داغ ترین ها:

اخبار و رویداد ها

news photo

حسن کنی: جشنواره سیمرغ فضای صمیمی رقابتی بین فرهیختگان ایجاد کرد

حسن کنی برگزیده نهمین دوره جشنواره بین المللی سیمرغ در بخش ادبی؛

حسن کنی:

جشنواره سیمرغ فضای صمیمی رقابتی بین فرهیختگان ایجاد کرد

 

حسن کنی برگزیده نهمین دوره جشنواره بین المللی سیمرغ در بخش ادبی رشته داستان کوتاه از دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به توجه ویژه مسئولان به آثار دانشجویان اظهار کرد: در رشته داستان کوتاه شرکت کردم که دو اثرم در این جشنواره کاندید داوری شد و یکی از آثار رتبه اول جشنواره را به کسب کرد.

به گزارش روابط عمومی دهمین جشنواره سیمرغ؛ وی که شخصا انتظار راهیابی آثارش را به مرحله داوری نداشت، گفت: دو داستان من تم خاصی داشت و در قالب سبک مدرن تنظیم شده بود که با توجه به اینکه جزو محورهای این جشنواره نبود شخصا انتظار نداشتم به چنین موضوعاتی اهمیت داده شود اما همین که به چنین موضوعی توجه شد نشان می دهد جشنواره سیمرغ از سطح بالایی برخوردار است.

کنی ادامه داد: در این داستان روی فرم اثر و شخصیت پردازی داستان کار ویژه ای انجام داده بودم و خرسندم از اینکه همه آثار ارسالی به جشنواره مورد ارزیابی و سنجش واقع شده است.

این برگزیده نهمین دوره جشنواره سیمرغ یادآور شد: جشنواره نهم نسبت به سال گذشته از پیشرفت های قابل توجهی برخوردار بود، این جشنواره موجب شد افرادی که سال‌ها در زمینه داستان نویسی فعالیت می‌کردند فرصت رقابت و استعدادیابی پیدا کنند.

کنی با اشاره به اینکه تا پیش از جشنواره هشتم خیلی فضای خاصی برای رقابت دانشجویان وجود نداشت، افزود: این فستیوال کشوری فضای بسیار خوبی برای بازخوانی و انتشار آثار دانشجویان فراهم کرد و آثار بسیاری از دانشجویان علاوه بر دیده شدن مورد ارزیابی و داوری قرار گرفت.

وی ادامه داد: بسیاری از دانشجویان رشته های پزشکی از مجامع اجتماعی و هنری دور هستند که جشنواره سیمرغ فضایی صمیمی برای کنار هم بودن دانشجویان هنرمند و فرهیخته ایجاد کرد.

به گفته کنی، در برگزاری جشنواره‌ها و فستیوال‌های بزرگ همواره اختلاف سلیقه و نواقصی وجود دارد و این دور از ذهن نیست اما این جشنواره از قالب آموزشی خوب و پر محتوایی برخوردار است که ضعف های اندک این جشنواره را می پوشاند.

وی در مورد برخی از نواقص جشنواره پیشین نیز گفت: در جشنواره گذشته ناهماهنگی هایی در برگزاری برنامه وجود داشت که ناشی از اطلاع رسانی ضعیف بود به عنوان مثال برای حضور در تئاتری به سالن اعلام شده مراجعه کردیم اما گفتند جابه جایی سالن صورت گرفته و این تئاتر در سالن دیگری اجرا می شود در حالی که به دلیل عدم اطلاع رسانی درست و به موقع ما از دیدن آن تئاتر محروم شدیم.

کنی یادآور شد: همچنین یکی دیگر از نواقص این جشنواره اختصاص جوایز به برگزیدگان و نفرات اول بود در حالی که می توان از این طریق برای کسانی که می خواهند در سال های آینده در این جشنواره شرکت کنند انگیزه سازی کرد برهمین اساس باید مبلغ جوایز برگزیدگان نهایی بیشتر باشد.

وی برای برگزاری جشنواره سیمرغ در سال های آینده نیز پیشنهاد کرد: باید در برگزاری کارگاه ها جو مشارکتی ایجاد کرد به طوری که آثار برگزیده جشنواره های پیشین مورد بازخوانی و نقد شرکت کنندگان جشنواره قرار گیرد اما در این دوره یا فرصت و زمان کارگاه ها اندک است و یا اساتید و برگزارکنندگان توجهی به این موضوع ندارند علاوه بر آن در کارگاه های فعلی فقط استاد کارگاه به عنوان متکلم وحده به نقد و بازخوانی می پردازد در حالی که باید این فضا برای شرکت کنندگان در کارگاه نیز فراهم شود.

 

تاریخ انتشار: ۲۳ اردیبهشت، ۱۳۹۸
۲۰:۱۰ - ۹۹/۱۱/۰۵