داغ ترین ها:

اخبار و رویداد ها

news photo

سبک‌ زندگی و رفتار بهداشتی جامعه باید اصلاح شود

یک فوق‌تخصص جراحی با اشاره به اینکه سلامت ذهن و بهداشت جسم به هم وابسته هستند، گفت: سلامت ذهنی جامعه با عوامل محیطی تهدید می‌شود.

محمدرضا زرین‌دست فوق‌ تخصص جراحی و عضو هیات ‌علمی دانشگاه علوم‌پزشکی تهران به روابط عمومی جشنواره فرهنگی وزارت بهداشت گفت: مادامی که ذهن و روح سالم نباشد، نمی‌توان انتظار داشت بهداشت کامل جسم رعایت شود. از سوی دیگر بیمار بودن جسم نیز تأثیر منفی بر ذهن، روح و روان فرد می‌گذارد. شکی نیست بهداشت و سلامت روح و ذهن، برتر و مهمتر از بهداشت جسم است، چراکه جسم تحت‌تأثیر تصمیمات و قضاوت‌های ذهن و روح نسبت به محیط، حرکت کرده و کنش و واکنش دارد.

عضو هیات ‌علمی دانشگاه علوم‌پزشکی تهران با ابراز نگرانی از وضعیت بهداشت عمومی گفت: متأسفانه جامعه در حال‌حاضر در سلامت ذهن و روح دچار مشکل است که ‌رعایت نکردن بهداشت جسم و گسترش بیماری تنها یکی از نتایج این اتفاق است.

این فوق‌تخصص جراحی با اشاره به تأثیر عوامل بیرونی بر بهداشت ذهنی افراد، ادامه داد: عوامل محیطی سبب شده که آحاد ملت خاصه جوانان به لحاظ ذهنی در سلامت کامل به سر نبرند. عدم‌آسایش روحی، فقدان سرگرمی‌های مناسب که مورد پسند جامعه بومی باشد و همچنین کاهش شور و نشاط در بین جوانان ازجمله مواردی است که سلامت ذهن و به‌تبع آن بهداشت جسم را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد.

زرین‌دست بیان داشت: کی از معضلات اساسی که بهداشت عمومی را به‌شدت تحت‌تأثیر قرار داده و تهدید می‌کند، عدم‌اشتغال جوانان و مشکلات ناشی از بیکاری است بطوریکه امروزه این موضوع بخش زیادی از کنش‌های ذهنی افراد خاصه جوانان را به‌خود اختصاص داده است. از سوی دیگر زندگی جوان امروزی در تحصیل و کار خلاصه می‌شود و به‌تدریج سرگرمی‌های مناسب و شادی‌آور رنگ باخته‌اند. در چنین شرایطی ذهن سالم و پویا نخواهد بود و در نتیجه نمی‌تواند دستورات صحیح صادر کند. در نتیجه جسم نیز دچار اختلال در بهداشت و سلامت رفتاری خواهد شد.

عضو هیات ‌علمی دانشگاه علوم‌پزشکی تهران تأکید کرد: سبک‌زندگی جامعه بومی نیازمند اصلاح است. کیفیت زندگی باید ارتقاء یابد و جامعه باید به‌سمت آرامش روحی و ذهنی سوق داده شود.

وی با تأکید بر لزوم فرهنگ‌سازی درباره سبک‌زندگی، به نقش مؤثر هنر برای اصلاح رفتار فردی و اجتماعی و بهبود سلامت عمومی اشاره و خاطرنشان کرد: هنر بهترین ابزار برای تغییر و اصلاح رفتار فردی و اجتماعی بوده و بیش از هر ابزار دیگری تأثیرگذار است، به‌همین دلیل باید هنر را به‌عنوان اهرمی نیرومند به فضای بهداشت و پزشکی جامعه تزریق کرد.

زرین‌دست اضافه کرد: برای اصلاح رفتار سلامتی و بهداشتی جامعه، هنرهای نمایشی و تصویری تأثیرگذاری بیشتری نسبت به دیگر شاخه‌های هنر دارند. به‌تصویر کشیدن زیبایی‌های زندگی سالم در برابر معایب و زشتی‌های زندگی ناسالم می‌تواند به‌خوبی ذهن بیننده را درگیر کند.

عضو هیات ‌علمی دانشگاه علوم‌پزشکی تهران با مثبت ارزیابی‌کردن برگزاری جشنواره‌های فرهنگی در حوزه سلامت و بهداشت، یادآور شد:  این قبیل تجمعات قطعاً تأثیر بزرگی بر فرهنگ رفتاری جامعه در بخش سلامت و بهداشت دارد البته به شرطی که از ابزار هنر به ‌درستی استفاده شود و از سوی دیگر سلامت در بهداشت جسم خلاصه نشود.

این نخبه پزشکی در ادامه با اشاره به نقش مهم سلامت جامعه‌پزشکی در سلامت جامعه، گفت: متأسفانه برخی پزشکان از سلامت ذهنی برخوردار نیستند. ذهن مقایسه‌گر این افراد سبب می‌شود مدام درآمد اقتصادی و جایگاه اجتماعی خود را با دیگر همترازان بسنجند و در نتیجه سلامت ذهن و روان خود را به مخاطره بیاندازند. رقابت برای درآمد بیشتر یکی از بیماری‌های مسری جامعه‌پزشکی است که باید جلوی آن گرفته شود. البته این بیماری در همۀ جامعه وجود دارد و جامعه‌پزشکی نیز مستثنی نیست.

وی در پایان گفت: با وجود همۀ حاشیه‌های موجود، هنوز هم می‌توان ادعا کرد جامعه‌پزشکی یکی از سالم‌ترین گروهها است و عملکرد قابل دفاعی دارد.
 
تاریخ انتشار: ۰۷ دی، ۱۳۹۵
۱۱:۵۴ - ۹۹/۰۳/۰۹