داغ ترین ها:

اخبار و رویداد ها

news photo

کاظم حکمت: جشنواره بین‌المللی «سیمرغ» پیونددهنده جامعه پزشکی با هنر است

کاظم حکمت برگزیده نهمین دوره جشنواره بین‌المللی سیمرغ در بخش ادبی شعر طنز برگزاری چنین جشنواره‌ای را پیوند بین جامعه پزشکی و هنر دانست و گفت: به نظر می رسد یکی از مهم ترین اهداف جشنواره ایجاد ارتباط بین هنرمندان و جامعه پزشکی است و با توجه به اینکه رشته های پزشکی با روح و جان انسان در ارتباط است هنر، لطافت روح انسانی را در رفتار انسانی بیشتر پدیدار می کند.

به گزارش روابط عمومی دهمین جشنواره سیمرغ؛ این  دانشجوی سال چهارم پزشکی که آثارش تاکنون در دو دوره جشنواره بین المللی سیمرغ حائز کسب رتبه شده است، افزود: در جشنواره دوره هشتم در بخش شعر طنز سه مقام اول و دو دومی را کسب کردم و در نهمین دوره جشنواره بین المللی سیمرغ نیز جایزه مقام اول در شعر طنز را دریافت کردم.

حکمت جشنواره سیمرغ را اقدامی شایسته و درخور برای حضور هنرمندان رشته پزشکی عنوان کرد و گفت: این جشنواره تاکنون در شناسایی و کشف استعداد دانشجویان هنرمند رشته پزشکی بسیار موفق عمل کرده است اما با برنامه ریزی و بسترسازی مناسب می توانند بهتر از این عمل کنند.

حکمت یادآور شد: جشنواره بین المللی سیمرغ برای کشف استعداد در رشته های موسیقی و تئاتر بیش از سایر رشته های هنری اهمیت و ارزش قائل است و توجه چندانی به رشته های ادبی نمیشود در حالی که اگر به نویسنده ها و شعرا هم اهمیت بیشتری بدهند و از آثار آنان حمایت کنند این نویسندگان جوان بهتر دیده می شوند.

وی ادامه داد: بسیاری از برگزیدگان و هنرمندان رشته های ادبی خواستار حمایت بیشتر برگزارکنندگان جشنواره هستند زیرا در صورت حمایت و چاپ کتاب های آنان می توان برای نویسندگان و شعرا ایجاد انگیزه کرد.

این برگزیده نهمین دوره جشنواره بین المللی سیمرغ اظهار کرد: باوجود تمام پیشرفت های جشنواره نسبت به ادوار گذشته هنوز انتظار می رود که کیفیت برگزاری و داوری آثار ارسالی به جشنواره افزایش یابد. هرچند تاکنون بزرگان هنرمندی از دل جامعه پزشکی در آمده اند ولی باز در مورد بالا بردن کیفیت آثار می توان اقدامات بیشتر و بهتری انجام داد. به عنوان مثال شخصا به عنوان فردی که برگزیده دوره های پیشین این جشنواره هستم احساس می کنم چنان که درخور و شایسته است به آثارم توجهی نشده است.

وی ادامه داد: البته به نظر می رسد بخاطر دوری و فاصله ما از پایتخت و عدم دسترسی مناسب به امکانات موجود در تهران هنر و آثار ما به خوبی دیده نمیشود که حداقل انتظار از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی این است که از دانشجویان رشته پزشکی سراسر کشور حمایت همگانی به عمل آورد تا هنر دانشجویان دور از پایتخت نیز مورد توجه واقع شود.

وی با تاکید براینکه جشنواره بین المللی سیمرغ بین هنر و جامعه پزشکی پیوند و ارتباط برقرار کرده است، افزود: یکی از برکات هنر  ایجاد لطافت در برخوردها و رفتارهای انسانی است بر همین اساس هنر می تواند بسیاری از هزینه های درمانی را کاهش دهد زیرا وقتی پزشک به روح و روان بیمار توجه کند فرآیند درمانی خیلی سریع تر و بهتر از قبل نمودار می شود.

حکمت تاکید کرد: برگزار کنندگان جشنواره سیمرغ نباید دانشجویان برگزیده و هنرمندان برتر این جشنواره را رها کنند و باید به صورت مداوم از آنها حمایت کنند و با برقراری ارتباط مستمر روی این افراد سرمایه گذاری طولانی مدت داشته باشند زیرا هم اکنون ما استعدادهای بسیاری در سراسر کشور داریم اما به دلیل ناآگاهی نسبت به نحوه شکوفایی و شناسایی و عدم حمایت از آنها هنرشان مورد غفلت واقع شده است.

 

 

 

 

تاریخ انتشار: ۱۷ اردیبهشت، ۱۳۹۸
۰۴:۳۷ - ۹۹/۱۲/۰۸