داغ ترین ها:

اخبار و رویداد ها

news photo

غلامرضا طریقی: حفظ کردن شعر از اولین قدم های شاعری است

داور بخش مشاعره سلامت دهمین جشنواره بین المللی سیمرغ معتقد است برگزاری این رقابت ادبی در جشنواره علاوه بر پیوند دانشجویان پزشکی با ادبیات به احیای سنت مشاعره کمک می کند. 

به گزارش روابط عمومی دهمین جشنواره بین المللی سیمرغ، غلامرضا طریقی داور بخش مشاعره سلامت دهمین جشنواره بین المللی سیمرغ با ارزیابی این مسابقه ادبی دانشجویی بیان کرد: برگزاری این رقابت در جشنواره بین المللی سیمرغ از دو منظر مهم است. نخست آن که این جشنواره به عنوان اتفاقی فرهنگی و هنری فرصت گردهمایی حدود 2000 دانشجو را فراهم کرده است. به ویژه در شرایطی که مسابقات دانش آموزی و مشاعره مثل قبل برگزار نمی شود. همچنین همه دانشجویان حاضر در این جشنواره 10 سال آینده قشر پزشکی و پرستاری کشور را تشکیل می دهند. این که آن ها پیش از آن که به طور جدی درگیر مشغله های پزشکی و وارد نظام درمانی شوند به فرهنگ نیز گرایش پیدا و به آن توجه می کنند و ذهن شان متوجه هنر و ادبیات می شود.

وی افزود: متاسفانه امروزه انگار اهالی فرهنگی یک سو ایستاده اند، اهالی اقتصاد، سلامت و... در سویی دیگر. دست کم این رقابت ها باعث می شود افراد هفته ای یک کتاب بخوانند و علاقه شان به ادبیات را جدی تر دنبال کنند.

این شاعر با اشاره به راهکارهایی برای پیوند ادبیات با زندگی روزمره مردم عنوان کرد:حفظ کردن شعر از اولین قدم های شاعری است. همیشه آموزگاران ما این را می گفتند که این کار دو حسن دارد. نخست آنکه ذهن را مشغول چیزی می کند که به آن علاقه دارد و دوم این که افراد را به حوزه ادبیات پیوند می دهد. متاسفانه در شرایطی که جمع های خانوادگی مان را تا حد زیادی از دست داده ایم و ارتباط هایمان به فضای مجازی محدود شده است، مشاعره ادبی باید در چنین فضاهایی دنبال شود.

طریقی همچنین خاطر نشان کرد: برگزاری این مسابقات در مسیر احیای سنت مشاعره است که به حافظه فرهنگی ما کمک می کند و مفاهیم ارزشمند را زنده نگه می دارد. البته من با مشاعره ویترینی مخالفم اما وقتی دانشجویان در طول سال نیز با ما در ارتباط هستند و سوالات شان را در میان می گذارند، یعنی مشاعره جشنواره سیمرغ اتفاقی جدی است و کار خود را پیش برده است.

دهمین جشنواره بین المللی سیمرغ با شعار «سالم زیستن، هنر است» در پنج بخش تئاتر،‌ فیلم، ادبی، ‌هنرهای تجسمی و موسیقی تا 29 آبان ماه به دبیری امیر للگانی در پردیس تئاتر تهران در حال برگزاری است.

 

 

 

تاریخ انتشار: ۰۳ آذر، ۱۳۹۸
۲۰:۵۰ - ۹۹/۱۰/۲۷