داغ ترین ها:

اخبار و رویداد ها

news photo

مسئول دبیرخانه دائم جشنواره بین المللی سیمرغ خبر داد؛ ۴۴ دانشگاه در چهارمین دوره مسابقات «مشاعره سلامت» شرکت کرده‌اند/برخی بخش‌های مسابقات برای اولین بار در کشور اجرا می‌شوند

مسئول دبیرخانه دائم جشنواره بین المللی سیمرغ از آغاز رسمی چهارمین دوره از مسابقات «مشاعره سلامت» در روز سه شنبه ۲۰ آذر ماه خبر داد و گفت: در چهارمین دوره از مسابقات «مشاعره سلامت» ۴۴ دانشگاه علوم پزشکی حضور خواهند داشت که در قالب تیم‌های سه نفره به این دوره از مسابقات اعزام می‌شوند.

به نقل از مفدا؛ سید محمد حسین پور فاضلی در خصوص آغاز چهارمین دوره از مسابقات «مشاعره سلامت» که در مجموعه فرهنگی وزارت بهداشت در شهر مشهد مقدس برگزار می‌شود، گفت:  چهارمین دوره مسابقات مشاعره سلامت از ۲۰ الی ۲۳ آذر ماه در شهر مشهد برگزا خواهد شد. در این دوره از جشنواره ۴۴ دانشگاه حضور خواهند داشت که در قالب تیم‌های سه نفره شرکت کنندگان خود را به این دوره از جشنواره اعزام می‌کنند.

 وی اضافه کرد: بر این اساس در این دوره از جشنواه حدود ۱۳۲ شرکت کننده خواهیم داشت که در ۱۴ گروه سه نفره بر اساس رتبه‌هایی که در دوره سوم به دست آورده‌اند در سه دسته A،B  و C دسته بندی شده‌اند.

 پورفاضلی در ادامه به برگزاری آئین افتتاحیه این جشنواره که همراه با قرعه کشی تیم‌های شرکت کننده خواهد بود اشاره کرد و بیان داشت: در ساعت ۲۱ سه شنبه ۲۰ آذر ماه در محل برگزاری مسابقات؛ آئین قرعه کشی مسابقات برگزار خواهد شد تا تیم‌های شرکت کننده بتوانند شناخت لازم را از رقبای خود به دست آورده و در ادامه جدول مسابقات مشخص شود.

مسئول دبیرخانه دائم جشنواره بین المللی سیمرغ ادامه داد: بر اساس پیش بینی‌های صورت گرفته و به دلیل استقبال خوبی که از این دور از مسابقات صورت گرفته است شرکت کنندگان در قالب ۱۴ گروه سه تیمی کار خود را دنبال خواهند کرد و دو تیم اول و دوم سومین دوره برگزاری مسابقات «مشاعره سلامت» در سال گذشته نیز به صورت مستقیم وارد مرحله دوم این دوره از مسابقات خواهند شد و در دور ابتدایی استراحت خواهند داشت.

وی از حضور داوران مجرب و توانای کشوری در این دوره از مسابقات خبر داد و گفت: داوران این دوره از مسابقات از اساتید و کارشناسان مطرح کشوری در این حوزه هستند که این حضور سطح مسابقات را نیز ارتقاء خواهد داد.

پورفاضلی از افزوده شدن بخش‌های جذاب و جدید در این دوره از مسابقات اشاره کرد و گفت: در این دوره از قالب‌های جذابی چون واژگان سخت و سلامت، مشاعره شتاب و مشاعره مشروط می‌توان نام برد و در نیمه نهایی و فینال نیز بخش‌های جذابی مانند حفظ شعر و چیدمان درست مصرع‌ها در کنار هم برای ساختن یک شعر که حتی در سطح کشور برای اولین بار اتفاق می‌افتد استفاده می‌کنیم.

