داغ ترین ها:

اخبار و رویداد ها

news photo

همکاری جامعه پزشکی و هنری، از حواشی موجود می‌کاهد

سجاد خیام، کارگردان نمایش «تراژی تردید» گفت: دانشگاه علوم پزشکی سبزوار برای اولین بار در این جشنواره شرکت کرده و این گروه تلاش کرده تا قوی‌ترین کارش را در این جشنواره ارائه کند. او همچنین اظهار امیدواری کرد که با ادامه چنین جشنواره‌هایی همکاری جامعه پزشکی و هنری با یکدیگر بیشتر شود.

به گزارش ستاد خبری هشتمین جشنواره فرهنگی وزارت بهداشت، «تراژدی تردید» کاری از سجاد خیام اولین اثر در حوزه هنرهای نمایشی بود که در اولین روز از این جشنواره در سالن اصلی پردیس تئاتر تهران به اجرا درآمد. به گفته کارگردان این نمایش این اثر نمایش نامه‌ای است از رضا صابری و در رابطه با شک و تردید حر بن ریاحی. به عبارتی تقابل دو بعد ذاتی آدمی، خیر و شر، نبرد سفیدی و غلبه بر سیاهی در این اثر نمایش داده شده است.

دبیر کانون تئاتر دانشگاه علوم پزشکی سبزوار در مورد اجرای این نمایش گفت: از مدت‌ها قبل گروه درگیر تمرین این نمایش بوده و با بازخوانی‌های مکرر نمایش نامه، گروه به ایده‌ی اخیر طراحی صحنه و دکور رسید.

خیام با بیان اینکه در سایر دانشگاه‌ها، این نمایش با استقبال مخاطبان همراه بوده اظهار امیدواری کرد که داوران نیز زحمات این گروه را ببینند و بر همین مبنا اثر را مورد داوری قرار دهند.

این عضو مجمع مرکزی کانون‌های نمایشی وزارت بهداشت در اولین سال حضور خود در این جشنواره با اظهار خرسندی از شرکت در این جشنواره، این اقدام را اثر مثبتی ارزیابی کرد و گفت: دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی به واسطه علاقه‌ای که به هنر دارند باید در چنین جشنواره‌هایی شرکت کنند؛ چرا که این دانشجویان درس‌های سخت و سنگینی را مطالعه می‌کنند و حضور در این جشنواره‌ها می‌تواند مفری باشد تا اندازه‌ای از فضای جدی آکادمیک فاصله بگیرند و به صورت موقت از آن فضای ذهنی همیشگی رهایی یابند.

او در ادامه گفت: دانشجویان رشته‌های پزشکی با شور و شوق زیاد، از چند ماه پیش از افتتاح جشنواره در حال تمرین بوده‌اند و این گروه‌ها با شرکت در کلاس‌های آموزشی تئاتر با علاقه بسیار خود را برای حضور در این جشنواره آماده کرده‌اند.
او همچنین بیان کرد: برای دانشگاه علوم پزشکی سبز‌وار جای خوشحالی دارد که برای اولین بار در این جشنواره شرکت کرده و ما هم تلاش کردیم که قوی‌ترین کارمان را ارایه دهیم.

این دانشجوی اتاق عمل در رابطه با همکاری جامعه پزشکی و هنری اظهار کرد: اگر هنرمندان و جامعه‌ پزشکی با یکدیگر هماهنگ شوند، می‌توانند از این راه مفاهیم و مسائل مربوط به حوزه‌ سلامت را به مردم منتقل کنند که این کار می‌تواند تاثیر بسیار مثبتی در جامعه داشته باشد. شاید جامعه‌ی پزشکی به تنهایی نتواند درحوزه انتقال مفاهیم به جامعه موفق باشد اما با همکاری هنرمندان و به واسطه‌ هنر این اقدام می‌تواند با کیفیت بهتری رخ دهد.

خیام همچنین با اشاره به حاشیه‌های مربوط به جامعه پزشکی و هنری اظهار امیدواری کرد: با ادامه چنین جشنواره‌هایی این حاشیه‌ها کمتر شده و این دو گروه با یکدیگر هماهنگ‌تر شوند و جامعه پزشکی با هنرمندان همکاری بیشتری انجام دهند.

 این اثر با استقبال خوب تماشاچیان همراه بود و محمد رحمانیان از کارگردانان برجسته کشور نیز در میان تماشاچیان حضور داشت.
 
 

تاریخ انتشار: ۲۵ فروردین، ۱۳۹۶
۰۱:۵۷ - ۹۹/۰۴/۱۳