داغ ترین ها:

اخبار و رویداد ها

news photo

جشنواره فرهنگی، اخلاق پزشکی را ترویج کند

سیامک مره‌صدق عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت: جشنواره فرهنگی وزارت بهداشت فرصت مناسبی است که با خلق آثار هنری، بر ترویج اخلاق پزشکی تاکید شود.

مره صدق با استقبال از برگزاری جشنواره فرهنگی وزارت بهداشت به ستاد خبری این رویداد گفت: نحوه آموزش سلامت به دانشجویان رشته پزشکی و مردم، نیازمند یک نگرش جامع، عدالت‌محورتر و ملی‌تر است. جشنواره فرهنگی وزارت بهداشت، می‌تواند زمینه تحقق این موضوع را فراهم کند.

او با بیان این که به طور کلی باید کل دانشجویان با فرهنگ سلامت آشنا شوند، گفت: دانشجویان علوم پزشکی لازم است با مهارت‌های بالینی آشناتر باشند تا بتوانند ارتباط بهتری با مردم برقرار کنند و شاهد این موضوع نباشیم که برخی از اقشار مرتبط با جامعه سلامت مانند برخی پزشکان، خودشان را از بدنه مردم جدا بدانند.

نماینده کلیمیان در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: پزشکان نباید خود را از مردم متمایز بدانند و این خیلی مهم است که پایه چنین تفکری که ممکن است در ناخودآگاه آنها وجود داشته باشد، از دوران دانشجویی گذاشته می‌شود. بنابراین اگر با چنین جشنواره‌های فرهنگی، اقدامی برای پررنگ کردن اخلاق پزشکی انجام شود، بسیار مفید و موثر خواهد بود.

مره‌صدق درباره دخیل کردن دانشجویان در عرصه فرهنگ سلامت گفت: به اندازه علم پزشکی، توجه به جنبه‌های فرهنگی این علم اهمیت دارد و این که دانشجویان وارد کار شوند، می‌تواند آنها را برای آینده با فرهنگ صحیح رشد دهد.

این نماینده مجلس افزود: تغییر فرهنگ در حوزه‌های پیشگیری باید انجام شود، تمام تاکید بر درمان انجام می‌شود و هم کادر درمانی و هم مردم بیشتر از این که به پیشگیری اهمیت بدهند، بر درمان وقت و سرمایه صرف می‌کنند. توجه به اقتصاد سلامت هم بسیار مهم است.

دکتر مره‌صدق ادامه داد: مرحوم جلال آل احمد یک عبارت جالب دارد و می‌گوید بعضی از پزشکان جهان سوم واسطه بین کمپانی‌های داروسازی و مردم جهان سوم هستند. بنابراین باید کاری کنیم که فعالان عرصه سلامت به این موضوع واقف باشند که بی دلیل به تجویز دارو نپردازند و تبدیل به دلالان کمپانی‌های دارویی نشوند.

این کارشناس حوزه سلامت افزود: فکر می‌کنم لازم است بر اساس فرهنگ عمومی سنتی به تجویز دارو و مواجهه با بیمار پرداخته شود و درگیر تجویز داروهایی که بیمار به آنها اعتقادی ندارد و برای او درمان ضروری محسوب می‌شود نشویم. بسیاری از مواقع، شنیدن حرف بیمار کمک می‌کند داروی مناسب حال او تجویز شود و این مستلزم این است که در پزشکان این فرهنگ وجود داشته باشد که به حرف‌های بیمار صبورانه گوش کنند و بیماران هم این فرهنگ را داشته باشند که چه زمانی به پزشک مراجعه کنند، نگذارند کار از کار بگذرد و مریضی در آنها ریشه‌دار شود و هنگامی هم که به پزشک مراجعه می‌کنند اطلاعات اشتباه به او ندهند بلکه تمام و کمال بیماری‌شان را با درمانگر در میان بگذارند.

سیامک مره‌صدق با ارائه پیشنهادهایی برای پرداختن به آنها در جشنواره فرهنگی وزارت بهداشت گفت: نگرش پیشگیری، نگرش ارتباط فعالان حوزه سلامت با بدنه مردم، تقویت احساس خدمتگزاری به مردم در بین بدنه پزشکی از موارد مهمی است که در فرهنگ‌سازی نباید از آنها غفلت کرد. لازم است بر ارزش‌های الهی، ارزش‌های ملی و فرهنگی در برخورد با بیمار تاکید شود تا شاهد این نباشیم که رابطه بیمار و پزشک، رابطه یکسویه شود و بیمار احساس کند پزشکان تنها به دنبال منفعت و سود و زیان خودشان هستند. اصلاح این رابطه نباید به پزشک و بیمار منحصر شود بلکه باید شامل تمام فعالان عرصه سلامت و عموم مردم شود. باید دقت کنیم که نباید هدف تنها بهبود حال یک بیمار باشد بلکه هدف باید ارتقای سلامت عمومی جامعه در نظر گرفته شود.

تاریخ انتشار: ۲۰ فروردین، ۱۳۹۶
۱۳:۵۴ - ۹۹/۰۷/۰۲