داغ ترین ها:

اخبار و رویداد ها

news photo

هنر مهمترین ابزار برای ارتقاء سلامت جامعه است

مصطفی اسدالهی متخصص مغز و اعصاب تاکید کرد رواج مصرف مواد مخدر صنعتی نشان دهنده رواج بیماری‌های روحی است.

مصطفی اسدالهی متخصص مغز و اعصاب به ستاد خبری جشنواره فرهنگی وزارت بهداشت گفت: بیماری‌ها و مشکلاتی در افراد وجود دارد که در هیچ آزمایش و یا معاینه‌ای عامل آن دیده نمی‌شود و در بررسی نیز پزشکان نشانه‌ای برای وجود بیماری نمی‌یابند. این قبیل بیماری‌های جسمی ریشه در ذهن دارند.

اسدالهی ادامه داد: در این موارد بیماری جسمی با مشاوره روحی و روانی مناسب رفع می‌شود. در برخی موارد نیز مانند اضطراب‌ها و افسردگی‌ها دیده می‌شود که جسم فرد نیز برای انجام امور روزمره دچار اختلال می‌شود. بنابراین سلامت ذهن و سلامت جسم دو مقوله منفک نیستند.

این متخصص مغز و اعصاب با اشاره به وضعیت بهداشت عمومی جامعه، تصریح کرد: فارغ از آمار و اعداد اعلام شده از سوی مراکز معتبر و غیرمعتبر، متأسفانه وضعیت خوبی را شاهد نیستیم. یکی از نشانه‌های مشکلات افزایش اعتیاد به انواع مواد مخدر است که بیشتر شیمیایی و صنعتی هستند و سلامت ذهن را تهدید می‌کنند.
 
وی ادامه داد: در مسئله و بیماری اعتیاد نیز مانند دیگر بیماری‌ها محل اصلی برای رفع مشکل و اصلاح بیمار، مغز و روان است. به‌عبارت دیگر فرد معتاد بیش از وابستگی جسمی، وابستگی روحی دارد تا جایی که برخی از مواد مخدر جدید کوچکترین وابستگی جسمی ندارند اما به‌دلیل تاثیر بر مغز و ایجاد حس سرخوشی فرد را بیش از مخدرهای سنتی معتاد می‌کند. از سوی دیگر مصرف این مخدرها به تدریج اثرخود را از دست می‌دهند و فرد برای ارضاء روحی نیاز به مصرف بیشتر دارد. این روند کم‌کم سبب می‌شود بهداشت جسم و سلامت روح نیز تحت‌تأثیر قرار گرفته و معتاد به مشکل بخورد.

این نخبه پزشکی اضافه کرد: متأسفانه عملکرد مناسبی برای سلامت روان جامعه انجام نشده است. افراد مدام به کلینیک‌های پزشکی مراجعه می‌کنند و با آزمایش‌های متعدد جسم خود را در معرض دانش پزشکی قرار می‌دهند غافل از اینکه جسم به روح وابسته است و تا سلامت روح میسر نشود، جسم نیز نمی‌تواند عملکرد مناسب رفتاری و مقاومتی داشته باشد.
 
این متخصص مغز و اعصاب با اشاره به لزوم اصلاح سبک‌ زندگی، هنر و جشنواره‌ها را بهترین و مهمترین ابزار برای تغییر نگاه و نگرش جامعه دانست و گفت: هنر سبب می‌شود نگاه به موضوعات کلان باشد. هنرهایی مانند هنرهای نمایشی و تصویری که مردم به آنها دسترسی بیشتری دارند تاثیرگذاری بیشتری دارند. از سوی دیگر قابلیت و ظرفیت رسانه ‌ای مثل تلویزیون هم باید به کار گرفته شود.
 
وی تصریح کرد: امروزه به دلیل افزایش شبکه‌های ماهواره‌ای و مجازی و البته تولیدات کم‌کیفیت، صداوسیما مانند گذشته بر ذهن مردم تأثیرگذار نیست. بنابراین لازم است در گام نخست صداوسیما جایگاه خود را تثبیت و پس از آن با تولید و پخش آثار هنری تصویری، کیفیت زندگی را اصلاح کند.
 
اسدالهی در پایان راه‌اندازی پایگاه اطلاعاتی پزشکی را گامی مؤثر برای ارتقای دانش مخاطبان دانست و گفت: در فضایی که سایت‌های بسیاری اطلاعات پزشکی نادرست را در اختیار مخاطب قرار می‌دهند، نیاز است پایگاه اطلاع‌رسانی وجود داشته باشد که اطلاعات ‌عمومی مورد نیاز خانواده‌ها را منعکس کند تا فرد با مراجعه به این رسانه بتواند گامی در راه بهبود سلامت و بهداشت فردی خود بردارد.

هشتمین جشنواره فرهنگی وزارت بهداشت، در پنج بخش تئاتر،‌ فیلم، ادبی، ‌هنرهای تجسمی و موسیقی،  اردیبهشت 1396 در تهران برگزار خواهد شد.

تاریخ انتشار: ۱۳ دی، ۱۳۹۵
۰۳:۲۵ - ۹۹/۰۴/۱۷