داغ ترین ها:

اخبار و رویداد ها

news photo

صابر قدیمی: توهم؛ بیماری هزاره سوم است

داوری بخش ادبی رشته شعر و نثر طنز جشنواره «سیمرغ» گفت: از طریق فضای مجازی متوجه شدیم که بیماری هزاره سوم توهم است، متاسفانه فضای مجازی عیوبش در بحث هنراز محاسنش پررنگ تر است.

به گزارش آنا؛ صابر قدیمی داوری بخش ادبی رشته شعر و نثر طنز جشنواره «سیمرغ» گفت: امسال تعداد و حجم آثار رسیده کمیت قابل توجهی داشت و از لحاظ کیفیت نیز آثار خوب در بخش‌های مختلف به چشم می‌خورد. استعدادهایی در دوره‌های گذشته شناسایی شدند که امسال نیز فعالیت قابل قبولی داشتند و به قدری خوب کار می‌کنند که می‌توانند به طور مستقل به عنوان یک طنزپرداز فعالیت داشته باشند.
وی با اشاره به اینکه امسال شعرهای تاثیرگذاری در ارتباط با حوزه سلامت به جشنواره رسیده است، افزود: جشنواره «سیمرغ» یکی از بهترین رویدادهایی است که در حیطه طنز برگزار می‌شود و امیدوارم با طراحی ساز و کار مطلوب کیفیت آثار هم رفته رفته در همه رشته‌ها بالا برود تا تعداد آثار موفق بیشتری داشته باشیم. امسال بین شعر و نثر محتوای خلاقانه در شعر را قوی‌تر دیدم گرچه در نثر هم آثار بسیار خوب داشتیم ولی شعرای طنزپرداز موفق‌تر عمل کردند.
صابر قدیمی به تاثیرات منفی و مثبت فضای مجازی اشاره کرد و اظهار داشت: این فضا شرایطی ایجاد کرد که هر شخص اگر خوب بنویسد در صفحه شخصی‌اش جای خود را نزد مردم باز می‌کند و این خوب است چراکه از این طریق طرفداران خود را یافته و نیاز به پارتی کمتر احساس می‌شود. ضمن اینکه صاحب اثر می‌تواند با در اختیار داشتن این فضا قابلیت‌هایش را ارسال کند و با استادانی که در حالت عادی کمتر به ایشان دسترسی دارد تماس داشته باشد اما از طریق همین فضای مجازی متوجه شدیم که بیماری هزاره سوم توهم است.
وی ادامه داد: متاسفانه این روزها 70 میلیون بازیگر، شاعر، موزیسین، عکاس و ... داریم و همه آنها احساس می‌کنند تک تک این توانایی‌ها را در حد بالایی دارا هستند و جالب است همین افراد هنرمندان اصلی را زیر سوال می‌برند و می‌گویند من از این‌ها بهتر کار می‌کنم در صورتی که هیچ یک از اینها حتی جرات قرار گرفتن مقابل دوربین را ندارند. یا مثلا پیش‌تر کسی که وارد ساحت شعر می‌شد هیچگاه بدون مطالعه صحبت نمی‌کرد اما امروز بسیاری از این افراد حتی شعر حافظ را نمی‌توانند درست بخوانند و توهم استعداد ناب بودن دارند. متاسفانه فضای مجازی در بحث هنر عیوبش از محاسنش پررنگ تر است.
قدیمی همچنین به فعالیت های خود در دوران نوجوانی و جوانی اشاره کرد و افزود: من اولین ترانه‌ام در 16 سالگی منتشر شد و در 17 سالگی ترانه ام را رادیو پخش کرد و از 18 سالگی که به دانشگاه رفتم بیش از اینکه دغدغه رشته مهندسی صنایع داشته باشم به فکر ادبیات و هنر بودم و با دوستانم در حد و اندازه خودمان کار موسیقی، تئاتر و ... می‌کردیم اما بیشتر وقتم به ادبیات می‌گذشت.
داور بخش ادبی درباره روند جشنواره «سیمرغ» نیز بیان کرد: با آمدن آقای امیرلـله گانی به عنوان دبیر جشنواره خوشبختانه روند روبه رشدی را تجربه کردیم و برنامه‌های آموزشی نسبت به گذشته پررنگ‌تر شدند. حال که تعداد متقاضیان نیز بالا رفته باید کاری کنیم تا در بخش کیفی نیز تغییرات احساس شود. برای این مهم باید امسال و سال آینده روی بحث آموزش متمرکز شویم و برای استعدادهای شناسایی شده کارگاه بگذاریم.
وی افزود: همچنین می‌توانیم با انجام یک نظرسنجی از استان‌های دیگر نیاز و علاقه مردم را در بخش‌های مختلف شناسایی کرده و برایشان کارگاه‌های آموزشی برگزار کنیم. چنین رویکردهایی اتفاقات خوبی رقم می‌زند و بچه‌ها از طریق استادان و کارشناسان با اصول درست آشنا شده و کتاب‌های خوب را می‌شناسند. در کنار این فعالیت‌ها آموزش در فضای مجازی هم بی‌تاثیر نیست.
صابر قدیمی همچنین در رابطه با بخش بین‌الملل این جشنواره نظر داد: باید ساز وکاری تعبیه کنیم که اگر این رویداد دو سال اول در ایران برگزار شد سال بعد خارج از ایران شکل بگیرد و کشورهای دیگر در این مهم دخیل شوند. باید به سمتی پیش برویم که با جذب آثار به زبان‌های مختلف کشورهای دیگر را درگیر کرده و مایل به همکاری شوند. از این طریق علاوه بر پربار شدن جشنواره تعامل فرهنگی نیز بیش از پیش گسترش خواهد یافت.
وی گفت: اگر آثار ادبی با موضوعاتی مثل بهداشت روان، چاقی و ... که بین جوامع مختلف دغدغه محسوب می‌شود خلق شود در زبان‌های دیگر هم بیشتر مورد استقبال قرار می‌گیرد. در نهایت اینکه باید از خروجی این جشنواره در فضای مرتبط استفاده شود. ما سالی یک دکتر افشین یداللهی دیگر به جامعه اضافه کنیم یعنی کارمان را درست انجام داده‌ایم.

تاریخ انتشار: ۱۱ اردیبهشت، ۱۳۹۷
۰۶:۴۱ - ۹۹/۰۵/۱۵