داغ ترین ها:

اخبار و رویداد ها

news photo

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی شاهرود مطرح کرد؛ جشنواره سیمرغ تأثیر مثبت بر سلامت روان دانشجویان دارد/ فعالیت هنری نیاز امروز جامعه کرونا زده

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی شاهرود گفت: جشنواره بین‌المللی سیمرغ به دلیل دارا بودن جاذبه‌های بسیار و نیز ایجاد فضایی مفرح برای رقابت سالم در بین دانشجویان علوم پزشکی، می‌تواند برای حفظ و بهبود سلامت روان آنان کمک کننده باشد.

دکتر سید شاهرخ آقایان، با اشاره به شعار "هرخانه یک پایگاه سلامت" در یازدهمین جشنواره بین‌المللی سیمرغ، اظهار داشت: انتخاب این شعار برای بزرگترین رویداد فرهنگی و هنری وزارت بهداشت نشان از اهمیت توجه به فرهنگ سلامت در بین خانواده ها است.

وی با بیان اینکه شیوع ویروس کرونا سبب پررنگ‌تر شدن موضوع بهداشت و سلامت در خانواده ها شد، افزود: این ویروس در مدت کوتاهی توانست سبک زندگی مردم را تغییر دهد و ثابت کرد سلامتی نخستین اولویت زندگی افراد است.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی اضافه کرد: در این مدت سرمایه گذاری و هزینه‌های بسیاری برای حفظ سلامت جسمی جامعه شد اما موضوعی که هنوز نیازمند توجه بیشتر است، توجه به بعد معنوی و سلامت روان است که به دلیل کاهش چشمگیر روابط اجتماعی در معرض خطر قرار گرفته است.

در این مدت سرمایه گذاری و هزینه‌های بسیاری برای حفظ سلامت جسمی جامعه شد اما موضوعی که هنوز نیازمند توجه بیشتر است، توجه به بعد معنوی و سلامت روان است که به دلیل کاهش چشمگیر روابط اجتماعی در معرض خطر قرار گرفته است.

آقایان به نقش هنر بر بهبود سلامت روان اشاره و تصریح کرد: هنر از دیرباز ابزاری برای ارتقاء و تعالی روح در بین جوامع مختلف بوده است و امروزه نیز هنردرمانی راهکاری است که برخی از روان‌درمانگران برای بهبود سلامتی مراجعه کنندگان خود در نظر می‌گیرند.

وی انجام فعالیت‌های هنری را نیاز امروز جامعه به ویژه در شرایط کرونایی عنوان کرد و گفت: می‌توان با کمترین سرمایه‌گذاری در این بخش شاهد بیشترین بازدهی بود چرا که هنر علاوه بر اینکه می‌تواند بر شخص هنرمند و تخلیه هیجانات روانی وی موثر باشد، حس تحسین و لذت تماشای اثر هنری را نیز در بین مخاطبان خود برمی‌انگیزد.

جشنواره سیمرغ فرصتی برای رفع خستگی دانشجویان علوم پزشکی و کادر درمان

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی شاهرود در ادامه بیان کرد: با توجه به خستگی چند ماهه کادر درمان به عنوان مدافعان خط مقدم مبارزه با کرونا، جشنواره سیمرغ می تواند فرصت مناسبی برای ایجاد هیجان و رفع خستگی این عزیزان و همچنین دانشجویان علوم پزشکی باشد و از آنجایی که امسال امکان شرکت در این رویداد برای عموم نیز فراهم شده است، تأثیر این جشنواره در صورت استقبال در سطح ملی نیز در آینده قابل مشاهده خواهد بود.

آقایان تحقق این امر را نیازمند انجام تبلیغات گسترده برای معرفی جشنواره به دیگر شهروندان دانست و ابراز کرد: از این رو علاوه بر بخش دانشجویی و کارکنان، امسال سفیرانی نیز از خانواده علوم پزشکی شاهرود و به خصوص افرادی که دارای تخصص در یکی از رشته‌های هنری هستند، برای معرفی جشنواره سیمرغ به عموم مردم معرفی شدند و این کار به صورت وسیع در سطح فضای مجازی شهرستان شاهرود در حال انجام است.

وی ابراز امیدواری کرد سیمرغ یازدهم با استقبال خوبی از سوی خانواده بزرگ وزارت بهداشت و همچنین عموم جامعه همراه باشد.

بر اساس اعلام دبیرخانه دائمی جشنواره، مهلت ثبت نام و ارسال آثار به این جشنواره از تاریخ اول مهرماه آغاز و تا یکم دی ماه ۱۳۹۹ ادامه خواهد داشت.

این جشنواره در چهار بخش «بخش آزاد» ویژه دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی وزارت بهداشت، «بخش ملی با موضوع فرهنگ سلامت» ویژه عموم مردم، «بخش بین‌الملل با موضوع فرهنگ سلامت» ویژه شرکت‌کنندگان سراسر جهان برگزار می‌شود. همچنین  در راستای قدردانی از تلاش‌های کادر بهداشت و درمان کشور که سلامتی خود را وقف مبارزه با ویروس کرونا کرده‌اند با نظر هیئت داوران، به بهترین اثر در چهار رشته فیلم کوتاه، مستند، پوستر و عکس که تصویرگر این روایت هستند، تندیس و جایزه ویژه جشنواره با عنوان «مدافعان سلامت» اهدا می‌شود.

جشنواره یازدهم با شعار "هر خانه، یک پایگاه سلامت" تلاش دارد سبک زندگی سالم را که هدف و غایت نهایی بعثت همه انبیاء و اولیا الهی است در جامعه ترویج کند.

تاریخ انتشار: ۱۹ آذر، ۱۳۹۹
۲۱:۱۴ - ۹۹/۱۰/۲۷