 مسئول دبیرخانه دائم جشنواره بین المللی سیمرغ به دستاوردهای احتمالی برگزاری جشنواره مشاعره سلامت اشاره کرد و اظهار داشت: بر اساس رویکردی که توسط معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در خصوص برگزاری این جشنواره وجود دارد؛ در صورتی که بتوانیم موفقیت لازم را در برگزاری چهارمین دوره از مسابقات «مشاعره سلامت» به دست آوریم  قطعا در سال‌های آینده در برگزاری مسابقات از لحاظ زمان‌بندی نظم بهتری را ایجاد خواهیم کرد.

وی در تشریح نحوه اجرای مسابقات و ورود از مراحل ابتدایی به مراحل بالاتر، گفت: مسابقات به این صورت است که در دو طرف جدول گروه‌های سه تیمی قرار دارند که از هر گروه، تیم‌های برتر به دور بعد راه پیدا می‌کنند که از ۱۴ گروه سه تیمی به الطبع ۱۴ تیم به دور بعد( مرحله دوم) راه پیدا خواهند کرد. در ادامه دو تیم رتبه دومی که امتیاز بیشتری کسب کرده اند نیز در این مرحله حضور خواهند داشت و با همراهی دو تیم برتر سال گذشته در مجموع ۱۸ تیم را در مرحله دوم شکل خواهند داد.

مسئول دبیرخانه دائم جشنواره بین المللی سیمرغ یادآور شد: در مرحله دوم نیز ۱۸ تیم راه یافته به این مرحله به شش گروه سه تیمی تقسیم می‌شوند و تیم‌های اول هر گروه به نیمه نهایی راه پیدا میکنند که در نهایت تیم‌های اول به فینال و تیم‌های دوم هر گروه مشترکا به مقام سوم دست پیدا می‌کنند.

وی افزود: در بخش مشاعره سلامت بحث واژگان را نیز خواهیم داشت به این معنا که کلماتی که با موضوعات سلامت و حوزه بهداشت و درمان مرتبط می‌باشد را احصاء کرده تا دانشجویان و شرکت کنندگان در قالب‌های مختلف این کلمات را در اشعار خود بیان کنند.

مسئول دبیرخانه دائم جشنواره بین المللی سیمرغ در ادامه باری دیگر به استقبال بالای دانشجویان از این دوره از جشنواره اشاره و خاطر نشان کرد: در سال جاری استقبال دانشجویان از این جشنواره رشد قابل توجهی داشته است به نحوی که تعداد تیم‌های شرکت کننده از ۲۸ تیم در سومین دور به ۴۴ تیم در این دور ارتقاء یافته است.
پورفاضلی به میهمانان وزارتی و دانشگاهی این دور از مسابقات اشاره و تصریح کرد: در این دوره از مسابقات مدیر کل فرهنگی وزارت بهداشت و همچنین تمامی مسئولان دبیرخانه‌های دانشگاهی جشنواره بین المللی سیمرغ جهت شرکت در آئین قرعه کشی مراسم افتتاحیه دعوت به حضور شده‌اند.

وی به هدف از برگزاری این جشنواره اشاره کرد و گفت: پاسداشت و نگاه داشت حوزه ادبیات و شعر از جمله مهمترین اهداف برگزاری این جشنواره است زیرا باید دستاوردهای حوزه زبان اصیل فارسی را حفظ و از سویی به سمت و سوی حوزه ادبیان سلامت نیز حرکت کنیم و انشاءالله در سال‌های آینده بتوانیم قالب‌های جدیدتری را در این حوزه شناسایی کنیم.

پورفاضلی از انجام رایزنی برای پخش مسابقات مشاعره خبر داد و در ادامه با اشاره به برنامه پایانی چهارمین جشنواره «مشاعره سلامت» با تقدیر از برگزیدگان این دور، از زحمات دکتر اسماعیل آذر به عنوان برگزار کننده دو دور از جشنواره تشکر و ابراز امیدواری کرد در دوره‌های بعد بتوانند از تجربیات این استاد بزرگوار استفاده شود.

 

تاریخ انتشار: ۱۹ آذر، ۱۳۹۷
۱۲:۲۷ - ۹۹/۰۳/۰۹