داغ ترین ها:

اخبار و رویداد ها

news photo

جشنواره فرهنگی متولی برگزاری یادواره افشین یداللهی باشد

دکتر حسین غیاثی، داور بخش ترانه جشنواره فرهنگی وزارت بهداشت معتقد است این جشنواره می‌تواند در دوره‌های بعد متولی برگزاری یادواره‌ای برای ادای احترام به زنده‌یاد افشین یداللهی باشد.

حسین غیاثی به ستاد خبری هشتمین جشنواره فرهنگی گفت: قطعا از دانشجویان پزشکی نمی توان انتظار داشت بر دانش ترانه سرایی احاطه کامل داشته باشند، در میان آثاری که به دبیرخانه رسیده بود، هم آثار ضعیف وجود داشت. هم آثاری که سطح بالایی داشتند.

او همچنین تاکید کرد: غالبا تصور می‌شود سرودن ترانه از قالب‌های شعری دیگر راحت‌تر است و افراد فکر می‌کنند هر حرفی را که به زبان عامیانه بیان کنند، می‌شود ترانه. در حالی که اینطور نیست، این قالب شعری نیاز به مهارت و دانش بالای شعری دارد و من علاقمندان به فعالیت در این حوزه را دعوت می‌کنم که با دقت بیشتری به ترانه‌هایی که می‌پسندند گوش کنند تا درک کنند چه ظرافت‌هایی در آنها به کار گرفته شده است.

دکتر غیاثی اضافه کرد: من حدود 300 اثر را برای این جشنواره داوری کردم، از بین آنها آثار درخشانی وجود داشت که می‌توانم بگویم درجه یک بود، هم فرم و تکنیک رعایت شده بود و هم از لحاظ مضمونی قابل اعتنا بود.چند اثر برگزیده که به آنها امتیازهای خوبی دادم به قدری درخشان بودند که اصلا انتظار دریافت چنین شعرهایی را از یک جشنواره دانشجویی نداشتم و می‌توانم بگویم مرا شگفت‌زده کرد.  
 
شاعر مجموعه‌ شعرهای «آدمفرشته» و «به دنیا اعتمادی نیست» درباره آثار دریافتی در جشنواره فرهنگی وزارت بهداشت ادامه داد: در بین ترانه‌هایی که ارسال شده بود، آثاری درباره بیماری‌های مختلف، آرامش دادن به بیمار و ... بود که پیام و تکنیک خوبی داشت، اما بعضی آثار هم وجود داشت که تنها پیام داشت و از تکنیک برخوردار نبود به طوری که مشخص بود آن شخص پزشک بهتری است تا این که شاعر باشد.

این شاعر که با علیرضا عصار، محسن چاوشی، فریدون آسرایی،‌ علی زندوکیلی و ... همکاری داشته، افزود: ترانه قالبی است که می‌توان از طریق آن با مردم ارتباط صمیمی و نزدیکی برقرار کرد. مخصوصا این که این قالب شعری با موسیقی همراه می‌شود، بیشتر در اذهان باقی می‌ماند و می‌توان با استفاده از این قالب به خوبی با مخاطب ارتباط برقرار کرد. البته شرط برقراری این ارتباط این است که شاعر به خوبی بر آنچه می‌خواهد بگوید واقف باشد و در عین حال به قدری در مفهوم غرق نشود که توجه به تکنیک و ظرافت‌های زبانی و بیانی را در شعرش فراموش کند.

حسین غیاثی درباره تاثیر جشنواره فرهنگی وزارت بهداشت بر وضعیت عمومی سلامت جامعه تاکید کرد: این جشنواره بی‌تردید می‌تواند در ارتقای فرهنگ سلامت موثر باشد، ایده‌های خوبی از سوی دانشجویان در آثار ارسالی‌شان دیده می‌شود اما نیاز است که زمان بیشتری سپری شود تا اشخاص بیشتری با آن آشنا شوند، دانشجویان بیشتری با آمادگی بهتر بتوانند در این جشنواره شرکت کنند و تولیدات هنری دانشجویان که برگزیده داوران هستند، به دست مخاطبان برسد.

او همچنین با یادی از مرحوم افشین یداللهی گفت: افشین یداللهی هم شاعر بود و هم در عرصه پزشکی تخصص داشت، جا دارد یادواره‌ای برای این شاعر به یادماندنی با ترانه‌هایی که فراموشمان نمی‌شود در این جشنواره وجود داشته باشد. پیشنهاد می‌کنم این یادواره هر برگزار شود تا شاعران، ترانه‌سرایان و موزیسین‌ها در این یادواره شرکت کنند و از خاطرات شغلی و هنری با ایشان بگویند و  ترانه‌سرایان جوان بدانند چطور با این قالب شعری می‌توان در ذهن مردم زنده ماند.

تاریخ انتشار: ۲۳ فروردین، ۱۳۹۶
۰۳:۵۵ - ۹۹/۰۴/۱۷