داغ ترین ها:

اخبار و رویداد ها

news photo

ثبت بیش از 38 هزار اثر / مشارکت کم‌نظیر در سال کرونایی

 

مهلت ثبت نام و ثبت اثر برای شرکت در یازدهمین جشنواره بین‌المللی سیمرغ که توسط معاونت دانشجویی و فرهنگی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و با شعار هر خانه یک پایگاه برگزار می‌شود، پایان یافت.

دکتر حسن زائری‌لطف مدیرکل فرهنگی وزارت بهداشت، ضمن تقدیر از استقبال کم نظیر علاقه مندان به جشنواره بین المللی سیمرغ افزود: مجموع کل آثار ثبت شده در جشنواره 38894 اثر بود که از این میان تعداد 4142 اثر در بخش بین‌الملل، 13150 اثر در بخش ملی و 21602 اثر در بخش دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی به ثبت رسیده است.

همچنین در بخش بین‌الملل این جشنواره  بیش از 2000 شرکت کننده  از 116 کشور مختلف شرکت کرده و تعداد 2233 فیلم کوتاه، 759 فیلم مستند، 500 پویانمایی و 650 پوستر به ثبت رساندند.

 

زائری‌لطف با اشاره به اهمیت محورهای اعلام شده در جشنواره تصریح کرد: محورهای اعلام شده در فراخوان جشنواره با استعلام از بخش‌های مختلف وزارت بهداشت انجام و با هدف استفاده از خروجی آثار جشنواره سیمرغ در جهت ترویج فرهنگ سلامت، اعلام شد.

مدیر کل فرهنگی وزارت بهداشت، خروجی جشنواره بین‌المللی سیمرغ را روشن نگه داشتن چراغ فعالیت‌های فرهنگی بین دانشجویان و دانشگاه‌ها در دوران کرونا برشمرد و گفت: در شرایط کرونا با توجه به وضعیت پیش آمده در دانشگاه‌ها، جشنواره بین‌المللی سیمرغ با هدف ایجاد شور، نشاط، حرکت و پویایی در دانشگاه‌های علوم پزشکی فراخوان داد و خوشبختانه شاهد تولید آثار بسیار خوبی در رشته‌های مختلف و همچنین با رعایت پروتکل‌های اعلامی از سوی معاونت در دانشگاه‌ها بودیم.

وی اعلام کرد تعداد کل کاربران شرکت کننده در جشنواره بدون احتساب رشته‌های گروهی، 16953 نفر و با احتساب رشته‌های فردی و گروهی بیش از 30 هزار نفر بوده است. زائری‌لطف با بیان اینکه در سال 99 که یازدهمین جشنواره بین‌المللی سیمرغ برگزار شد، پاندمی کرونا شایع شده بود و ما در طول این سال تعطیلی بزرگی را تجربه کردیم ولی با این حال این میزان مشارکت نشان از اهمیت فعالیت‌های فرهنگی در بین دانشگاهیان بوده است.

زائری‌لطف با قدردانی از مسئولان دبیرخانه‌های دانشگاهی که در شرایط سخت کرونا به هماهنگی با دانشجویان و جمع‌آوری آثار مشغول هستند اعلام کرد: از نظر تعداد آثار ثبت شده در هر دانشگاه، دانشگاه‌های علوم‌پزشکی تبریز با ثبت 6014 اثر پیشتاز و دانشگاه‌های علوم پزشکی کرمانشاه با 5801 اثر و کرمان با  2633 اثر در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

وی در رابطه با اضافه شدن بخش ملی در جشنواره یازدهم افزود: بخش ملی با هدف ترویج فرهنگ سلامت، تقویت فضای پر نشاط و انگیزه فرهنگی و هنری در عموم مردم جامعه و جلب توجه به مسائل مهم نظام سلامت در کشور اضافه شد.

زائری لطف با اشاره به برگزاری کارگاه‌های ادبی در 4 قالب افزود: دبیرخانه دائم جشنواره بین‌المللی سیمرغ، به مناسبت روز دانشجو، و برای اولین بار در ادوار مختلف جشنواره، دوره عمومی بخش ادبی را در قالب 4 دوره با عناوین داستان کوتاه، شعر طنز، شعر کلاسیک و شعر نو برگزار کرد که با استقبال بیش از 1000 نفر از دانشگاهیان مواجه شد.

وی در پایان تصریح کرد: امسال 38894 اثر به یازدهمین جشنواره بین‌المللی سیمرغ ارسال شده است و هیئت داوران از بین این آثار بهترین‌ها را انتخاب خواهند کرد. ارسال این تعداد اثر نشان از اهمیت والای جشنواره درمیان دانشگاهیان و تلاش شبانه‌روزی و جهادگرانه مسئولان دبیرخانه‌های دانشگاهی جشنواره دارد. همچنین درخصوص زمان نهایی برگزاری جشنواره با توجه به اطلاعیه‌های ستاد ملی مقابله با کرونا و شرایط پاندمی در کشور تصمیم‌گیری خواهد شد.

گفتنی است؛ یازدهمین جشنواره بین المللی سیمرغ با شعار "هر خانه، یک پایگاه سلامت" در پنج بخش تئاتر،‌ فیلم، ادبی، ‌هنرهای تجسمی و موسیقی، برگزار خواهد شد.

 

 

تاریخ انتشار: -۱۰۹ فروردین، -۶۲۱
۰۹:۱۳ - ۰/۰۶/۲۷