داغ ترین ها:

اخبار و رویداد ها

news photo

اجرای عمومی آثار برگزیده «سیمرغ» یک امکان فوق‌العاده بود.

بازیگر تئاتر صحنه‌ای «کیست» از آثار برگزیده بخش تئاتر نهمین دوره جشنواره بین‌المللی سیمرغ اجرای عمومی برگزیدگان تئاتر این جشنواره در حوزه هنری را امکانی فوق‌العاده خواند و گفت، امکان اجرای عمومی به عوامل این تئاتر دانشجویی اعتمادبه‌نفس بالایی داده است.

علیرضا رضایی، دانشجوی ترم یازدهم رشته پزشکی در دانشگاه علوم پزشکی اهواز و از بازیگران تئاتر «کیست» است؛ اثری دانشجویی که در چهاربخش جشنواره بین المللی سیمرغ کاندید دریافت جایزه شد و با تمهید مسئولان، امکان اجرای عمومی این تئاتر دانشجویی در حوزه هنری شهر تهران فراهم شد.

به این بهانه و در روزهایی که رضایی شهریورماه را در روستای زادگاهش در شهرستان«مهر» استان فارس به سر می‌برد، پای صحبت‌های او نشستیم؛ گفت‌وگویی صمیمانه و دانشجویی که از اجرای تئاتر در مدرسه روستای«اردوان» تا سالن اصلی حوزه هنری شهر تهران را شامل شده است. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید؛

 

کمی از خودت بگو؟ فعالیت هنری را چگونه و از کجا شروع کردی؟

علیرضا رضایی هستم؛ دانشجوی ترم یازدهم رشته پزشکی در دانشگاه علوم پزشکی اهواز و ساکن روستای«رودان» از توابع شهرستان مهر در استان فارس.

از کودکی به هنرهای نمایشی علاقه داشتم؛ در ایام دهه فجر که در مدارس روستا، تئاتر دانش‌آموزی برگزار می‌شد حضور فعالی در این تئاترها داشتم و در دوران راهنمایی و دبیرستان این علاقه‌مندی ادامه یافت و با دوستان و هم‌کلاسی‌هایم گروه‌هایی را تشکیل می‌دادیم، نمایش‌نامه‌های تجربی را به‌صورت گروهی می‌نوشتیم و سپس به اجرای آن می‌پرداختیم و در مراسم روز 22 بهمن برای مردم اجرا می‌کردیم. با توجه به اینکه این نمایشنامه‌ها در بیشتر مواقع درون‌مایه طنز داشتند با استقبال خوب مردم نیز همراه می‌شدند.

 

پس‌ از ورود به دانشگاه و شهر بزرگی مثل اهواز علاقه داشتم که فعالیت‌های نمایشی را دنبال کنم. اعلامیه فراخوان بازیگری را در کانون هنرهای نمایشی دانشگاه دیدم؛ بنابراین برای آزمون بازیگری اقدام کردم و از این طریق با دیگر دانشجویان علاقمند به تئاتر در دانشگاه آشنا شدم؛ به‌تدریج یک گروه تشکیل دادیم و فعالیت هنری را شروع کردیم.

بستر فعالیت فرهنگی و هنری تا چه اندازه در دانشگاه اهواز فراهم شده است؟

در دانشگاه اهواز به دلیل اینکه شرایطی برای اجرای عمومی مهیا نیست، بیشتر تمرکز و دغدغه دانشجویان علاقمند به تئاتر ساخت اثر برای حضور در جشنواره سیمرغ است و آثار برای این جشنواره تولید می‌شود. در طول سال تحصیلی معمولاً آثار مختلفی در رشته‌های نمایشنامه‌خوانی، تئاتر صحنه و تئاتر خیابانی آماده می‌کنیم و چون شرایط اجرای عمومی و تجهیزات لازم وجود ندارد این آثار باهدف شرکت در جشنواره سیمرغ تولید می‌شود.

