داغ ترین ها:

اخبار و رویداد ها

news photo

مهدی ایوبی: جوامع جهانی امروزه تمرکزشان بر هنردرمانی است

مهدی ایوبی معتقد است در ایران هم باید به مانند جوامع پیشرفته از ظرفیت هنر در حوزه بهداشت و سلامت استفاده شود.

به گزارش روابط عمومی دهمین جشنواره بین‌المللی سیمرغ، بخش ادبی در این رویداد یکی از محبوب‌ترین حوزه‌ها در بین دانشجویان علوم پزشکی است و رشته ترانه در این بخش مخاطبان و علاقه‌مندان خاص خود را دارد.

مهدی ایوبی، ترانه سرا یکی از داوران رشته ترانه در جشنواره امسال است و همین موضوع بهانه‌ای شد تا با او درباره آثار این بخش گفت‌و‌گویی داشته باشیم.

مهدی ایوبی در پاسخ به اینکه ترانه‌های دریافتی در جشنواره امسال را چطور ارزیابی می‌کند، توضیح داد: «ارزیابی من از آثار حاضر در این دوره جشنواره متوسط بود، در واقع علی رغم اینکه آثار با کیفیت و خوبی هم دریافت کردیم اما حجم آثار متوسط نیز تا حدودی قابل توجه بود.»

او با تاکید بر کیفیت آثار بخش موضوعی که متمرکز بر حوزه بهداشت و سلامت بود، گفت: «در بین آثار بخش موضوعی تعداد محدودی از آثار دریافتی کیفیت ادبی خوبی را با محوریت موضوعات و اصطلاحات پزشکی داشتند.»

این هنرمند درباره اینکه هنر و هنرمندان تا چه اندازه در جهت آگاهی بخشی در حوزه سلامت می‌توانند موثر باشند؟ پاسخ داد: «جوامع جهانی امروزه تمرکزشان بر هنردرمانی است و از لحاظ تاثیرگذاری سلامت به طور جدی از هنر در همه زمینه‌ها استفاده می‌کنند، از درمان‌های واقعی و یگانه گرفته تا درمان‌های تکمیلی. در بخش‌هایی که هنر چنین نقشی ندارد از آن در تبلیغات، اطلاع رسانی و آگاهی بخشی بهره می‌گیرند که نقش موثری را هم ایفا می‌کند.»

ایوبی ادامه داد: «متاسفانه این اتفاق در ایران هنوز شکل نگرفته است و قدم‌هایی چون برگزاری جشنواره سیمرغ برداشته شده که این جشنواره هم هنر را در بین دانشجویانی که فعالیت پزشکی انجام می‌دهند، جست و جو می‌کند و هنوز نتوانسته پیوند آگاهانه‌ای بین این دو مقوله ایجاد کند و سر زلفشان را گره نزده است. به نظرم وظیفه جشنواره در سال‌های پیش رو ایجاد بستر همین پیوند است.»

او درباره اینکه قرارگیری هنر کنار سایر موضوعات یا حوزه‌ها تا چه اندازه بر شناخت و تاثیرگذاری آن حوزه تاثیرگذار است؟، توضیح داد: «مطمئنا بسیار تاثیرگذار است، به عنوان مثال در مهم‌ترین تبلیغات صنعتی جهان مانند خودرو، املاک و ... آن تبلیغاتی به چشم می‌آید که هنرمندانه هستند و رگه‌هایی از آفرینش، خلاقیت و ... دارند، این موضوع را می‌توان به حوزه‌های دیگر هم تسری داد.»

ایوبی در پاسخ به اینکه جامعه نیاز به برگزاری جشنواره‌های موضوعی چون سیمرغ دارد یا خیر؟ توضیح داد: «به نظر من جامعه ما نیاز به برگزاری جشنواره‌های موضوعی چون سیمرغ دارد، همچنین لزوم ایجاد بخشی آزاد برای هنرمندان وجود دارد تا بتوانند حرف دل خود را بدون فیلتر و لحاظ کردن موضوعات و ایده‌های جشنواره ها به رقابت بگذارند.»

او با اشاره به اینکه از نظر من کمیت عامل افزایش کیفیت است، تاکید کرد: «من معتقدم هر چه کمیت بیشتر شود کیفیت هم افزایش پیدا می‌کند و موافق افزایش کمیت هستم چون کیفیت در گرو آن است. هر چقدر جامعه آماری گسترده‌تری داشته باشیم می‌توانیم تعداد انتخاب‌های خوب و با کیفیت را بالاتر ببریم.»

تاریخ انتشار: ۱۲ آبان، ۱۳۹۸
۰۳:۱۶ - ۹۹/۰۴/۱۷