داغ ترین ها:

اخبار و رویداد ها

news photo

جشنواره‌های پرنشاط و فراگیر به ارتقای فرهنگ سلامت کمک می‌کنند‌

عضو کمیسیون بهداشت و درمان تاکید کرد: در یک نگاه کلی به اجتماع و با در نظر گرفتن هر دو بُعد روح و جسم، باید گفت شاخص سلامت جامعه بسیار پایین است.
ایسنا نوشت: احمد حمزه‌ای نماینده مردم کهنوج با اشاره به اینکه سلامت در گرو «حس رضایت» است، گفت: فرد تنها زمانی به معنای واقعی کلمه سلامت است که با برخورداری از حس رضایت، از زندگی خود لذت ببرد.
وی افزود: بر کسی پوشیده نیست که سلامت روح و ذهن نقشی تعیین‌کننده در سلامت و بهداشت جسم دارد. به عبارت دیگر حس و ذهنیتی که فرد از وضعیت خود دارد می‌تواند شاخص بهداشت و سلامت او را تغییر دهد. روح آشفته قطعاً سلامت جسم را از بین می‌برد. بیماری‌های گوارشی و اضطراب بهترین نمونه برای اثبات این ادعا است.
حمزه‌ای ادامه داد: بیماری‌های ذهنی نیز بر سلامت ذهن و روان تأثیرگذار است و به همین دلیل فرد بیمار به لحاظ ذهنی نیز در وضعیت مطلوبی قرار ندارد. از سوی دیگر برخی کمبودهای فیزیکی نیز اگر مانع لذت بردن فرد از زندگی شود و حس رضایت او را از بین ببرد، قطعاً ضریب سلامت و بهداشت او کاهش می‌دهد.
عضو کمیسیون بهداشت ‌و درمان مجلس با اشاره به وضعیت عمومی بهداشت و سلامت در جامعه، تصریح کرد: در یک نگاه کلی به اجتماع و با در نظر گرفتن هر دو بُعد روح و جسم، باید گفت شاخص سلامت جامعه بسیار پایین است. گسترش بیماری‌های روحی مانند افسردگی حتی زندگی افرادی که به لحاظ جسمی نیز وضعیت نسبتاً خوبی دارند را تحت‌تأثیر قرار داده است. افزایش پرخاشگری‌های خیابانی و رفتار اجتماعی نامناسب نیز یکی دیگر از دلایلی است که اثبات می‌کند سلامت جامعه به مخاطره افتاده است.
نماینده مردم کهنوج در مجلس با اشاره به تأثیرگذاری مستقیم وضعیت اقتصادی و فرهنگی در شاخص‌های سلامت فردی و اجتماعی، بر اثرگذاری درازمدت جنگ در سلامت جوامع تأکید کرد و گفت: وقوع جنگ در هر کشور علاوه بر آثار کوتاه‌مدت، در درازمدت نیز بر رفتار اجتماعی اثرگذار است. البته جامعه ایرانی به دلیل برخورداری از وضعیت اعتقادی مطلوب و داشته‌های بسیار معنوی تا حدودی توانست خود را مصون نگه دارد اما به هر حال نمی‌توان و نباید این آثار را به‌کلی نادیده گرفت.
حمزه‌ای اضافه کرد: اوضاع اقتصادی نامطلوب، وضعیت فرهنگی نامناسب، نبود ‌رضایت از جایگاه اجتماعی، تنش‌های مالی، بیکاری و تجرد، همگی از مواردی هستند که با اثرگذاری منفی بر بهداشت ذهن، سلامت جسم را نیز به خطر می‌اندازند.
وی با بیان اینکه تفریح شاخص سلامت ذهن و بهداشت را افزایش می‌دهد، ادامه داد: در سیستم اداری، فرد باید به تناوب یک‌ماه از سال را صرف تفریح کند اما نکته اینجاست که تفریح و گردش نیاز به استطاعت مالی دارد تا فرد به لحاظ مالی آرامش و ثبات لازم را نداشته باشد نمی‌تواند از این فرصت استفاده کند.
عضو کمیسیون بهداشت ‌و درمان مجلس در ادامه با اشاره به اهمیت تزریق هنر به حوزه سلامت و بهداشت فردی و اجتماعی، گفت: اقدامات فرهنگی و هنری مانند برگزاری جشنواره‌های با نشاط که البته فراگیری عام داشته باشند، قطعاً اجتماع را با شاخص‌های بهداشت فردی و عمومی آشنا کرده و سلامت جامعه را افزایش می‌دهد. البته این قبیل برنامه‌ها باید به‌گونه‌ای برگزار شوند که آحاد جامعه را در بر بگیرند چراکه کیفیت برگزاری در گرو استقبال اقشار و گروه‌های متعدد و متنوع است.
نماینده مردم کهنوج در مجلس گفت: اگر ملزومات بهداشت و سلامت از دریچه هنر و فرهنگ به اجتماع ارائه شود، تأثیرگذاری ماندگارتر خواهد بود به شرطی که با زبانی همه‌فهم بیان شود، چراکه به فرموده مقام‌ معظم ‌رهبری ماندگاری کار فرهنگی در قالب هنر بیشتر است.
حمزه‌ای در پایان یادآور شد: سخنرانی، سمینار و خطابه هرگز نمی‌تواند به اندازه یک اثر هنری خلاق، یا برگزاری یک جشنواره مانند جشنواره «فرهنگی» که هدف آن پیوند هنر و سلامت است، رفتار فرد و به ‌تبع آن اجتماع را تحت‌تأ‌ثیر قرار دهد

تاریخ انتشار: ۲۰ دی، ۱۳۹۵
۰۵:۱۸ - ۹۹/۰۴/۱۷