داغ ترین ها:

اخبار و رویداد ها

news photo

وجه رقابتی جشنواره فرهنگی جدی گرفته شود

کارگردان فیلم «او» تقویت وجه رقابتی در جشنواره فرهنگی وزارت بهداشت را عامل ایجاد انگیزه در جوانان می‌داند.

رهبر قنبری کارگردان، مستندساز، نویسنده و تدوینگر کارش را با ساخت فیلم کوتاه آغاز کرد و تا به حال پنج فیلم بلند سینمایی کارگردانی کرده است. قنبری سال گذشته داور بخش فیلم کوتاه، مستند و نماهنگ جشنواره فرهنگی وزارت بهداشت بود. او می‌گوید بین آثار شرکت کننده کارهای درخشان و استعدادهای خوبی دیده است.

آثار دانشجویان در بخش فیلم کوتاه و مستند و نماهنگ هفتمین جشنواره فرهنگی را از نظر کیفی چطور ارزیابی می‌کنید؟ 
رهبر قنبری: کارهای خوبی در جشنواره دیدم و برایم شگفت آور بود. البته در بخش‌هایی انتظار نگاه جدی‌تری را داشتم مثلا در بخش مستند و در بخش‌های فنی و تخصصی مرتبط با این حوزه سینمایی توقع تلاش بیشتری داشتم. نگاه جدی مستلزم دوره ای آموزشی برای دانشجویان است و حتی من به معاون آقای وزیر پیشنهاد دادم شیوه مستند سازی را به دانشجویان علاقمند آموزش دهم. بخش داستانی اما به نسبت خیلی بهتر بود و همانطور که اشاره کردم برخی آثار برایم ذوق آور بود.

فکر می‌کنید ماهیت جشنواره فرهنگی وزارت بهداشت چقدر به این هدف که دانشجویان رشته های مرتبط با پزشکی با دنیای هنر مانوس شوند کمک می‌کند؟
من قضیه را کمی متفاوت می بینم. آنچه اهمیت دارد کاربرد موضوع‌های مربوط به پزشکی در آثار این دانشجویان است. یعنی این دوستان باید از اطلاعات و دانش خود در جهت آگاه سازی جامعه به زبان هنر استفاده کنند. فیلم و سینما رسانه هستند و وسیله ای برای پیام رسانی و آگاهی بخشی و در این جشنواره هدف این است که با استفاده از هنر و با استفاده از استعداد دانشجویان این رشته‌ها به مردم اطلاع‌رسانی شود.
 
اگر بخواهید یک توصیه تخصصی به دانشجویان داشته باشید، به چه موضوعی اشاره می‌کنید؟
بهتر است دانشجویان بیشتر و عمیق‌تر در مورد کاربرد مفاهیم و مضامین پزشکی در آثارشان فکر کنند. اینکه یک دانشجوی رشته پزشکی به فیلمسازی علاقه‌مند باشد و فیلمی تجاری بسازد هیچ ایرادی ندارد ولی این دانشجو باید از طریق وزارت ارشاد، بنیاد فارابی و تلویزیون اقدام به ساخت چنین آثاری کند. ولی وقتی از طریق وزارت بهداشت اقدام به فیلمسازی می‌کند هدف چیز دیگری است و باید در همان راستا باشد.

بین فیلمسازان استعداد ویژه ای هم دیده می‌شد؟ استعدادی که بتوان به آینده اش در زمینه فیلمسازی امید داشت.
بله، تعدادی از آثار خیلی خوب بودند و نشانگر استعداد و حتی نبوغ فیلمسازان بودند. اما حتی همین کارگردان ها نیاز به آموزش دارند. من این استعدادها را به دانه‌های مرغوب میوه‌ها تعبیر می‌کنم. این بذرها تا در شرایط مطلوب کاشته نشوند به نهال و درخت تبدیل نخواهند شد.
 
جشنواره فرهنگی وزارت بهداشت تا چه حد در معرفی و حمایت از استعدادهای جوان در زمینه‌های مختلف هنری موفق بوده؟
جشنواره فرهنگی فضای خوبی دارد، اما باید از حواشی آن کم شود و نگاهی هدفمند را دنبال کند. برای مثال در مورد اهدای جوایز به نظر می‌رسید به همه جایزه داده می‌شد. این دیگر بیشتر شبیه جشن می‌شود تا جشنواره. باید حس رقابتی بودن جشنواره حفظ شود و تنها به آثار برتر جایزه تعلق بگیرد تا مشخص شود چه کسانی موفق‌تر و علاقهمندتر بوده‌اند. اگر به همه شرکت کنندگان جایزه داده شود حالت تشویق نخواهد داشت و اینطور به نظر می‌رسد که همه باید هدیه دریافت کنند چون اثری را تولید کرده اند در حالی که باید جایزه به کسی داده شود که کار بهتری ارائه کرده و زحمت بیشتری کشیده و مستعدتر است. من آقای هاشمی وزیر محترم وزارت بهداشت را خیلی دوست دارم و به ایشان عرض کردم که کاش شما وزیر ارشاد بودید. حیف است وقتی چنین وزیر شایسته‌ای در یک وزارتخانه مشغول به کار است دیگران از حضور ایشان بهره کافی را نبرند. جشنواره فرهنگی وزارت بهداشت هم باید از ایشان و حضور ارزشمندشان در جایگاه پزشکی و مدیریت بهره ببرد

تاریخ انتشار: ۳۰ اسفند، ۱۳۹۵
۰۴:۳۶ - ۹۹/۰۴/۱۷