داغ ترین ها:

اخبار و رویداد ها

news photo

عسگرپور: در بخش فیلم جشنواره «سیمرغ» شاهد استعدادهای خوبی بوده‌ایم/ روند برگزاری سیمرغ امیدوارکننده است

محمدمهدی عسگرپور تاکید کرد در جشنواره سیمرغ شاهد حضور استعدادهای نابی در حوزه فیلمسازی بوده‌ایم.

به گزارش روابط عمومی دهمین جشنواره بین‌المللی سیمرغ، محمدمهدی عسگرپور در این دوره نیز به عنوان دبیر بخش فیلم در این رویداد هنری حضور پیدا کرده است، بخشی که همواره جزو پرمخاطب‌ترین حوزه‌های جشنواره سیمرغ بوده و هست.

به همین بهانه با او درباره جزییات آثار بخش فیلم گفت و گو کرده‌ایم.

محمدمهدی عسگرپور در پاسخ به اینکه سطح و کیفیت فیلم‌های حاضر در جشنواره سیمرغ را چطور ارزیابی می‌کند؟ گفت: ما در جشنواره امسال با تعدادی آثار خوب و باکیفیت رو به رو شدیم و در مقابل تعدادی از فیلم‌ها هم کیفیت قابل توجهی نداشتند. معمولا در جشنواره‌هایی از این دست که تخصصی به موضوعی واحد در حوزه‌های مختلف می‌پردازند و بر حوزه فیلم متمرکز نیستند، طیف گسترده‌ای از مخاطبان شرکت می‌کنند؛ یعنی از کسانی که به واقع فیلمساز هستند گرفته تا افرادی که با موبایل خود به ساده‌ترین شکل فیلمی را تهیه می‌کنند در این رویدادهای هنری حضور دارند.

او ادامه داد: در فیلم‌هایی که برای بخش رقابتی انتخاب شدند، آثار بسیار خوبی حضور دارند، البته در بین صاحبان آثار شاهد حضور مستندسازان و کارگردانان فیلم کوتاه حرفه‌ای هستیم. در مجموع اگر این روال ادامه پیدا کند، به مرور شاهد ارتقای کیفیت هم خواهیم بود.»

او درباره جایگاه جشنواره سیمرغ در فضای فرهنگی و هنری ایران، بیان کرد: ما اساسا نباید جشنواره سیمرغ را با جشنواره‌های تخصصی ملی و بین‌المللی مقایسه کنیم، این جشنواره در محدوده وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی فعالیت می‌کند و به نظرم در این محدوده به خوبی جایگاه خود را پیدا کرده است و این در حالیست که جایگاه این نوع جشنواره‌ها در برخی از وزارتخانه‌ها خالی است، به عنوان مثال جشنواره فیلم دانشجویی که به واقع من نمی‌دانم کدام سازمان یا نهاد متولی برگزاری آن است و این مسئله نشانگر نبود فکر متمرکز و مداوم برای برگزاری این رویداد است.

این سینماگر تاکید کرد: جشنواره سیمرغ تا به امروز به خوبی پیش آمده و اگر ادامه پیدا کند جایگاه مشخص و منحصر به خود را در جامعه پیدا خواهد کرد.

عسگرپور در پاسخ به اینکه موضوع غالب فیلم ها در جشنواره دهم چه بوده است؟ گفت: موضوع عمده آثار فرهنگ سلامت بود و حتی در بخش آزاد هم عمده آثار بر سلامت و بهداشت اجتماعی و فردی از نظر روانی و جسمانی متمرکز بودند.

دبیر بخش فیلم جشنواره سیمرغ درباره حضور فیلم اولی‌ها در جشنواره امسال بیان کرد: بسیاری از شرکت کنندگان فیلم اولی بودند و دبیرخانه جشنواره باید بانک اطلاعاتی از این فیلمسازان ایجاد کند تا در دوره‌های آینده هم بتوان شناخت مناسبی از آن‌ها داشت، چرا که ممکن است فیلمسازی استعداد خوبی داشته باشد اما اثرش در این دوره جشنواره پذیرفته نشده باشد.

عسگرپور در پاسخ به اینکه تا چه اندازه حوزه پزشکی پتانسیل ایجاد پیوند با حوزه فرهنگ و هنر را دارد؟ توضیح داد: اساسا تمام بخش‌هایی که می‌توانیم راجع به آن فکر کنیم، باید پیوندی با حوزه فرهنگ برقرار کنند و سابقه نشان داده است که هر کدام این کار را انجام دادند موفق‌تر شده و رنگ ماندگاری بیشتری پیدا کرده‌اند. متاسفانه در جامعه امروز ما غفلت زیاد شده است، شاید چون در ایران وزارت فرهنگ خلاف بسیاری از کشورها به عنوان یک نهاد مجزا فعالیت می‌کند، سایر سازمان‌ها و نهادها وظیفه فرهنگی خود را از یاد برده‌اند و همه را متوجه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌دانند. به نظرم همه نهادها باید این پیوند فرهنگی را در هر غالبی داشته باشند و به تولید آثار بپردازند.

 

تاریخ انتشار: ۰۳ آذر، ۱۳۹۸
۰۴:۳۴ - ۹۹/۰۴/۱۹