داغ ترین ها:

اخبار و رویداد ها

news photo

رقابت هنری در جامعه پزشکی نشاط و انگیزه ایجاد می‌کند

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی ایجاد انگیزه و نشاط در میان دانشجویان پزشکی را یکی از مهمترین دستاوردهای جشنواره «فرهنگی» می‌داند.

دکتر بهروز بنیادی نماینده مردم کاشمر، خلیل آباد و بردسکن در مجلس شورای اسلامی به ستاد خبری جشنواره فرهنگی گفت: در کشور ما خوشبختانه وضعیت فرهنگ و سلامت رو به رشد است.اما نباید فراموش کرد که این موضوع نیازمند پویایی است زیرا هر روز اتفاق جدیدی می‌افتد که باید همگام با آن حرکت کرد.

او با اشاره به این که چه در سلامت بزرگسالان و چه کودکان، گام‌های مثبتی برداشته شده، گفت: هنوز مواردی وجود دارد که باید بیشتر به آنها تاکید شود که به عنوان مثال یکی از این موارد، مصرف دارو است. متاسفانه گاهی می‌بینیم سرانه مصرف دارو در کشور بیشتر از استاندارد است یا برخی افراد خودسرانه دارو مصرف می‌کنند، داروها را در خانه به مدت طولانی نگهداری می‌کنند و در موارد مشابه آنچه تجویز شده مصرف می‌کنند که همه اینها ممکن است عواقب ناگواری داشته باشد.

این نماینده مجلس افزود: یکی دیگر از مواردی که لازم است درباره آن فرهنگ‌سازی شود، طب سنتی است. متاسفانه بسیاری از افراد خرافات را با طب سنتی اشتباه می‌گیرند، به افراد غیرمعتبر که داروهای گیاهی تجویز می‌کنند مراجعه می‌کنند و با این کار، بیماری‌شان تشدید می‌شود و گاهی آنقدر دیر به پزشک متخصص مراجعه می‌کنند که دیگر کار از کار گذشته است. برای مقابله با این موضوع باید در قالب تولیدات فرهنگی به مردم یادآور شد که اگر می‌خواهند از طب سنتی استفاده کنند، حتما به افراد معتبر و شناخته شده مراجعه کنند.

دکتر بنیادی ادامه داد: این موارد را می‌توان در قالب‌های مختلف مثل نقاشی، کاریکاتور، انیمیشن، سینما، شعر و ... به مردم عرضه کرد. بیشتر این برنامه‌های مربوط با حوزه سلامت، علمی هستند و شاید همه مردم حوصله دقت به مباحث علمی را نداشته باشند اما هنر، زبانی است که از طریق آن می‌توان اطلاعات پزشکی و علمی لازم را به مردم ارائه کرد.

او با اشاره به لزوم توجه به سلامت روحی و روانی نیز گفت: بسیاری از مسائلی که به آسیب‌های اجتماعی منجر می‌شود ناشی از نبود سلامت روان است که متاسفانه به دلیل مواردی مانند انگ اجتماعی یا هزینه‌های مراجعه به متخصص، به این موارد کمتر از سلامت جسمی توجه می‌شود.

بنیادی تاکید کرد: در شرایطی که در معرض انواع آلودگی صوتی، آلودگی بصری، هجمه‌های فضای مجازی و شبکه‌های ماهواره‌ای هستیم، سلامت روحی و روانی در معرض آسیب است. بنابراین باید به این موارد توجه شود. خوشبختانه در طرح تحول سلامت به این مسائل هم پرداخته شده اما لازم است تولیدات هنری هم برای ارائه هشدارهای لازم نسبت به مراقبت افراد در برابر این هجمه‌ها به آنها ارائه شود.

این نماینده مجلس درباره حضور دانشجوها در رقابت فرهنگی وزارت بهداشت اشاره کرد: دانشجوها به عنوان نخبگان فرهنگی جامعه و کسانی که اهل مطالعه هستند و با پیشرفته‌ترین علوم روز در ارتباط هستند، می‌توانند نظرات قابل قبولی داشته باشند که مورد قبول جامعه قرار بگیرد.

او اضافه کرد: اگر بین دانشجویان علوم پزشکی این رقابت هنری وجود داشته باشد اتفاق بسیار خوبی است. فرهنگ سلامت زیستن در خود آنها هم بیشتر نهادینه می‌شود و از طریق رفتار استاندارد و سلامت، می‌توانند مبلغ خوبی برای انجام رفتارهای درست سالم زیستن باشند. جشنواره «فرهنگی» این فرصت را به دانشجویان پزشکی می‌دهد تا در یک فضای رقابتی و هنری، خود نیز با مفهوم سلامت و سالم زیستن بیشتر آشنا شوند.

تاریخ انتشار: ۱۳ اسفند، ۱۳۹۵
۰۴:۰۹ - ۹۹/۰۴/۱۷