داغ ترین ها:

اخبار و رویداد ها

news photo

داور بخش تئاتر دهمین جشنواره بین المللی سیمرغ: تئاتر کاربردی فضای رسمی پزشکی را به هنر پیوند می دهد

مهرداد رایانی مخصوص معتقد است جشنواره بین المللی سیمرغ از تئاتر کاربردی بهره می برد و این گونه نمایش می تواند فضای جدی و رسمی علوم پزشکی را به هنر پیوند دهد.

به گزارش روابط عمومی دهمین جشنواره بین المللی سیمرغ، مهرداد رایانی مخصوص داور بخش تئاتر دهمین جشنواره بین المللی سیمرغ با ابراز خرسندی از حضور در بین دانشجویان و جوانان هنرمند در این جشنواره بیان کرد: وقتی با قشر جوان سر و کار دارید، سعی می کنید مثل آن ها پر انرژی ظاهر شوید. من از سال 76 تاکنون به تدریس تئاتر مشغولهستم. البته چند سالی در مقطع دکترای مطالعات تئاتر درس می خواندم، نمی توانستم تدریس کنم.

وی با اشاره به عمر 120 ساله هنر نمایش در ایران افزود: البته به روایتی می توان گفت بنیان نمایش در ایران به دوران صفویه و زندیه می رسد. همچنین اگر بن مایه های نمایشی نظیر سوگ سیاوش و...را در نظر بگیریم عمر بیشتری هم دارد.

این نویسنده و کارگردان با اشاره به ظهور گونه جدیدی از تئاتر در سال های اخیر عنوان کرد: در ده سال اخیر رشته ای به نام تئاتر کاربردی در دنیا راه اندازی شده است که می گوید چطور می توان از تئاتر برای بیان معضلات اجتماعی، کاریابی و پخش مساله ای در سطح اجتماعی استفاده کرد. خوشبختانه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور به این نوع از تئاتر در جشنواره بین المللی سیمرغ وارد شده است.

وی خاطر نشان کرد:تئاتر کاربردی اینطور می تواند فضای جدی و رسمی علوم پزشکی را به هنر پیوند دهد. فعالیت های تئاتری در یک هفته حضور دانشجویان در این جشنواره به ایجاد گپ و گفت های هنری منجر می شود. این فضا بخشی از ذهنیت و روح هنرمندان و دانشجویان را درگیر خود می کند. جشنواره سیمرغ به سمت تئاتر کاربردی حرکت کرده تا جامعه پزشکی کشور را در بعد فرهنگی و هنری نیز غنی کند و بعد عقلانی و بعد احساسی و شاعرانه هنرجویان را با یکدیگر هماهنگ کند. اتفاقا این موردی است که در طب نیز مورد تاکید است.

رایانی مخصوص همچنین خاطر نشان کرد: اگر پزشکان با روحیه شاد، متفکرانه و زیبایی شناسانه به سراغ درمانبیماران خود بروند و با آن ها مراودات روانشناسانه داشته باشند، قطعا در امر درمان موفق تر ظاهر می شوند.

وی با ارزیابی مطلوب آثار راه یافته به جشنواره توضیح داد: بسیاری از گروه های شرکت کرده در جشنواره، در حد و اندازه های هنرمندان حرفه ای تئاتر ظاهر شده اند. به ویژه در بخش نمایشنامه نویسی که در دوره گذشته وجود داشت، آثار بسیار خوبی به دستمان رسید که من را شگفت زده کرد. قطعا من و همکارانم در مواجهه با این دانشجویان از آن ها در فضاهای تئاتر کمک می گیریم.

دهمین جشنواره بین المللی سیمرغ با شعار «سالم زیستن، هنر است» در پنج بخش تئاتر،‌ فیلم، ادبی، ‌هنرهای تجسمی و موسیقی تا 29 آبان ماه در پردیس تئاتر تهران در حال برگزاری است.

                                                                                                  

تاریخ انتشار: ۲۸ آبان، ۱۳۹۸
۱۵:۱۱ - ۹۹/۰۹/۱۰