داغ ترین ها:

اخبار و رویداد ها

news photo

موضوعات مرتبط با درمان بستر داستانی مناسب برای ساخت فیلم دارند

کارگردان فیلم «روز کارنامه» مسائل مربوط به حوزه بهداشت و سلامت را برای ساخت فیلم و سریال مناسب می‌داند.

مسعود کرامتی بازیگر و کارگردان به ستاد خبری جشنواره فرهنگی وزارت بهداشت گفت:  تصویر و به خصوص تلویزیون رسانه‌ای قوی و در دسترس عموم است، بنابراین می‌تواند در انتقال پیام تاثیر گذار باشد. اگر سریال یا فیلمی از این رسانه پخش شود می تواند مخاطبان بسیاری داشته باشد. طبیعی است که این آثار می‌توانند مضامین و موضوعات مختلف را با مخاطب گسترده به اشتراک بگذارند. بستر فیلم‌ها و سریال‌ها داستان و قصه است و مسایل بهداشتی و مرتبط با سلامت می‌توانند در قالب آموزش و اطلاع‌رسانی در این بستر مطرح شوند.

بازیگر فیلم «باغ‌های کندلوس» گفت: زمانی مسایل مرتبط با سلامت دغدغه شخصی یک کارگردان است و زمانی بستر داستان چنان با مقوله سلامت، درمان و پزشکی عجین است که فیلمنامه نویس یا کارگردان در نهایت چنین مضامینی را در فیلم یا سریال شان لحاظ می‌کنند. طبیعی است که در چنین موقعیت هایی نویسنده و کارگردان باید تحقیق گسترده‌ای داشته باشند و در صورت نیاز از از پزشکان مشاوره بگیرند.

کرامتی در مورد آثاری که مرتبط با مسایل بهداشتی و سلامت بوده‌اند گفت: در آثار سینمایی خارجی مثال‌های بسیاری در زمینه ساخت و تولید فیلم هایی با موضوع بهداشت و درمان وجود دارد. در این فیلم ها به بهداشت روحی توجه بسیاری شده است. به تازگی فیلم «هنوز آلیس» با بازی جولین مور را دیده‌ام که در مورد بیماری آلزایمر است. در این فیلم پروسه ابتلا به این بیماری کاملا برای مخاطب در قالبی داستانی شرح داده می‌شود. این فیلم اثری درخشان و جذاب بود و مخاطب با دیدنش به منبع وسیعی از اطلاعات در مورد این بیماری وصل می‌شود و می‌آموزد.

وی افزود: در تولیدات داخلی اخیرا فیلم «کفش‌هایم کو؟» به کارگردانی کیومرث پوراحمد به بیماری آلزایمر پرداخته است. همچنین فیلم «تئوری همه چیز» در مورد زندگی استیون هاوکینگ بیماری نادری را که وی به آن مبتلاست، برای مخاطب به زبانی ساده شرح می‌داد. آن فیلم مثال خوبی است برای موضوعی که در مورد عجین بودن یک داستان با مسایل بهداشتی و درمان مطرح کردم. در این فیلم می بینیم که بیماری این فرد چگونه بر زندگی، شغل و روابطش با دیگران تاثیر می‌گذارد. 

کرامتی گفت: این فیلم ها در بستر داستانی، دانشی را به مخاطب عرضه می کنند تا وی در مورد بیماری‌ها و تبعات آن و همچنین نحوه برخورد با این بیماری ها تاحدی آشنا شود. متاسفانه بیماری سرطان به رو به گسترش است و همه به شکل غمباری شاهد این موضوع هستیم و راجع به آن آگاهی هایی را کسب کرده‌ایم. طبعا فیلم‌ها و سریال‌ها می‌توانند در مورد روش های جلوگیری از این بیماری موثر باشند.

این کارگردان گفت: درام و تراژدی همواره با مضمون مرگ و زندگی در ارتباط بوده و مسایل بهداشتی و بیماری ها نیز همیشه بستر مناسبی برای عرضه این موقعیت دارند. یعنی موقعیتی که می تواند منجر به مرگ یا بهبودی شود. بنابراین مسایل درمانی و پزشکی خودبه خود زمینه ای برای درام و تراژدی آماده می‌کنند.

کرامتی در مورد تجربه بازیگری در نقش یک بیمار گفت: سال‌ها پیش در یک مینی سریال به نام «روبه آسمان» به کارگردانی بیژن میرباقری بازی کردم که داستان فردی بود که پس از یک تصادف سنگین دچار فراموشی می‌شود. این سریال به صورت غیر مستقیم به یک بیماری و تبعات آن بر زندگی آن بیمار می پرداخت. 

بازیگر فیلم «ضد گلوله» گفت: اگر بتوانم موضوع و داستانی را در زمینه بهداشت و درمان و پزشکی پیدا کنم قطعا فیلمی در این مورد خواهم ساخت و همانطور که اشاره کردم چنین موضوعاتی زمینه دراماتیک مناسبی دارند.

هشتمین جشنواره فرهنگی وزارت بهداشت، در پنج بخش تئاتر،‌ فیلم، ادبی، ‌هنرهای تجسمی و موسیقی،  اردیبهشت 1396 در تهران برگزار خواهد شد.

تاریخ انتشار: ۱۷ دی، ۱۳۹۵
۰۳:۱۸ - ۹۹/۰۴/۱۷