فضای دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی اهواز برای انجام فعالیت‌های فرهنگی و هنری فضای بسیار خوب و مثبتی است؛ دانشجویان علاقمند و مستعدند و به‌صورت گروهی و تیمی با یکدیگر کار می‌کنند تا یک اثر را خلق کنند. گاهی ممکن است برخی از مدیران در دانشگاه‌های علوم پزشکی به این بهانه که فعالیت‌های فرهنگی و هنری از موارد غیر مرتبط با مأموریت‌های دانشگاه‌های علوم پزشکی است آن‌گونه که باید همکاری نکنند؛ سطح دغدغه‌های دانشجویی نیز با شرایط و امکانات موجود فاصله زیادی دارد اما با همه این موارد، مسئولان نیز تا آنجا که مقدور است تلاش می‌کنند و دانشجویان نیز به بهانه کمبود امکانات یا مهیا نبودن شرایط مطلوب، کار را رها نمی‌کنند.

از چه زمانی با جشنواره سیمرغ آشنا شدی؟

آشنایی من با جشنواره سیمرغ به شروع سومین ترم تحصیلی در دانشگاه اهواز برمی‌گردد؛ گروه را تازه تشکیل داده بودیم و بنابراین آماده شرکت در جشنواره شدیم. جشنواره سیمرغ یک کار مثبت بود که در وزارت بهداشت و باهدف ایجاد شور و شوق در بین کانون‌های فرهنگی دانشگاه‌های علوم پزشکی شکل گرفت تا این کانون‌ها به‌صورت هدفمندتر به تولید آثار فرهنگی و هنری بپردازند و طبعی این اتفاق منجر به جذب بیشتر دانشجویان به کانون‌های فرهنگی نیز شد معتقدم جشنواره اثر خیلی مثبتی بر زندگی فردی و جمعی دانشجوی و محیط دانشگاه دارد.

جشنواره سیمرغ چه کمکی به دانشجویان کرده است؟

تا پیش از اجرای تئاتر «کیست» در حوزه هنری شهر تهران تنها تجربه اجرا برای عموم محدود به اجرا در جشنواره سیمرغ می‌شد که در همان فضا نیز انرژی و لذت زیادی از اجرا می‌بردیم؛ اجرا در حوزه هنری اولین تجربه اجرای عمومی‌ام بود که به‌صورت چند شب متوالی به روی صحنه رفتیم؛ اتفاقی فوق‌العاده که اعتمادبه‌نفس زیادی به تمام عوامل تئاتر «کیست» داد و تجربه فوق‌العاده‌ای بود.

فراهم کردن امکان اجرای عمومی برای آثار برگزیده جشنواره سیمرغ از مثبت‌ترین کارهایی بود که در ادوار جشنواره اتفاق افتاده است. اگرچه نفس برگزاری جشنواره مثبت و سازنده است اما اینکه نتیجه تمام شور و شوق دانشجویان به جشنواره ختم نشود خیلی خوب است؛ انگیزه اجرای عمومی مخصوصاً در تهران امتیاز ویژه‌ای برای دانشجویان علاقه‌مند به تئاتر است و باید اذعان کنم که وزارت بهداشت در این زمینه یک کار فوق‌العاده انجام داده است تا دانشجویان اعتمادبه‌نفس مضاعفی پیدا کنند و تولید آثار هنری محدود به جشنواره نشود.

فعالیت فرهنگی و هنری را در آینده ادامه می دهی؟

تئاتر را ادامه خواهم داد؛ کسی که به هنر اشتغال دارد با توجه اینکه از کودکی این علاقه در او وجود داشته پس از طی دوران دانشگاه نیز این علاقمندی را دنبال خواهد کرد و قطعاً کارهای هنری و تئاتر را دنبال خواهم کرد. جشنواره سیمرغ و تجربه اجرای عمومی این انگیزه را به من داد که می‌شود تئاتر را در کنار فعالیت حرفه‌ای در رشته پزشکی دنبال کرد.

تاریخ انتشار: ۲۳ شهریور، ۱۳۹۷
۱۰:۵۰ - ۹۹/۰۳/۰۹