داغ ترین ها:

اخبار و رویداد ها

news photo

گمشده این روزهای هنرمندان به روایت حسن ناهید

حسن ناهید از آنچه جوانان علاقه‌مند به موسیقی ممکن است از آن غافل باشند و ندانند، می‌گوید، موضوعی که گمشده این روزهای بسیاری از ماست، پشتکار.

به گزارش روابط عمومی دهمین جشنواره بین المللی سیمرغ، جشنواره سیمرغ در دهمین دوره برگزاری میزبان یک چهره ماندگار در آسمان هنر ایران زمین بود، چهره‌ای که حضورش در این رویداد را باید غنیمت شمرد و رهنمودهای پدرانه‌اش را توتیای چشم کرد؛ استاد حسن ناهید.

حسن ناهید، نام آشنایی برای علاقه‌مندان به موسیقی ایرانی است، او پس از حسن کسایی دومین نی نواز تاریخ موسیقی ایران است که 60 سال با نوای دلربای نی خاطراتی فراموش ناشدنی را در ذهن مخاطبان به یادگار گذاشته است.

حضور او در جشنواره سیمرغ را غنیمت شمردیم و برای لحظاتی با او همنشین و هم صحبت شده‌ایم، ناهید از گمشده این روزهای هنرمندان ایران می‌گوید که جای خالی‌اش به شدت به چشم می‌آید.

استاد ناهید امسال افتخار دادید و در بخش موسیقی جشنواره سیمرغ به داوری آثار پرداختید، آثار رشته گروه‌نوازی دانشجویان علوم پزشکی را که در رشته‌ای غیرهنری تحصیل می‌کنند را چطور ارزیابی کردید؟

من تصور نمی‌کردم در مکان‌هایی چون دانشکده‌های پزشکی، دانشجویانی آشنا و علاقه‌مند به هنر حضور دارند، اما وقتی اجرای هشت گروه موسیقی اصیل ایرانی را دیدم همه خوب بودند و بسیار حرفه‌ای برخورد کردند. در بین دانشجویان، نوازندگان و خوانندگان خوبی دیدم و به نظرم می‌توانند در این حوزه حرفی برای گفتن داشته باشند.

امیدوارم روز به روز موسیقی ما جهانی‌تر شود و هنرمندان ایرانی بتوانند این هنر را که اساتید قدیمی بسیار برای آن زحمت کشیدند، به جهان عرضه و معرفی کنند.

 

به دوستان شرکت کننده از سختی‌ها و محدودیت‌های خود در زمان یادگیری موسیقی گفتید، به نظرتان جوانان امروز از چه موضوعاتی برای ارتقای هنر خود باید بهره ببرند؟

در زمان نوجوانی و جوانی من هیچ امکانی برای آموزش و فراگیری موسیقی وجود نداشت، حتی رادیو هم در خانه نداشتیم و از رادیو مغازه‌ها نوازندگی اساتید بزرگی چون استاد کسایی را گوش و در ذهنم ضبط می‌کردم و شب در خانه آن نت‌ها را تمرین می کردم.

امروزه امکانات زیادی در اختیار جوانان است و موبایل همه کار را برایشان انجام می‌دهد، همچنین امروزه مطلب و کتاب برای یادگیری موسیقی بسیار است و من در کلاسی که دارم حدود 10 کتاب تدریس می‌کنم مانند کتاب‌های استاد پایور و...

جوانان می‌توانند از این آثار استفاده کنند و روز به روز موسیقی اصیل ایرانی را پیش ببرند.

 

موسیقی سنتی و اصیل ایرانی را این روزها چطور ارزیابی می‌کنید؟

این روزها به نظرم موسیقی ایرانی اوضاع خوبی دارد، چرا که در زمان جوانی من نوازندگان کمی داشتیم اما امروز خوشبختانه شاهد گسترش هنر موسیقی در کشور و تعدد نوازندگان هستیم و همین مسئله کیفیت را هم ارتقا می‌دهد.

 

نظرتان درباره نی‌نوازی چیست؟

در زمان من یک نوازنده نی در ایران بود، استاد کسایی اما امروز هزاران نوازنده نی در نقاط مختلف ایران داریم و این اتفاق مرا خشنود می‌کند چرا که در طول 60 سال که مدت چندان زیادی هم نیست این ساز پیشرفت داشته و به نوعی بازارش رونق پیدا کرده است.

 

جشنواره سیمرغ بستری برای تعامل دو حوزه هنر و پزشکی و فرهنگ سلامت است، به نظرتان تا چه اندازه هنر بر ارتقای آگاهی جامعه نسبت به این مقوله تاثیرگذار است؟

یک هنرمند به عقیده من باید ابتدا به سلامت خود از هر نظری توجه کند و سپس به فعالیت هنری بپردازد، هنرمند باید از هر گونه آلودگی دور باشد و به جوانان پیشنهاد می کنم به سلامتی خود بیشتر برسند.

 

در آخر به جوانانی که در آغاز راه هستند چه توصیه‌ای دارید؟

من به جوانان می‌گویم پشتکار درستی داشته باشند، علاقه شرط است اما پشتکار به نظر من مهم‌تر از علاقه است، چون پشتکار آدم را به درجات بالا در هر رشته‌ای می‌رساند.

تاریخ انتشار: ۰۳ آذر، ۱۳۹۸
۰۲:۴۰ - ۹۹/۰۴/۱۹