داغ ترین ها:

اخبار و رویداد ها

news photo

حضور پررنگ دانشجویان امتیاز جشنواره فرهنگی است

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: حضور پررنگ جوانان در جشنواره فرهنگی، انتقال دانش سلامت به جامعه را تسهیل می‌کند.

دکتر احمد همتی نماینده مردم سمنان، مهدیشهر و سرخه در مجلس شورای اسلامی با بیان این که در تمام دنیا هم زیربنا را بر فرهنگ می‌گذارند به ستاد خبری هشتمین جشنواره فرهنگی وزارت بهداشت گفت: اگر نتوانیم فرهنگ مناسب در هر زمینه‌ای را به وجود بیاوریم، هر قدر هم هزینه کنیم نمی‌توانیم به نتیجه دلخواه دست پیدا کنیم.

او درباره ارتباط فرهنگ و سلامت گفت: لازم است عوامل مشترک بین این دو مقوله را شناسایی کرده و به آنها بپردازیم. جشنواره فرهنگی فرصت مناسبی است که این عوامل مشترک شناخته شود، به چالش‌های مرتبط با آن پرداخته شود و در جهت رفع نواقص و کاستی‌ها گام برداشته شود.

همتی افزود: این کار البته بلندمدت، دقیق و علمی است و نباید انتظار داشته باشیم که یک شبه و با یک یا دو دوره جشنواره، فرهنگ سازی عمیق و اصولی انجام شود. اگر بخواهیم این کارها نتیجه داشته باشد، باید منتظر باشیم تولیدات هنری به دست مردم برسد و با تکرار، در ذهن آنها نهادینه شود.

این نماینده مجلس گفت: مواردی که باید به آن پرداخته شود بسیار زیاد است، از مواد غذایی گرفته تا ورزش، امکانات پزشکی و پیراپزشکی، فرهنگ استفاده از داروها، فرهنگ روابط اجتماعی و ... همه و همه مواردی است که باید در این تولیدات هنری به آنها پرداخته شود.

همتی ضمن استقبال از این که چنین جشنواره‌ای با مشارکت دانشجویان رشته‌های مختلف برگزار می‌شود، گفت: این کار بسیار عالی است، دانشجویان اطلاعات به روز دارند، آنها با خواندن تازه‌ترین تحقیقات در هر رشته‌ای که هستند، این امکان را به وجود می‌آورند که این دانش روز، به مردم منتقل شود.

او تاکید کرد: هم حضور فیزیکی دانشجویان در همایش‌های مختلف می‌تواند به تبادل دانش بین آنها منجر شود و هم توانایی آنها در حوزه‌های نرم‌افزاری و تکنولوژی می‌تواند به بهداشت و درمان مردم کشور کمک کند و بازوهای اجرایی سازمان‌ها و نهادهای مختلف محسوب شوند.

این عضو کمیسیون بهداشت با اشاره به این که لازم است فرهنگ سازی از دوران دانش آموزی آغاز شود، گفت: همانطور که اشاره کردم فرهنگ مقوله‌ای نیست که یک شبه به وجود بیاید بلکه به زمان احتیاج دارد، بنابراین اگر از آموزش و پرورش کمک گرفته شود و تعامل بین مسئولان آموزش و پرورش و مربیان مدارس با وزارت بهداشت و کادر درمانی انجام شود، نتایج مطلوبی به دست می‌آید.

دکتر همتی افزود: دانشجوها می‌توانند با همین آثار هنری، به عنوان واسط بین بخش پزشکی و بخش آموزش واقع شوند و با ارائه تولیدات متناسب با سنین مختلف مخصوصا نوجوانان که نیازهای آموزشی بیشتری دارند، در حفظ سلامت آنها و گذر به سلامت از این دوران کمک کنند.

او همچنین تاکید کرد: سه محور در توسعه هر کشور، امنیت، آموزش و سلامت است. اینها مواردی است که باید جدی گرفته شوند و به آنها اولویت داده شود. اگر بخواهیم در محورهای دیگر موفق باشیم، نیازمند این هستیم که این سه مولفه به خوبی رعایت شود.

دکتر همتی در پیشنهادی برای جشنواره فرهنگی وزارت بهداشت گفت: امیدوارم در این جشنواره مطالبی که ارائه می‌شود مستند و علمی باشد و در عین حال از ویژگی‌های هنری برخوردار باشد تا با داشتن هر دو عنصر علمی و هنری، هم برای مردم جذابیت داشته باشد و هم به آنها اطلاعات علمی کافی بدهد.  اگر هر کدام از این موارد وجود نداشته باشد، نمی‌تواند اثربخشی کافی داشته باشد.

تاریخ انتشار: ۱۸ اسفند، ۱۳۹۵
۰۳:۵۰ - ۹۹/۰۴/۱۷