داغ ترین ها:

اخبار و رویداد ها

news photo

داور بخش گروه‌نوازی و سرود جشنواره بین‌المللی سیمرغ؛ هنر مسیر کاری بسیاری از بزرگان را تغییر داده است

قاسم رحیم‌زاده داور بخش گروه‌نوازی و سرود دهمین جشنواره بین‌المللی سیمرغ معتقد است به واسطه استعدایابی و تربیت دانشجویان در رشته‌های مختلف هنر می‌توان مسیر حرفه‌ای و کاری آن‌ها را نیز تغییر داد و چهره‌های ماندگاری را به تاریخ هنر معرفی کرد.

به گزارش روابط عمومی دهمین جشنواره بین المللی سیمرغ؛ او همچنین بیان کرد، جشنواره بین‌المللی سیمرغ ظرفیت‌های زیادی نسبت به جشنواره‌های دیگر موسیقی حتی فجر برای حمایت از استعدادهای جوان دارد. ما از استعداهایی که در این جشنواره کشف و شناسایی شدند، شگفت‌زده شدیم.

وی درباره معیارهای داوری در این بخش‌ها توضیح داد، ما همه المان‌هایی که برای گروه‌نوازی و گروه کر لازم است از آداب صحنه، دینامیک، کوک، هماهنگی بین رهبر و اعضای را در داوری در نظر گرفتیم و از هیچ یک از سخت‌گیری‌هایمان صرف نظر نکردیم. نکته جالب توجه در حضور باکیفیت‌تر شهرهایی غیر از تهران در هر دو بخش گروه‌نوازی و سرود و کر بود. دانشجویان رشته‌های پزشکی به قدری مشغولیت دارند که شاید کمتر تصور شود که انقدر دقیق و ظریف به هنر بپردازند اما اگر بتوان استعدادهایی را در رشته‌های هنری مختلف شناسایی و برای آن‌ها سرمایه‌گذاری کرد تا مسیر حرفه‌ای شان به طور کلی به سمت هنر تغییر پیدا کند، اقدامی بسیار مفید و موثر انجام شده است.

این داور با همچنین گفت، در میان اساتید و بزرگان موسیقی هم افراد بسیاری بوده‌اند که از سایر رشته‌ها به هنر گرایش یافته و در تاریخ هنر ماندگار شده‌اند.

رحیم زاده در پاسخ به این سوال که آیا به واسطه چنین جشنواره‌هایی می‌توان سنت سرودخوانی را در مدارس و فضاهای آموزشی احیا کرد، گفت: اگر بخواهیم سرود را به معنای قدیمی خود احیا کنیم شاید چندان حرفه‌ای نباشد اما می‌توان بایدها و نبایدهای حرفه‌ای یک گروه کر را از دوران مدرسه به بچه‌ها آموزش داد و به اشاعه موسیقی ایرانی و در عین حال حرفه‌ای پرداخت.

این داور و مدرس موسیقی در پایان درباره روند برگزاری جشنواره بین‌المللی سیمرغ نیز عنوان کرد: جشنواره بین‌المللی سیمرغ جشنواره‌ای بسیار عالی است و امیدوارم بتوانم در دوره‌های بعدی نیز با این جشنواره همراه باشم و کیفیت آثار نیز ارتقا یابد.

تاریخ انتشار: ۰۵ آذر، ۱۳۹۸
۱۳:۱۰ - ۹۹/۰۷/۰۲