داغ ترین ها:

اخبار و رویداد ها

news photo

برگزیدگان جشنواره فرهنگی می‌توانند وارد فضای حرفه‌ای شوند

مدیر پردیس تئاتر تهران گفت: برگزیدگان جشنواره فرهنگی به دلیل استعداد و ظرفیت کارهایشان می‌توانند وارد فضای حرفه‌ای شوند.

الناز نعمتی: شهرام کرمی کارگردان و مدرس تئاتر یکی از داوران بخش تئاتر سال گذشته جشنواره فرهنگی وزارت بهداشت بود. این استاد دانشگاه معتقد است کیفیت آثار دانشجویان در بخش تئاتر مورد قبول بوده و حتی برخی اجراها قابلیت اجرای عمومی را داشته‌اند. مدیر پردیس تئاتر تهران باور دارد که هنر، فوق برنامه‌ای جذاب و ضروری برای دانشجویان پزشکی است.

به عنوان یکی از داوران بخش تئاتر هفتمین جشنواره فرهنگی وزارت بهداشت، آثاری که در این بخش اجرا شدند را از نظر کیفی چطور ارزیابی می‌کنید؟
شهرام کرمی: اینکه دانشجویان رشته های پزشکی و غیر هنری در زمینه تئاتر فعالیت کنند برایم بسیار جالب توجه بود. این موضوع کمک می‌کند ارزش هنر در بین قشر باسواد و تحصیل کرده درک شده و گسترش پیدا کند. از این جهت بسیار ضروری بنظر می‌رسد که از جشنواره هایی نظیر جشنواره فرهنگی وزارت بهداشت حمایت شود. آثار به نمایش درآمده در حوزه تئاتر تا حدی مقبول بود. اینکه می‌گویم تا حدی مقبول به این جهت است که نمی توان از دانشجویان رشته های پزشکی انتظار داشت فعالیت حرفه ای انجام داده و تئاترهایی با کیفیت بالا اجرا کنند.

این عزیزان تنها بر اساس علاقه به این سمت می‌آیند و دلی کار می‌کنند. پس آثار این دانشجویان باید به تناسب رشته و میزان تجربه هنری شان سنجیده شود. اغلب نمایش‌ها حائز ویژگی های تجربی و جنبه های آموزشی بودند. اما این موضوع باعث نشده بود تنوع موضوعی در بین آثار از بین برود ودر بین آثار تنوع مضمونی خوبی دیده می‌شد . بخصوص نمایش هایی که مشاور هنری حرفه ای و باتجربه داشتند، بهتر از سایر آثار بودند. البته برخی از گروه ها هم صرفا بر اساس مشاهدات خودشان از دنیای تئاتر بسنده کرده و نمایش های آماتوری اجرا کردند که کیفیت لازم را نداشتند و طبعا مخاطب را جذب نمی‌کردند.

به نظر شما گروه هایی که کارشان بهتر از بقیه بود می‌توانند در حوزه تئاتر به صورت حرفه ای ادامه فعالیت داشته باشند؟
سال گذشته شاهد اجراهای خوبی بودیم که خبر از استعدادهایی درخشان در زمینه تئاتر داشت. بخصوص در بخش بازیگری این نکته خیلی بارز بود که باعث خوشحالی شد. من مطمئنم اگر این عزیزان وارد دنیای حرفه ای تئاتر شوند موفق خواهند بود.

اگر این افراد مستعد از شما به عنوان مشاور دعوت کنند پاسختان چه خواهد بود؟
با کمال میل می پذیرم. کار من تئاتر است و جدا از اینکه این هنر را شغل خود می‌دانم به آن عشق می ورزم. نه تنها من که بی شک دوستان دیگری که در زمینه تئاتر فعال هستند و تجربه کسب کرده اند از این موضوع استقبال می‌کنند چرا که تدریس آموخته های هنری خود برای هنرمند ارزشمند بوده و وی این حس را دارد که دست به آفرینش هنری زده است.
 
فکر می‌کنید جشنواره فرهنگی وزارت بهداشت تا چه حد توانسته به اهداف مورد نظرش در زمینه آشنا کردن دانشجویان رشته های پزشکی با دنیای هنر موفق باشد؟
برگزاری این جشنواره اتفاقی فرخنده است و فوق برنامه ای بسیار عالی، خاص و آموزنده برای دانشجویان این رشته یعنی رشته های پزشکی محسوب می‌شود. قرار نیست دانشجویان در طول دوران تحصیل تنها به کسب علم کفایت کنند و بهتر است در کنار آموختن علم به هنر و ورزش هم توجه شود. در همه جای دنیا هنر برای دانشجویان غیر هنری یک فوق برنامه خوب محسوب شده و مسئولان دانشگاه ها دانشجویان را به سمت این فوق برنامه مفرح تشویق می‌کنند. سوق دادن دانشجویان رشته های غیر هنری به سمت هنر باعث می‌شود روحیه این دانشجویان با فضای هنر تلطیف شود.

آیا تئاترهای دانشجویی که در جشنواره فرهنگی وزارت بهداشت اجرا شدند امکان و قابلیت اجرای عمومی را دارند؟
بعض ازآثار صددرصد این قابلیت را دارند که برای عموم مردم اجرا شوند. خوشبختانه دانشکده های علوم پزشکی دارای آمفی تئاترهای مناسب هستند که زمینه را برای این مورد فراهم می‌کند. می دانم برخی از این آثار حتی اجراهایی هم داشته اند. آثاری که دارای ارزش هنری هستند حتما باید اجرای عمومی شوند و برایشان بلیت فروشی کرد.

پرداختن به موضوع «سلامت» در آثار چقدر غیرمستقیم و موثر بود؟
آنچه در فرهنگ و هنر اهمیت دارد این است که به صورت مستقیم به سراغ سوژه ها و موضوعات نرویم و سعی داشته باشیم همه چیز را از زاویه ای هنرمندانه و غیر مستقیم بیان کنیم. در آثار تئاتری نیز، دانشجویان سعی کرده بودند به حوزه سلامت نزدیک شوند و از جنبه های انسانی این موضوع را بررسی کنند که برایم من به عنوان داور جذاب بود و حائر اهمیت بود.

تاریخ انتشار: ۰۷ اسفند، ۱۳۹۵
۰۳:۴۳ - ۹۹/۰۱/۱۶