزه سلامت را در بر می گیرد، هستند. همچنین در بخش بین الملل با محوریت فرهنگ سلامت از تجارب سایر کشورها بهره برده ایم و در مجموع بالغ بر 300 هزار اثر از 93 کشور در این بخش شرکت کرده اند.
دبیر جشنواره با اشاره به مشارکت کشورهای دیگر در این رویداد افزود: بیشترین آثار بخش بین الملل به ترتیب 119 اثر از هندوستان، 80 اثر از آمریکا، 76 اثر از اسپانیا، 67 اثر از برزیل و 56 از فرانسه دریافت شده اند.
وی عنوان کرد: نهمین جشنواره بین المللی سیمرغ از 13 تا 20 اردیبهشت ماه در پردیس تئاتر تهران در منطقه خاوران برگزار می شود. بالغ بر 1500 دانشجو و دست اندرکار حوزه پزشکی در این جشنواره حضور می یابند. روزهای شنبه، دوشنبه، چهارشنبه از ساعت 16 تا 20 جوایز نهایی به برگزیدگان سه بخش مذکور اهدا می شود. در این هفته فرهنگی، فیلم های راه یافته به بخش نهایی نمایش داده می شوند. همچنین داوری ها انجام می شود و سایر مردم نیز می توانند به تماشای فیلم ها بنشینند. 50 تئاتر خیابانی، اجراهای استندآپ، 50 اجرای خوانندگی، سرود و برگزاری کارگاه های آموزشی، نقد و بررسی آثار از جمله برنامه های این رویداد است.
وی در ادامه دبیران بخش های مختلف را معرفی و از آن ها تقدیر کرد.  

*گودرزی دیباج: علاقه به اجرای سالم، بانشاط و بی غرض را در همه بخش های جشنواره سیمرغ
مرتضی گودرزی دیباج دبیر بخش تجسمی نیز گفت: جشنواره بین المللی سیمرغ نگاه از زاویه دیگری مرتبط به مقوله فرهنگ است و یکی از بی پیرایه ترین حالت های برگزاری را برگزیده است. علاقه به اجرای سالم، بانشاط و بی غرض را در همه بخش های جشنواره سیمرغ شاهد هستیم. اگرچه سیمرغ توسط وزارت بهداشت به عنوان یک نهاد دولتی برگزار می شود اما از این جهت که مسئولان آن به دنبال اجرای فاخر هستند، قابل توجه است. از سویی دیگر خیل عظیم هنرمندان و داورانی که در بخش های مختلف شرکت دارند، بار کیفی جشنواره را ارتقا می دهد.
وی با ارائه گزارشی از بخش تجسمی افزود: بالغ بر 38 هزار اثر به بخش تجسمی رسیده است. به نظر می رسد این حجم می تواند بخشی از ظرفیت حوزه تجسمی را پاسخ دهد. نمایشی از برگزیدگان بخش تجسمی در پردیس تئاتر تهران با برگزاری کارگاه هایی تخصصی از جمله اتفاقات این بخش است.

*پارسایی: شرکت 1151 تئاتر در نهمین جشنواره بین المللی سیمرغ
حسین پارسایی دبیر بخش تئاتر نیز خاطر نشان کرد: در این بخش 1151 اثر به دبیرخانه ارسال شده است. در بخش صحنه ای، فرهنگ سلامت که ویژه دانشجویان سراسر کشور و بخش آزاد که ویژه دانشجویان دانشگاه های علوم پزشکی و جامعه پزشکی است، شرکت داشتند. در بخش تئاتر صحنه ای داوران، آثار دو گروه فرهنگ سلامت و آزاد را قضاوت می کنند. 164 اثر صحنه ای، 152استندآپ کمدی ، 90 تئاتر خیابانی، 74 نمایشنامه خوانی، 232 نمایشنامه نویسی 238 اجرا و 201 پژوهش در این بخش شرکت کرده اند.

*عسگرپور: دبیرخانه فعال جشنواره سیمرغ باعث همکاری من با این رویداد شد
محمدمهدی عسگرپور دبیر بخش فیلم نیز توضیح داد: تعدد جشنواره‌ها در ایران بعضا باعث فراموش شدن فلسفه وجودی‌شان می شود. گاهی انگیزه هنرمندان نیز برای همکاری با این رویدادها به دلیل جریان بوروکراتیک زیر سوال می رود اما پیشنهاد همکاری با این جشنواره را من به دلیل فعال بودن دبیرخانه آن پذیرفتم. این اتفاق نشان می داد همکاران در پی برگزاری یک جریان فرهنگی هستند.
عسگرپور همچنین خاطر نشان کرد: در شرایطی که بسیاری از نهادها انگیزه اقدام فرهنگی ندارند، در این جشنواره یک جریان فرهنگی مدنظر است. اگر جشنواره بتواند با استقبال خوبی که از آن صورت گرفته است، تعامل خود را با مخاطبانش حفظ کند، شاهد تحقق این هدف خواهیم بود.
وی همچنین با ارائه گزارشی از تعداد آثار بخش فیلم ادامه داد: تعداد 1425 فیلم کوتاه داستانی، 180 فیلم مستند، 115 تیزر و نماهنگ، 118 انیمیشن و 367 فیلمنامه به جشنواره ارائه شدند. برگزاری ورک شاپ ها و نمایش آثار برتر از دیگر رویدادهای بخش فیلم است.

*کاکایی: تعداد آثار بخش ادبی جشنواره بین المللی سیمرغ قابل توجه است
عبدالجبار کاکایی دبیر ادبی نیز با ارائه گزارشی از بخش ادبی عنوان کرد: تعداد 10 هزار و 310  اثر در بخش ادبی به این جشنواره ارسال شد که رقم قابل قبولی در مقایسه با جشنواره های مشابه محسوب می شود. این نشانه احیای جریان نئوکلاسیک است که پا به پای شعر نو پیش می رود. همچنین توجه به شعر طنز، میزان اقبال به این گونه را تایید می کند. همچنین کمتر پیش می آید داورانی با این کیفیت در یک رویداد در کنار هم داوری کنند. به طور کلی 21 داور در این بخش ما را همراهی کرده اند.
وی ادامه داد: آثار همچنین در سطح خوبی برگزار شده اند و این اقدام وزارت بهداشت با اقبال جامعه ادبی مواجه شده است. سه نشست و دو کارگاه ادبی نقد موضعی که شاعر در کارگاه شعر را می خواند و مورد ارزیابی قرار می گیرد و همچنین نشست شعرخوانی برای مخاطبان جشنواره برگزار می کنیم.

*زرین: خوشحالم که برای دومین سال متوالی با این جشنواره همکاری می کنم
 بابک زرین دبیر بخش موسیقی نهمین جشنواره بین المللی سیمرغ نیز گفت: خوشحالم که برای دومین سال متوالی با این جشنواره همکاری می کنم. امسال بخش پاپ و سرود به بخش مسابقه حوزه موسیقی جشنواره اضافه شده است. در گروه نوازی سنتی 42 اثر، آواز ایرانی 61، خوانندگی پاپ 199 و سرود 21 اثر شرکت کرده اند که داوری ها در بخش گروه نوازی سنتی به 14 گروه، آواز  9 اثر، پاپ 12 و سرود 9 گروه اختصاص می یابد.
در پایان این نشست از پوستر نهمین جشنواره بین المللی سیمرغ رونمایی شد. 

تاریخ انتشار: ۱۰ اردیبهشت، ۱۳۹۷
۰۲:۴۱ - ۹۹/۰۴/۱۳