داغ ترین ها:

اخبار و رویداد ها

news photo

رهبر قنبری در کارگاه فیلمسازی جشنواره بین المللی سیمرغ: کمبود فیلم های پزشکی در سینما احساس می شود

رهبر قنبری کارگردان سینما در کارگاه فیلمسازی خطاب به هنرجویان گفت: در سینما کمبود فیلم های پزشکی به چشم می خورد، از شما می خواهم که فیلم های داستانی نسازید و در هنر، به حوزه  اصلی تان که پزشکی است بپردازید.

به گزارش روابط عمومی جشنواره بین‌المللی سیمرغ، کارگاه فیلمسازی نهمین جشنواره بین المللی سیمرغ ظهر امروز
(شنبه 15 اردیبهشت) با حضور رهبر قنبری کارگردان، مستند ساز و نویسنده و جمعی از علاقه مند به فیلمسازی در پردیس تئاتر تهران برگزار شد. 
در ابتدای این جلسه قنبری با اشاره به برخی اصول سینمایی گفت: در سینما همه چیز به فرم وابسته است. فرم ها از یکدیگر متفاوت اند، در واقع فرم ها اشکال نسبتا متشابه و پی در پی هستند که در کنار یکدیگر یک پیکره واحد را تشکیل می دهند.
قنبری با اشاره به اینکه برای ساختن یک فیلم با موضوع اقوام ایرانی باید آنها را کامل بشناسیم، تصریح کرد: برای ساخت یک فیلم با موضوع اقوام ایرانی باید از تفاوت آنها باخبر باشیم. 
وی با اشاره به اینکه فیلمسازان جوان لزوما مجبور نیستند یک فیلم قوم نگارانه بسازند، گفت:  فیلمسازان جوان لزوما مجبور نیستند یک فیلم قوم نگارانه بسازند بلکه می توانند یک فیلم مرتبط با رشته ای که در آن تحصیل می کنند، بسازند. بنابراین فرقی ندارد که شما درباره چه چیزی فیلم می سازید باید همیشه یک پژوهش فرمالیستی داشته باشید. 
این کارگردان خطاب به هنرجویان این کارگاه گفت: شما فیلمسازان جوان باید فیلم هایی متناسب با رشته تحصیلی تان که پزشکی است، ببینید و به طرز فکر و نگاه سازندگانشان پی ببرید.
وی با اشاره به لزوم پژوهش هنگام نوشتن فیلمنامه گفت: هنگام نوشتن فیلمنامه باید به صورت پژوهشی به تمام عناصر فیلمنامه دقت شود زیرا 90 درصد اصلی ساخت یک فیلم، نوشتن فیلمنامه آن است و 10 درصد دیگر فرآیند ساخت خود فیلم است.
این فیلمساز درباره تفاوت موسیقی اقوام تصریح کرد: هر قومی صدا و حنجره خاص خود را دارد مثلا کسانی که در جوار کوه زندگی می کردند، به دلیل این که داد می زدند، به مرور زمان صدایشان تغییر کرد. حتی سازهایی که قوم های مختلف استفاده می کنند، هم متفاوت است و معنی مختلفی دارد به عنوان مثال قومی که بیشتر ساز کوبه ای می زند بیشتر در جنگ و قومی که بیشتر ساز زهی می زند بیشتر در صلح بوده است.

تاریخ انتشار: ۱۵ اردیبهشت، ۱۳۹۷
۰۴:۴۲ - ۹۹/۱۲/۰۸